Microsoft Sway nedir ve onunla neler yapabilirim?

Microsoft'un bulut ve mobil uygulamalara yönelmesinin bir parçası olarak, tanıdık olduğunuz eski Office uygulamalarına yalnızca birkaç bulut eklemeye yatırım yaptı. Bunlardan biri Sway, PowerPoint'e dostça bir alternatif.

Microsoft Neden Bir PowerPoint Alternatifine İhtiyacı Var?

Daha önce hiç bir ofis ortamında çalıştınızsa, PowerPoint'i büyük olasılıkla satış temsilcileri ve genel konuşma becerileri olmayan yöneticilerle ilişkilendirirsiniz. Bu tamamen adil değil çünkü PowerPoint'te mükemmel sunumlar yapabilirsiniz. Ancak, hayat adil değil ve PowerPoint, eşleşen bir üne sahip büyük, ağır, kurumsal bir araçtır.

Microsoft'un kullanımı kolay, PowerPoint'ten daha kolay, basit, yalnızca bulut içeren, hikaye anlatan bir uygulama sağlama girişimi olan Sway'e girin ve kurşun noktalarının kaydırılmasından sonra kaydırmaktan daha fazla anlatım aygıtı sağlar.

Birisi onu kullanabilir mi?

Herkes ücretsiz bir Microsoft hesabına kaydolursa Sway'i kullanabilir. Office 365'e sahip kişiler de Sway'i kullanabilir. Ücretsiz sürüm ile Office 365 sürümü arasında bazı farklılıklar var, ancak bunlar genellikle yönetici tarafında ve şifre gibi bir Sway'i koruyacak (ah evet, Sway belgelerine “Sways” denir) veya altbilgiyi kaldırma gibi şeyler yapmanıza izin veriyor. Tek bir Sway'e ne kadar içerik sığabileceği konusunda da bazı farklılıklar var, ancak ücretsiz sürüm hala ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli.

Sway'i neden kullanmak isteyebileceğinize bir göz atalım.

Sway ile Ne Yapabilirim?

Ne yazacağını merak eden boş bir Word belgesine bakmaktan daha korkutucu bir şey varsa, ne ekleyeceğinizi merak eden boş bir PowerPoint sunumuna bakıyor. Sunumlar, doğası gereği başkalarının görmesi amaçlanmıştır ve pek çok insan, halkla konuşmasından korkuyor, bu nedenle boş bir PowerPoint sizi o zaman ve orada bırakmanız için yeterli olabilir.

Bu korku her zaman PowerPoint ile en büyük sorunlardan biri olmuştur. Neyse ki Microsoft bunu tanıdı ve bu korkuyu Sway ile önlemek için çok uzun sürdü. Çoğu insan tasarım ve düzen konusunda uzman değildir, bu nedenle Microsoft, ortak sunumlar için oluşturucunun bloğunu geçmenize ve tasarlamaya başlamanıza yardımcı olacak bir dizi şablon sunmuştur.

Bu şablonlar iş sunumları, portföyler, özgeçmişler ve bültenler gibi şeyleri içerir. Ayrıca size Sway'in yapabileceği şeyler hakkında bir fikir vermek için çeşitli “ilham alın” sunumları sunar.

Yazdığınız şey burada görünmüyorsa veya sunumunuza ne koyacağınız konusunda takılı kalıyorsanız, Sway bir taslak oluşturmanıza yardımcı olabilir. Seçilebilecek bir konu seçicisi getirecek bir “Konudan Başla” seçeneği var.

Sway'in bu bölümünün ne kadar etkileyici olduğunu yeterince vurgulayamayız. Bir terim girerseniz – “teknoloji” kullandık —Sway, sizin için, tanımları, kullanımları, ele alınacak alanları, önerilen bağlantılı konuları, görüntüleri ve daha fazlasını içeren bir sunum taslağını üretecektir. Bunların tümü Vikipedi verilerinden destekleniyor ve kullandığı sayfalara tam bağlantılar veriyor. Süper kahramanların tükenmesinden önce bu konuda söylenecek çok şey var, bu yüzden gerçekten, kendin dene. Bu sadece mükemmel.

Sunum yapmaktan ziyade hikaye anlatımı üzerinde belli bir vurgu var. Sway, soldan sağa veya aşağıya doğru akan bir anlatı yapısı için tasarlanmıştır ve sunum yapan kişi (veya okuyucu), bir düğme veya tıklama yerine hareket etmek için fare tekerleğini kullanabilir. Bu küçük ama ince bir ayrımdır; PowerPoint bir dizi adım gibi geliyor ancak Sway bir yolculuk gibi hissediyor, bu nedenle akışı doğal olarak okuyormuş gibi takip etmek daha kolay. Bu nedenle, Sway'in slaytları yoktur ; tek bir hikayesi var .

Bir şablon seçmiş, bir konuyla başlamış veya boş bir Sway ile başlamış olsanız da, Sway'in çağırdığı kartları yeni içerik girmek için eklersiniz.

Metin, video, ızgara veya başlık gibi seçilebilecek çok sayıda farklı kart vardır ve her biri belirli bir bilgi türüne göre uyarlanmıştır. Ancak PowerPoint slaytlarının aksine, bitmiş Sway'i kaydırırken kartlar sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu, bireysel öğelerin değil, bir anlatının parçası olarak okunduğu anlamına gelir.

Sway'inizi tamamladığınızda veya şimdiye kadar nasıl göründüğünü görmek istediğinizde, bitmiş üründe size yardımcı olacak bir Tasarım seçeneği vardır.

Değişikliklerinizi yapmak ve gözden geçirmek için Sway'inizde gezinebilir ve Öyküler ile Tasarım arasında geçiş yapabilirsiniz. Sway ayrıca, içeriği istediğiniz şekilde almaya başladığınızda tasarım unsurlarında size yardımcı olacaktır. Tasarım sayfasının sağ üst köşesinde, düzen seçeneklerine ve tasarımınızı “remiksleme” özelliğine erişmenizi sağlayan bir Stiller seçeneği bulunur.

Sway'inizin yatay mı dikey mi kaydırılacağını (ve isterseniz kişisel slaytlar olarak da evet), renk temasını, arka planı ve diğer bazı şeyleri seçebilirsiniz. Elbette, seçtiğiniz şeyin başkalarına iyi görünüp görünmeyeceğini bilmek zor olabilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır, bu yüzden Sway size Sway'inize rastgele bir tasarım uygulayacak bir Remix düğmesi verir. Remix'i istediğiniz kadar tıklayabilirsiniz ve tasarımları tekrarlamaya başlamadan önce epey bir zaman alacaktır.

Sway'inizi istediğiniz şekilde elde ettiğinizde, yayınlanabilir ve paylaşılabilir. Unutmayın, bu sadece bir bulut uygulamasıdır, bu nedenle indirilecek dosya yoktur, ancak kişilerin belirli bir paylaşım bağlantısına gitmeden görüntülemek için Sway'i bir web sayfasına yerleştirebilirsiniz.

Sway bazı harika sonuçlar verebilecek basit bir araçtır. Zorlu tasarım parçalarında size yardımcı olacak özelliklerle doludur, böylece içeriğe ve hepsinden öte ücretsiz olarak odaklanabilirsiniz. Microsoft işleri her zaman doğru bulmaz, ancak Sway ile mümkün olan en iyi fiyatla kullanışlı bir şey yarattılar.