Microsoft'un Chromium Powered Edge'in Karanlık Modu Var, İşte Nasıl Etkinleştirileceği

Microsoft dün Edge Chromium test testlerini yayınladı ve bu tür bir erken kurulum için şaşırtıcı sayıda özellik içeriyor. Microsoft, karanlık mod gibi bazı özelliklerin daha sonra geleceğini söylüyor – ancak şimdi deneyebilirsiniz. İşte nasıl.

Tıpkı Chrome Sayfaları Gibi Ama Kenar Sayfaları

Microsoft'un Edge tarayıcıyı Chromium kullanarak yeniden düzenleme kararı birçok vaat ile geldi. Chrome uzantıları desteği, daha iyi dokunma desteği ve Chromium için pil ömrü yalnızca birkaç örnektir. Geçmişe bakıldığında açık görünen bir şey Edge'in deneysel bayrakları kazanmasıdır.

Chrome'un deneysel bayrakları, yaklaşan bitmemiş özellikleri denemek için kullanabileceğiniz sayfaların bir alt kümesidir. Microsoft'un Edge Chromium'unda aynı konsepti oyunda göreceksiniz. Tek fark, başlamak için chrome:// yazmak yerine, bunun yerine edge:// kullanacaksınız.

Denemeler sayfasında etkinleştirmek için özellikle ilginç üç ayar bulunur: karanlık mod, gruplanmış sekmeler ve yumuşak kaydırma.

Karanlık Modu Nasıl Açılır

Zaten Edge Chromium kurulumunu kurduğunuzu ve çalıştırdığınızı varsayıyoruz. Başlamak için, içinde yeni bir sekme açacak ve edge://flags yazıp enter'a basacaksınız.

Ardından, istediğiniz bayrağı arayabilir (adı biliyorsanız) kullanabilirsiniz. Karanlık modu açmak için, “Microsoft Edge Theme” seçeneğini arayın ve açılır menüyü, Varsayılan'dan Etkin'e değiştirin.

Tarayıcıyı yeniden başlatmanız istenir. Bunu şimdi yapabilir veya başka bayraklar belirleyene kadar bekleyebilirsiniz.

Karanlık temayı görmüyorsanız, muhtemelen Windows ışık teması açıktır. Bu Kenar ayarı, Windows renk ayarlarınıza uygun olacaktır, bu nedenle masaüstünde sağ tıklayın ve kişiselleştirme seçeneğini seçin. Ardından, ayar iletişim kutusunun sağ tarafındaki Renkler seçeneğine tıklayın ve renkler açılır penceresini karanlık olarak değiştirin.

Diğer Soğuk Bayraklar: Gruplandırılmış Sekmeler ve Düzgün Kaydırma

Gruplanmış sekmeleri denemek istiyorsanız, edge://flags ekranına dönün ve Sekme Grupları'nı bulun. Bu seçeneği Varsayılan ayarından Etkin'e değiştirin.

Artık sekmeleri açtığınızda, üzerlerine sağ tıklayıp bunları yeni bir gruba veya mevcut bir gruba eklemeyi seçebilirsiniz. Grupları yeniden adlandıramazsınız, ne yazık ki, Grup 0, Grup 1 ve benzeri genel adlarla doldururlar. Ancak bir gruba sekme eklemek derhal aynı gruptaki diğer sekmelerin yanına taşınır. Gruplar, birçok pencereye ihtiyaç duymadan çalışmanızı ve oynatmanızı (veya konuya göre sekmeleri) ayırmanızı sağlar.

Son olarak, dürüst olmak gerekirse, testlerimizde gerçekten hiçbir şey yapmayan Düzgün Kaydırma özelliğini etkinleştirmek için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Henüz değil, en azından — Microsoft bu özellik için çok zor ve yakında kayda başlamak için yumuşak bir kaydırma bekliyoruz. Yine de gitmek istersen orada.

Düzgün kaydırma seçeneğini bulun ve Varsayılan seçeneğini etkin olarak değiştirin.

Umarım, güncellemeler geldiğinde bu daha iyi olacak. Şu anda standart Edge tarayıcısındaki kaydırma, Chrome ve Edge Chromium (en iyi performansı gösteren standart Edge ile) arasındaki farkı söyleyebiliriz. Chromium tarayıcılarda daha iyi gezinmeyi dört gözle bekliyoruz.

Etkinleştirilebilecek pek çok başka bayrak bulacaksınız, bunların çoğu doğada daha tekniktir (Sıfır kopya rasterleştirici gibi), bu nedenle bunlarla kendi sorumluluğunuzda olun.