Neden Android Artık Bir Önbellek Bölümüne Gerek Yok

Uzun zamandır çalışan Android kullanıcıları, kurtarma işlemindeki “önbellek” seçeneğine çok aşina olacaklar, ancak Android'in nasıl çalıştığıyla ilgili bazı son değişiklikler sayesinde, önbellek bölümü geçmişte kaldı. İşte nedeni.

Geleneksel olarak, Android bir güncelleme indirir, önbellek bölümüne depolar ve ardından cihaz yeniden başlatıldığında sistem bölümüne uygular. Bu işlem biraz zaman alır, ardından kurulumun temizlenmesi için yeniden başlatma tamamlandıktan sonra işletim sisteminin “optimize etmesi” gerekir. Kendi başına kötü bir sistem değil, sadece olabileceği kadar verimli değil.

Google, Android Nougat ile başlayarak, şirketin yıllarca Chrome OS'de nasıl kullanıldığını taklit eden yeni bir güncelleme sistemi uyguladı. Bu yeni kesintisiz güncelleme sistemi, önbellek bölümünün artık gerekmemesinin tüm nedenidir.

Yeni güncelleme sisteminin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha uzun bir açıklama yapsak da, işte buradaki sıska. Yeni sistem hala iki bölüm kullanıyor, ancak ikisi de sistem bölümleri. Önbellek bölümünün bir güncellemesini indirmek ve daha sonra mevcut sistem bölümünü uygulamak yerine, sistemin iki özdeş sistem bölümü vardır. Varolan sistem bölümünü normal gibi kullanmaya devam ederken, güncelleme dosyası daha sonra sabit disk bölümüne uygulanır. Ardından, güncellemeyi tamamlamak için telefonu yeniden başlattığınızda, sistem bölümleri kolayca değiştirilir; güncellenmiş bölüm yeni ana sistem bölümü olur, diğeri ise başka bir güncelleme çıkana kadar uykuda kalır.

İLGİLİ: Android Nougat'ın “Sorunsuz Güncellemeler”, Açıklamalı

Bu şekilde güncellendiğinde telefonun görev dışı kalması gerektiğinden, tüm süreç arka planda gerçekleşir. Telefonunuzu kullanmaya devam ederken güncelleme indirilir ve uygulanır ve bölümleri değiştirmek için basit bir yeniden başlatma yeterlidir. En iyi bölüm, bu yeniden başlatma işleminin normal yeniden başlatmaya göre daha uzun sürmemesidir, bu yüzden birkaç saniye içinde tekrar işinize geri dönüyorsunuz.

Bu yeni sistem, önbellek bölümleme ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır; bu nedenle, kesintisiz güncellemelerin kullanıldığı yeni bir telefon kullanıyorsanız, kurtarma işleminde “temiz önbellek” seçeneğini görmezsiniz.

Elbette, bu sadece yeni telefonlar için geçerlidir; bir önbellek bölümüyle birlikte gelen eski modeller, hangi Android sürümünü kullandıklarına bakılmaksızın, söz konusu bölüm ve geleneksel güncelleme modelini kullanmaya devam eder.