Microsoft Word'deki Toplam Satır ve Sütunlar Nasıl Eklenir

Bir Word tablosundaki değerleri toplamlamanız gerekiyorsa, bunu hesap makinesini parçalamadan veya verileri Excel'e girmeden ve sonra geri kopyalamadan yapabilirsiniz. Word, toplama, çarpma ve ortalama alma gibi basit hesaplamalar yapabilir.

Diyelim ki aşağıdaki gibi bir masanız var. Satılan birimleriniz var ve birim başına maliyetiniz var ve toplamları elde etmek için bunları çarpmak istiyorsunuz.

Ekleme noktanızı “Toplam” sütunundaki boş üst hücreye yerleştirerek başlayın.

Sonra, Şeridin sağına doğru görünen yeni “Düzen” sekmesine geçin (sadece tablolar için ayrı bir Düzen sekmesi var) ve sonra “Formül” düğmesine tıklayın.

 

Bu örnekte, “Birimler” sütunundaki değeri “Birim Maliyet” sütunundaki değerle çarpacağız. Bunu yapmak için, iki hücredeki değerleri geçerli hücrenin soluna çarpmak için aşağıdakileri “Formül” alanına yazın:

=PRODUCT(LEFT)

Formülün sonucunun biçimini belirlemek için Sayı biçimi açılır listesinden bir seçenek belirleyin.

Ayarları kabul etmek ve formülü hücreye eklemek için “Tamam” a tıklayın.

Formülün sonucu hücrede görüntülenir.

Ne yazık ki, Word aynı anda bir grup hücre seçmenize ve bir adımda hepsi için bir formül oluşturmanıza izin vermez, bu nedenle aynı adımları “Toplam” sütunundaki diğer hücrelerin her birinde gerçekleştirmeniz gerekir.

 

İşiniz bittiğinde, tamamen şekillenmiş bir masanız olacak

Bu teknik, sütunlar için satırlarla aynı şekilde çalışır. Örneğin, toplam satışlarımızı anlamak için “Toplam” sütununa tüm değerleri eklemek istediğimizi söyleyin.

Ekleme noktanızı “Toplam” sütunun altındaki boş bir hücreye yerleştirin (gerekiyorsa fazladan bir satır ekleyin). “Düzen” sekmesine gidin ve tekrar “Formül” düğmesine tıklayın.

Bu sefer aşağıdaki formülü kullanacağız:

=SUM(ABOVE)

“ABOVE” parametresi, Word'e geçerli hücrenin üzerindeki tüm değerleri eklemesini söyler.

Uygun bir Sayı formatı seçin ve “Tamam” ı tıklayın.

“Toplam” sütunundaki tüm değerlerin toplamı hücrede görüntülenir.

Not: Word'deki bir tabloya yeni satırlar veya değer sütunları eklerseniz, uyguladığınız formüller otomatik olarak güncellenmez. Bir formülü güncellemek için formüle sağ tıklayın ve açılır menüden “Güncelleme Alanı” nı seçin.

Tablolardaki verileri yönetmeye gelince, Word, Excel'in gücüne yakın hiçbir yerde teklif etmiyor. Değerlerin çok fazla değişmesini beklemeyeceğiniz ve verilerinizi farklı şekillerde görüntülemeniz gerekmeyen küçük tablolar için sorun yok. Daha fazla işlevselliğe ihtiyacınız varsa, Word belgenize gerçek bir Excel elektronik tablosu eklemekten çok daha iyi bir durumdasınız.