Neden ABD'de 12, 13 ve 14. Wi-Fi Kanalları Yasadışı

Mark Van Scyoc/Shutterstock.com.

Kablosuz yönlendiriciler 2,4 GHz Wi-Fi için kullanabilecekleri on dört farklı kanala sahiptir, ancak üçü sınırsızdır. 12. ve 13. kanallara düşük güç modunda izin verilirken, kanal 14 yasaklandı ve yalnızca Japonya'da izin verildi.

Wi-Fi Kanalları Nedir?

Wi-Fi, kısa mesafelerde iletişim kurmak için radyo dalgalarını kullanır. Wi-Fi ağları, girişimi azaltmaya yardımcı olmak için çeşitli kanallarda çalışabilir. Her kanal bir frekans aralığıdır. Birkaç Wi-Fi ağı birbirinin kapsama alanında olduğunda, farklı kanallarda çalışabilir, bu nedenle “konuşmuyor” ve birbirleriyle karışmıyorlar.

2.4 GHz Wi-Fi ağları az sayıda kanalda çalışabilir: ABD'de yalnızca bir ila on bir kanaldan oluşan kanallar. Bu kanallar da birbirleriyle örtüşüyor. Bu yüzden insanlar genellikle bir, altı veya on bir kanaldan birini seçmeyi öneriyorlar.

ABD 2,4 GHz Wi-Fi'yi 11 kanalla sınırlarken, dünyanın herhangi bir yerinde 12 ila 14 arası kanallar mevcut. Yapmamalısınız, ancak yönlendirici ayarlarınızı değiştirerek onları etkinleştirebilirsiniz. Kanal 14, insanlar için daha caziptir, çünkü daha az parazit olur – ancak yönlendiricinizi ABD'de bu kanalda kullanmak yasaktır.

Yeni 5 GHz Wi-Fi standardı, girişimi daha da azaltmak için daha fazla sayıda kanal kullanır, ancak 2.4 GHz Wi-Fi hala geniş kullanımda. Aslında, 2,4 GHz Wi-Fi, uzun mesafeler ve sağlam nesneler üzerinden daha iyi bir sinyal sunuyor, bu yüzden hala yerini alıyor. Wi-Fi endüstrisi bir süre için özellikle 5 GHz Wi-Fi'ye odaklandı, ancak Wi-Fi 6 şimdi de 2.4 GHz'e birçok iyileştirme getiriyor.

İLGİLİ: Wi-Fi 6: Farklı Olan ve Neden Önemli?

1 ile 11 arasındaki kanallar gayet iyi

U.S. Department of Commerce

ABD'de, Federal İletişim Komisyonu kablosuz spektrumu düzenler. İstediğiniz radyo frekansında yayın yapmaya başlayamazsınız. Kablosuz spektrumun farklı bölümleri amatör radyo, uydu, uçak, deniz, askeri, AM radyo, FM radyo ve – evet — Wi-Fi için ayrılmıştır. İşte ABD hükümeti tarafından 2016 yılında hazırlanan ve bu tahsisatın ne kadar karmaşık ve ayrıntılı olduğunu gösteren bir grafik.

FCC bu konuda oldukça ciddi. Örneğin, bir verici oluşturup FM radyo frekanslarında yayına başlarsanız, bu diğer kişilerin FM radyosunu etkileyecektir. FCC'ye bir sorun bildirebilirlerdi ve FCC yayın ekipmanınıza el koyabilir ve size iyi gelebilir.

Her neyse, bir ila on bir kanal, ABD'de FCC tarafından kullanılması onaylanan standart 2.4 GHz Wi-FI kanallarıdır. Bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz ve yönlendiriciniz, en az paraziti olan en uygun kanalı seçmeye çalışan bir ayara sahipse, aralarında otomatik olarak ileri ve geri geçiş yapabilir.

Kanal 12 ve 13, Yalnızca Düşük Güçtür

Kanallar 12 ve 13, ABD'de genellikle seçenek olarak sunulmamasına rağmen, tamamen yasa dışı değildir. (Kanal 14 yasadışı olsa da, bunun için buna sadık kalın.)

Birçok insan ABD'de 12 ve 13 kanallarının yasak olduğunu düşünüyor, ancak değil. Bir Wi-Fi yönlendirici 12 ve 13 numaralı kanallarda çalışabilir, ancak yalnızca “düşük güç” modunda çalışabilir. Globalstar'a ait olan ve uydu telefonları ve diğer düşük hızlı veri iletişimleri için kullanılan bitişik bantta parazitlenmeyi önlemek için kesin güç sınırlamaları vardır.

Bu nedenle, yönlendiriciler normalde bir seçenek olarak sunulmaz ve ABD'de nadiren 12 ve 13 kanallarını görürsünüz. Kanal 12 ve 13'ü kullanmak yasadışı değil, ancak bunu tam güç modunda kullanmak yasa dışı.

Yasalar dünyanın geri kalanında farklılık gösterir. Örneğin, Avrupa ve Japonya kanal 12 ve 13 kullanımına izin veriyor.

Kanal 14 Yasaklandı

Kanal 14 ABD'de ve tüm dünyada yasaklanmıştır ancak Japonya'da izin verilmektedir.

Kanal 14 oldukça uygun göründüğü için bazı tutkunları için biraz üzücü. Kanal 13'ten beklediğinizden bile uzakta. Kanallar 1 ila 13 arasında 5 MHz aralıklarla yerleştirilirken, kanal 14 kanal 13'ten 12 MHz aralıklarla yerleştirilirken, ayrıca yalnızca ABD'de çok kullanılmayan kanallar 12 ve 13 ile örtüşür. Diğer Wi-Fi kanallarıyla parazitlenmekten kaçınmak için harika görünüyor!

Wikipedia

Yine de sorun bu. Kanal 14, aralığın en üstündedir. The Chris Tilbury The Kernel’in dediği gibi:

Merkez frekansı 2.48GHz olan bant, Endüstriyel Bilimsel ve Medikal veya ISM olarak bilinir ve bant dünya çapında toplanabilir. Frekans üzerinde çalışan en yaygın cihaz, sözde 2.45GHz'de çalışan mikrodalga fırındır.

Kanal 14'ten alınan sinyalin mikrodalgaları etkileyip etkilemediği veya bunun tersi bilinmemektedir. Serinin kullanımı konusundaki ağır kısıtlamaların, dünyadaki sinyalleri iletmek için askeri ve iletişim uyduları tarafından kullanılmasının bir sonucu olduğunu varsayıyoruz.

Zaten bu kanalı kullanmak istemezsin. Kanal 14 üzerinde çalışacak olan cihazlar genellikle eski 802.11b hızında çalışırlar. Kanal 14 temel olarak aşamalı hale getirildi.

Bu Wikipedia makalesi, okumak isteyebileceğiniz Wi-Fi kanalları hakkında daha fazla teknik bilgi sağlar.

Yasaklanmış Kanalların Kilidini Açabilirsiniz, Ama Yapmamalısınız

Açık olalım: Bu tavsiye değil. Bunu yapmanı önermiyoruz. Yapmamalısın ve yapmana gerek yok.

Kablosuz yönlendiricinize bağlı olarak, yalnızca yönlendiricinizin ayarlarındaki ülkeyi değiştirerek, tam güç kanallarına 12 ve 13 ve ayrıca yasaklı kanala 14 erişebilirsiniz. Bazı yönlendiriciler ülkenizi Japonya olarak değiştirmenize izin verir, bu da bu kanallara erişmenizi sağlar. Bununla birlikte, ABD'de böyle bir kanalı etkinleştirmeyi başarsanız bile, bazı istemci cihazları kanala bağlanmayı ve çalıştırmayı reddedebilir.

Diğer yönlendiricilerde ülkeleri değiştiremeyebilirsiniz. Yazılım bunu yapmanıza engel olabilir veya donanım sınırlaması bir yönlendiricinin satıldığı ülkede yasaklı kanallarda çalışmasını engelleyebilir.

Üçüncü taraf yönlendirici ürün yazılımı da bu ayarın kilidini açabilir ve kanal 14'ü seçmenize izin verebilir. Ayrıca Japonya'da satılan bir yönlendirici de erişime izin verebilir. Ancak, bunu yapsanız bile, cihazlar muhtemelen yavaş 802.11b hızında çalışır veya hiç bağlanmaz.

Tekrar: Bunu yapma. Bunu dürtmek ve göz kırpmakla söylemiyoruz. Çok fazla kablosuz tıkanıklığınız varsa, sadece 5 GHz Wi-Fi'ye geçin. Bu senin çözümün. Daha birçok kanalı var ve çok fazla tıkanıklığı önleyebilirsiniz.

Sadece biraz yavaş Wi-Fi almak için suç işlerken kablosuz girişime neden olmayın.