Microsoft Word’e Alıntılar ve Kaynakçaları Otomatik Olarak Ekleme

Düzgün olarak bibliyografyaları biçimlendirmek öğrencileri çılgına çevirdi. Bununla birlikte, Microsoft Word’ün modern sürümleriyle, süreç neredeyse otomatik olma noktasına akıcı hale getirildi ve bugün size Word belgelerinize alıntılar ve kaynakçaların nasıl ekleneceğini göstereceğiz.

Not: Burada ele alacağımız teknikler Microsoft Word 2007 ve sonrası için çalışmalıdır. Ekran görüntülerinin tümü Word 2016’nın en son sürümüne alınmıştır, böylece sürümünüz biraz farklı görünebilir, ancak aynı şekilde çalışır.

Metninize Kaynak Oluşturma ve Alıntı Ekleme

Herhangi bir Word belgesinde çalışırken, imlecinizi alıntı yapılmasını istediğiniz yere yerleştirin. Şerit’teki “Referanslar” sekmesine geçin ve “Atıf ekle” düğmesine tıklayın.

Görünen açılır menü zaten eklediğiniz tüm kaynakları gösterir (bir anlığına alacağız), ancak yeni bir kaynak eklemek için “Yeni Kaynak Ekle” komutunu tıklamanız yeterlidir.

Görünen Kaynak Oluştur penceresinde, hemen hemen tüm kaynaklar için ilgili tüm bilgileri girebilirsiniz. “Kaynak Türü” açılır menüsünün varsayılan ayarı Kitap’dır, ancak bu makaleyi dergi makaleleri, web siteleri, röportajlar vb. Diğer kaynak türlerini seçmek için açmanız yeterlidir. Bu nedenle, kaynak türünü seçin, alanları doldurun, kaynağınıza bir etiket adı verin (genellikle kısaltılmış bir sürüm) ve ardından kaynağı bitirmek için “Tamam” a tıklayın.

Not : Varsayılan olarak, Word APA alıntı stilini kullanır, ancak bununla sınırlı değildir. Belgeniz için başka bir alıntı yöntemi kullanıyorsanız, fazladan bilgi doldurmak için “Tüm Kaynakça Alanları Göster” seçeneğini tıklayın.

Word, belgenize yeni kaynağınız için bir alıntı ekler. Ve, bir dahaki sefere bu kaynağı belirtmeniz gerekiyorsa, “Ekle Atıla” düğmesine tekrar tıklayın. Kaynağınız listede (eklediğiniz diğer kaynaklarla birlikte) görünür. İstediğiniz kaynağı seçin ve Word alıntıyı belgeye doğru bir şekilde ekler.

Varsayılan olarak, Word alıntılar için APA stilini kullanır, ancak bunu “Ekle Atıla” düğmesinin hemen yanındaki “Stil” açılır menüsünden başka bir seçenek seçerek değiştirebilirsiniz.

İhtiyacınız olan diğer kaynakları eklemek ve alıntıları istediğiniz yere yerleştirmek için bu adımları tekrarlayın.

Kaynakça Yaratmak

Dokümanınız bittiğinde, tüm kaynaklarınızı listeleyen bir kaynakça eklemek istersiniz. Belgenizin sonuna gidin ve Düzen> Sonlar> Sayfa Sonu özelliğini kullanarak yeni bir sayfa oluşturun. “Referanslar” sekmesini tıklayın ve “Kaynakça” düğmesine tıklayın. Önceden biçimlendirilmiş birkaç kaynakçalardan başlıkları ile seçim yapabilir veya herhangi bir başlık veya fazladan biçimlendirme olmaksızın “Kaynakça Ekle” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Bam! Word belgenizde bahsettiğiniz tüm eserleri bibliyografyaya, kurduğunuz yazım stiline uygun düzende ve biçimde ekler.

Kaynaklarınızı Yedekleme ve Geri Alma

Ne sıklıkta benzer konularda makaleler yazarsanız ve kaynak bilgileri her seferinde Word’e yeniden girmek zorunda kalmazsanız ne olur? Word burada da kapsanmış. Yeni bir kaynak girdiğinizde, Word’ün “ana kaynak listesi” olarak adlandırdığı dosyaya kaydedilir. Her yeni belge için, eski kaynakları ana listeden alabilir ve bunları mevcut projenize uygulayabilirsiniz.

“Referanslar” sekmesinde, “Kaynakları Yönet” düğmesine tıklayın.

Görüntülenen pencere daha önce kullandığınız tüm kaynakları gösterir. Pencerenin sol tarafındaki bir kaynağı tıklayın ve ardından geçerli belgeye uygulamak için “Kopyala” ya tıklayın. İhtiyacınız olan her kaynak için bunu tekrarlayın ve bitirmek için “Tamam” a tıklayın.

Düzinelerce veya yüzlerce kaynak girdiyseniz, listeyi yazar, başlık, yıl veya kişisel olarak kişisel kaynağa uyguladığınız etikete göre hızlı bir şekilde daraltmak için bu pencerenin en üstündeki arama aracını kullanabilirsiniz.

Başka bir bilgisayara ve Word başka kopyasına kaynak listesini taşımak gerekiyorsa, (kullanıcı adı, kullanıcı adıdır) Aşağıdaki konumda bir XML dosyasında saklanan Kaynaklarınızı bulacaksınız:

C: Kullanıcılar kullanıcıadı AppData Roaming Microsoft Bibliography

Bu dosyayı başka bir bilgisayara kopyaladıktan sonra, yeni bilgisayarda Word’deki “Kaynakları Yönet” düğmesine tıklayın ve dosyaya göz atabilirsiniz.

Görüntü kaynağı: Shutterstock / Mikael Damkier