'Mshelper', En Yeni Mac Zararlı Yazılımlarını Kaldırma

macOS: “mshelper” denilen kötü amaçlı yazılım, muhtemelen bir kripto madenciliği şemasının bir parçası olarak CPU döngüleri ile yanıyor.

Kötü amaçlı yazılım olup olmadığının kontrol edilmesi kolaydır: Etkinlik İzleyicisi'ni açın ve “mshelper” ı arayın. İşlemi bitirmek hiçbir şey yapmaz — sadece tekrar açılır – ancak kullanıcılar tanılama yapan ve kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldıran Etrecheck'i çalıştırdığını bildirdiler. Mshelper hızlı bir şekilde kurtulmak. Alternatif olarak, iki dosyayı el ile silebilirsiniz:

  • /Library/LaunchDaemons/com.pplauncher.plist
  • / Kütüphane / Uygulama Desteği / pplauncher

Bunu yapın, sonra işlemi öldürün ve mshelper gitmiş olmalı.

Kötü amaçlı yazılım, Apple'ın forumlarındaki ve Reddit'teki kullanıcılar tarafından fark edildi, ancak aslında ne yapıyor? Bu kısım net değil. İşte, Apple Insider için yazdığı Malcolm Owen.

Tam olarak mshelper'in işlemciden böyle yüksek bir oranda faydalanmak için ne yaptığı bilinmemektedir, ancak Apple destek forumundaki spekülasyonlar, bir çeşit reklam yazılımı veya bir kurbanın bilgisayarında kripto-para birimi için kullanılan bir program olabileceğini düşündürmektedir. İşlemciyi kullanmanın yanı sıra, etkilenen masaüstlerinde neden olduğu başka sorunlar da yok gibi görünüyor.

Uygulama ne olursa olsun, istemiyorsunuz. Fark ettiğiniz anda onu çıkarın.