Microsoft, Windows 10'un Zorunlu Güncellemelerini Kaldırdı

Microsoft bugün önemli bir duyuru yapıyor: Windows 10 artık bu büyük özellik güncellemelerini altı ayda bir otomatik olarak kurmayacak. Ev kullanıcıları daha küçük güncellemeleri de duraklatabilir. Hatta Windows, güncellemeleri aradıktan sonra duraklatmanıza bile izin verir!

Bu cok büyük. Şirket, Windows 10’u piyasaya sürmesinden bu yana Microsoft’un Windows stratejisindeki en büyük değişikliği. Microsoft, kontrolünüz dışında otomatik olarak güncellenen “Windows’u bir hizmet olarak” bırakıyor.

İşte Windows 10'da Neler Değişiyor?

Microsoft

Resmi Windows blogunda yayınlanan bir blog yazısında, Microsoft'tan Mike Fortin, Windows Update ile nelerin değiştiğini açıkladı:

  • Mayıs 2019 Güncellemesinden başlayarak (daha önce Nisan 2019 Güncellemesi olarak adlandırılır), Microsoft PC'niz için hazır olduğunu düşündüğünde güncellemenin kullanılabilir olduğunu bildirir. Bununla birlikte, ne zaman ve ne zaman kurulacağınız seçiminizdir. Windows 10, söylemediğiniz sürece indirmeye ve yüklemeye başlamaz. "Şimdi indir ve yükle" yi tıklamanız gerekir.
  • Windows 10'da “Güncellemeleri Denetle” yi tıklattığınızda, sonuçtaki güncellemeleri yüklemek isteyip istemediğinizi veya güncellemeleri 35 güne kadar duraklatmayı seçebilirsiniz. Bu duraklatma özelliği Windows 10 Home için yeni ve daha önce yalnızca Windows 10 Professional'da bulunuyordu. Önceden, Windows kontrol ettikten hemen sonra güncellemeleri otomatik olarak kuruyordu. Ve evet, bu daha küçük güvenlik, stabilite ve sürücü güncellemeleri için de geçerlidir. (Bir seferde yalnızca yedi gün duraklatabilirsiniz, ancak art arda beş defa duraklatabilirsiniz.)
  • Windows 10, geçerli sürümünüz “hizmet sonu” na ulaştığında otomatik olarak bir özellik güncellemesi yükleyecektir. Bu, yaklaşık 18 ayda bir gerçekleşir – Windows yaşam döngüsü bilgi sayfasına bakın. Bu, eğer Windows 10'un Fall Creators Update (1709) kullanıyor olsaydınız, PC'niz bir özellik güncellemesi kurmak üzereydi – ama son birkaç özellik güncellemesini kurmak zorunda kalmazsınız. (Öyleyse evet, bazı zorunlu özellik güncellemeleri kalır – ancak çok fazla testten sonra sadece 18 ayda bir kez.)
  • Microsoft, özellik güncellemelerini test etmek için daha fazla çalışma yapmayı vaat ediyor. Örneğin, Microsoft “Mayıs 2019 Güncellemesinin Yayın Önizleme aşamasında harcadığı süreyi artıracağını” söylüyor. Bu, Ekim 2018 Güncellemesinin yayımlanmadan önce Yayın Önizleme'de hiçbir zaman geçirmediği için kolay olmalı! Ne yazık ki, bu güncellemede zaten tam olarak düzeltilmeyecek bir mavi ekran hatası var.

Microsoft Teslim Olanlar ve PC Kullanıcıları Kazandı

Microsoft bize ve PC kullanıcılarına burada istediklerimizin çoğunu veriyor! Windows'un bir hizmet olmadığını ve Microsoft'un PC kullanıcılarına daha fazla seçenek sunması gerektiğini söyledik. Microsoft'un güncellemeleri, bazılarının dosyalarını silen ve başka hatalar bulunan, 201 Ekim Güncellemesinden daha ayrıntılı olarak test etmesi için çağırdık. İnsanları “Güncellemeleri Kontrol Et” e tıklamamaları konusunda uyardık, çünkü Microsoft size bir "arayıcı" olarak davranacak ve testlerden önce PC'nizde güncellemeleri zorlayacak. Ev kullanıcılarının, istendiğinde güncellemeleri duraklatma yeteneği de dahil olmak üzere güncellemeler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaları gerektiğini söyledik.

Tabii ki, Microsoft’u yavaşlatmasını isteyen sadece biz değiliz. Windows'u kapsayan herkesin bir anda veya başka bir şeyde yaptığı gibi hissediyor – örneğin, Paul Thurrot'un görüşüne bakınız. Şimdi, Windows 10 sonunda daha iyiye doğru değişiyor.