Microsoft, Windows 10'dan Sadece Ev Gruplarını Kaldırdı

Microsoft, HomeGroups'ın tüm kavramını öldürüyor ve Windows 10'dan diğer bazı özellikleri kaldırıyor.

Windows 10 Nisan 2018 güncellemesi birçok harika özelliğiyle birlikte, ancak René Descartes'ın ünlü olarak söylediği gibi “her yeni başlangıç ​​başka bir başlangıcın sonu.”

Ve sonuçta şaşırtıcı bir şekilde karmaşık bir şekilde ortaya çıkan dosya paylaşımını basitleştirme girişimi olan HomeGroups'ın bitişi başlıyor. Geçerli dosya ve yazıcı paylaşımlarınız çalışmaya devam etmelidir, ancak en son güncellemeyi yükledikten sonra Windows'ta HomeGroups'a herhangi bir başvuru bulamazsınız.

Değişiklikle ilgili resmi Microsoft yayını aşağıdadır:

Windows 10, sürüm 1803'ü güncelleştirdiğinizde, Dosya Gezgini, Denetim Masası veya Sorun Giderme'den Ev Grubu'nu göremezsiniz (Ayarlar> Güncelle ve Güvenlik> Sorun Gider). HomeGroup'u kullanarak paylaştığınız tüm yazıcılar, dosyalar ve klasörler paylaşılmaya devam edecektir.

Merak ediyorsan, HomeGroups'un neydi? Dosya paylaşımı, güncelleme sonrasında aynı şekilde çalışmalıdır, ancak önümüzdeki aylarda birkaç makaleyi güncellememiz gerekecektir.

Ve HomeGroup, Windows'dan kaldırılanların hepsi değildi; İşte birkaç daha önemli nokta:

  • Microsoft'un bir Spotify alternatifi girişiminde bulunan Groove Music Pass'a yapılan tüm referanslar, Groove Music uygulamasından kaldırıldı.
  • Dil bölümü Denetim Masası'ndan kaldırıldı, ancak bunun yerine Ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz (ne dağınıklık).
  • XPS Viewer artık yeni Windows 10 sistemlerinde varsayılan olarak yüklenmeyecek, ancak sadece yükseltme yapıyorsanız orada kalacaktır. XPS formatı Microsoft'un PDF'leri destekleme çabasıydı, ama hiçbir zaman gerçekten işe yaramadı.

Ve burada artık güncellenmeyen birkaç şey var ve gelecekteki bir güncellemeden kaybolabilir:

  • 90'larda bu .hlp dosyalarını açan Windows Yardım Görüntüleyicisi . Bu hala var olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu.
  • Telefon Yardımcısı’ndaki tüm özellikler, Ayarlar uygulamasına taşındı.

Yine, Microsoft'un kaldırdığı özelliklerin tam listesi için bu makaleyi de inceleyebilirsiniz, ancak çoğu kişinin fark etmesi muhtemel olanlardır.