Neden Android'de Virüsler Gerçekten Bir Sorun Değil

Virüs ve zararlı yazılım Android'de varken Genellikle, “virüs sorunu” Android bir sahip olduğu yönündeki iddiaları Ama oluyor, bu size ne yaptığınızı dikkat olduğunca hakkında uzun endişe etmesine gerek gerçekten bir şey değil.

Android Doğası gereği Güvenlidir

Android'in kendisi oldukça güvenli bir işletim sistemidir — son birkaç yılda sadece daha gerçekçi olan bir beyan. Kutunun hemen dışında, tüm yaygın Android telefonlarda sistem bölümlerine erişimi önlemek için kilitli bir bootloader bulunur. Onaylanmayan uygulamaların isteğe bağlı "sideloading" özelliği de varsayılan olarak devre dışıdır.

Bu iki (kilidi açılmış önyükleyiciler ve sideloading uygulamaları), kullanıcıların Android cihazlarında kötü amaçlı yazılım kullanmanın en yaygın yollarından biridir ve her ikisi de varsayılan olarak engellenir. Mesele, Android'in kötü amaçlı yazılım sorunlarının çoğunun sadece belirli varsayılan güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakılmasından dolayı olmasıdır. Ne yazık ki, bu Android'i rakiplerinden ayıran en önemli şeylerden biri. Zayıf güvenlik anlamına gelse bile, el cihazınızla ne istediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Bu, Google'ın Android Oreo'yla daha güvenli bir hale getirdiğini söyledi. Bu özellik, Play Store'un dışından yüklü olan uygulamalara izin veren veya izin vermeyen bir battaniye ayarı olmak yerine, artık uygulama bazında uygulanmaktadır. Bu, uygulamaların Amazon Appstore gibi bir şeyden yüklenmesine izin verebileceğinizi, ancak başka bir şey yapamayacağınız anlamına gelir. Bu ayarı halletmenin akıllı bir yolu.

Basitçe söylemek gerekirse: Eğer bootloader'ın kilidini açmayı hiç planlamıyorsanız (ki bu pek çok telefonda bile mümkün değildir) veya uygulamaları kaldırarak, tek başına sistem tarafından olabildiğince korunmuş olursunuz.

Gerisi, sizin bölümünüzde biraz özeni gerektirir.

Google Play Uygulamaları Tarar, ancak Mükemmel Değil

Google, Play Store'daki (ve telefonunuzdaki) tüm uygulamaları tarayan bir sisteme sahiptir. Bu Google Play Koruma olarak adlandırıldı. Her zaman açık, telefonunuz için her zaman taranan kötü amaçlı yazılım koruması olarak düşünün.

İLGİLİ: Android'de Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korunur?

Ancak herhangi bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı gibi mükemmel değildir. Yapılacaklar sızabiliyor yoktur ve onlar keşfedilen konum önce bazen bu kötü amaçlı uygulamalar onlarca, binlerce kere indirildi. Bu, Android tarafından medya tarafından kaplandığında, güvensiz, kötü amaçlı yazılımlara yönelik bir işletim sistemi olduğu izlenimini bırakan türden bir şeydir.

Ve bu gerçekleşirken, bu aynı zamanda bir bütün olarak Android'in adil olmayan bir tasviridir. Daha önce Android'de kötü amaçlı yazılımlardan nasıl korunacağımız hakkında konuştuk ancak bir kilit nokta tekrar etmeyi hak ediyor: dikkat et. Bu gerçekten bunun için var. Geliştiricinin yasal olduğundan emin olun, açıklamayı okuyun, ekran görüntülerine bakın ve yorumları kontrol edin.

Sonuç olarak, bunlar zaten bir uygulama yüklemeden önce yapılması gerekenler (ve sadece Android'de değil) ve gerçekten bu kadar uzun sürmez. Oranlar, yüklemeyi planladığınız uygulama meşrudur ve endişelenecek bir şeyiniz yoktur, ancak yüklemeden önce ayrıntıları okumak için birkaç dakikanızı ayırmanız, aradığınız uygulamayı alıp kötü amaçlı bir yazılım yüklemek arasındaki farktır. yazılım parçası.

İLGİLİ: Play Store'daki Sahte Android Uygulamaları Nasıl Noktalanır (ve Önlemeli)

Ve hayır, yüklü bir antivirüs uygulaması gerekmez

Birçok antivirüs firması, platform için kötü amaçlı yazılım tarama uygulamaları yayınlayarak Android'in “virüs sorunu” ndan yararlandı. Beni yanlış anlama – bunların bir seçenek olması harika! Ancak, Google’ın bilmediği ve Play Protect’e karşı koruma sağladığı bir şey bulamazlar.

Tabii ki, Android'deki çoğu antivirüs uygulaması da, spam spam telefon çağrılarını engellemek, telefonunuzu hırsızlıktan korumak ve daha fazlası gibi başka şeyler de yapıyor. Buna ek olarak faydalar da eklendi, aynı zamanda Android şu anda yerleşik olan özelliklere de sahip.

Açıkça söylemek gerekirse, kendinizi daha iyi hissettirirseniz bir antivirüs uygulaması kullanabilirsiniz, ancak yaptığınız tek şey, bazı üçüncü taraf uygulamalarının, telefonunuzun zaten kendi başına yaptıklarını kullanarak kaynakları kullanmasına izin vermektir. Çok mantıklı değil.

Google Play'den yüklediğiniz şeye biraz dikkat ederseniz, iyi olacaksınız. Bu gerçekten bunun için var.