Neden Büyük Bir Fırsat Değildir? Google (ve Facebook) Sizin Hakkınızda Çok İyi Biliyor

Retoriği duydunuz: Google (veya Facebook) benim hakkımda çok şey biliyor! Ama gerçekten bu kadar büyük bir anlaşma değil. Verileriniz güvendedir, gerçekten "siz" ile ilgili değildir ve hiçbir şey satılmamaktadır.

Şu anki anlatı, teknoloji şirketlerinin sizin hakkınızda çok fazla şey bilmesi kötü . Ama neden? Çünkü bilmediğiniz herkes sizin hakkınızda çok şey biliyorsa , gizlilik anlayışımızı etkiler. Doğal olarak ihlal edildiğini veya genel olarak sadece “garip” olduğunu hissederiz – ama öyle değil. Gizliliğiniz ihlal edilmiyor.

Verileriniz Google ve Facebook ile Neden Güvenli?

Olay şu: Google ve Facebook veri-adınız, doğum, seks topluyorsunuz ve benzeri onlar hakkında bildiklerimizin hepsi bir parçasıdır. Arama geçmişiniz, nereye gittiğiniz, kiminle iletişim kurduğunuz vb. Gibi diğer ayrıntılar da toplanır (tabii ki ağa göre), bu yüzden kimsenin size başka türlü söylemesine izin vermeyin. Bu servisler nasıl hayatta kalır.

Ama bu kendi içinde anahtardır: Bu hizmetler çalışmaya devam etmek için verilerinize güvenir . Bu nedenle, güvenli tutmaları çok önemlidir – iş modelleri için çok önemlidir (bu konuda şaşırtıcı derecede benzerdir).

Neden bu kadar önemli? Çünkü her iki şirket de size reklam sunmaktan para kazanıyor. Bu reklamlar son derece kişiselleştirilmiştir, çünkü etkili olmaları için tek yol budur. Bir düşünün: ilgilerinizle hiç alakalı olmayan bir şeye tıklayacak mısınız? Hayır.

Ancak, “kim olduğunuz” etkin bir şekilde bilinerek, hem Google hem de Facebook kişiselleştirilmiş ve alakalı reklamlar oluşturabilir. Google, kendi merkezinde bir reklam şirketidir. Bu nedenle, verilerinizin korunmasını sağlamak, içerik stratejisinin önemli bir parçasıdır. Facebook, burada benzer bir teknede bulunuyor. Bu, bir reklam şirketi olmayabilir, ancak reklamlar, gelirinin önemli bir parçasıdır.

Ne olursa olsun, her iki şirketin de kullanıcı verilerine açık olmakla kazanacak hiçbir şeyleri yoktur, ancak kaybedilecek her şey. Bu nedenle, verileriniz her iki şirket tarafından yalnızca korumalı değil, güvenli ve şifreli değil, aynı zamanda satış için de değil.

Verilerinizi Satmanın Yararları Yok

Şimdi bunu hemen alalım: Google veya Facebook verilerinizi satmaz. Verilerinizi güvende tutmak ve güvenli tutmak değil, aynı zamanda kendileri için sakladıkları kadar önemlidir.

Hiçbir şirket verilerinizi satarak para kazanmaz, çünkü bu bir kerelik bir şeydir – verilerinizi satar, ödeme alırsınız ve işte budur. Ancak verilerinizi saklarlarsa , size reklam vermek isteyen şirketlerden para kazanabilirler.

Twitter'da bir Google çalışanından bununla ilgili büyük bir iş parçacığı var, ancak işte bu nokta: bir şirket Facebook'ta size reklam vermek istiyor. Şirket satın almak için bilgilerinizi sunmak yerine, Facebook bunun yerine reklamınızı yayınınıza koymanızı sağlar. Şirket, hedef kitlesini (yalnızca Facebook'un verileri paylaştığı) belirtir ve ardından, reklamı görmek istediği kitleye reklam sunmak için Facebook'a ödeme yapar.

Son sonuç her iki şirket için de iyi sonuç veriyor: alıcı milyonlarca görüntüyü (veya daha fazlasını) alıyor ve Facebook da ücret alıyor. Reklamlardan hoşlanmayacağınız kadar, siz de burada bir kazanan olursunuz, çünkü gördüğünüz reklam, sonuçta ilgilendiğiniz bir şeydir. Ve yine, verileriniz güvenli, güvenli ve şifreli.

Bir şirket size reklam vermek istediğinde, aynı şey olur. Bu, şirketlerin reklam ihtiyaçlarını karşılamak için hem Google hem de Facebook'a geri dönmelerini sağlar. Google ve Facebook para kazanıyor, reklam almak isteyen şirketler çok fazla pozlama elde ediyor ve Facebook ve Google'ın bir ödemeyi ödemeden sunduğu her şeye erişebilirsiniz.

Evet, hem Google hem de Facebook, verilerinizi kendilerine saklamamaktan kaybedecek her şeye sahiptir.

Her İki Firma Verilerinizle Ne Yaptıkları Hakkında Şeffaftır

Google veya Facebook'un verilerinizle ne yaptığını merak ediyorsanız, çok fazla düşünmenize gerek yok – her iki şirket de bu konuda çok ayrıntılı ve şeffaf açıklamalar sunuyor.

Sadece bu değil, her ikisi de verilerinizin nasıl kullanıldığını özelleştirmenize ve reklam durumu üzerinde kontrol sahibi olmanıza izin verir. Google'dan kişiselleştirilmiş reklamlar görmüyorsanız, devre dışı bırakabilirsiniz. Reklamları görmeye devam edersiniz, ancak belirli ihtiyaçlarınızı karşılamayacaklardır. Bunlar yalnızca geneldir.

Benzer şekilde, Facebook, reklam sisteminin nasıl çalıştığına (yukarıda tartıştığımıza) ve reklam tercihlerinizi yönetmenin kolay bir yolunun iyi bir açıklamasına sahiptir.

Verileriniz Hala Sizin

Burada birçok insan unutmaya (veya gözden kaçırmaya) dair önemli bir bilgi parçacığıdır: Verileriniz hala sizindir. Google, Facebook ve diğer her şirketin size ait olduğu her şeyi indirebilirsiniz. Tüm bilgileriniz, sunucularında saklanan her şey, vb.

Ve sonra kendini kaldırabilirsin. Varlığınızı Google ve Facebook’dan (diğerleri arasında) silebilirsiniz. Facebook'lar, verilerinizi "bir süre için" (üç aya kadar) sakladığını ve çoğunu sildiğini söylüyor. Şirket hala bazı verileri saklıyor, ancak tüm kişisel veriler bundan arındırılıyor.

Google'ın bu durumu nasıl ele aldığı tamamen net değil, ancak çok benzer şekilde çalıştığı öne sürüldü. Her iki şirketin de hesap silindikten sonra kullanıcı verilerini birkaç hafta tutmasının ana nedeni basittir: kullanıcının kalbi değişmesi durumunda. Belirli bir zaman aralığında, silinen hesabınızı yeniden açabilirsiniz.

O zaman geçtikten sonra, ancak, veri seninkini yapılan her şey gitmiş. Sıfırdan başlamak zorundasın.

Nihayetinde, Onları Yaptığı Kadar Yararlandırır

Bu konuya geldiğinde, Google ve / veya Facebook (veya verilerinizi toplayan başka bir şirket) ile bir tür ortaklıktasınız. Hizmetlerini ücretsiz olarak kullanıp, verilerinizi toplar ve size reklam sunmak için kullanırsınız. Ne de olsa, bu şirketlerin para kazanmadan işte kalmasını bekleyemezsiniz – bu hiçbir şey işe yaramıyor ve web de farklı değil.

Bu yüzden, Google veya Facebook'u hizmet karşılığı ödemek yerine bilgilerinizi paylaşırsınız. Hizmeti kullanarak verilerinizi almalarına izin vermeyi ve para kazanmalarına yardımcı olmalarını kabul ediyorsunuz. Ama aynı zamanda, sizler de sizin tarafınızdan doğru olanı yapmaya ve verilerinizi güvende tutmaya güveniyorsunuz. Bu, bu hizmetlerin nasıl işlediğinin önemli bir parçasıdır, çünkü bir kez bu güven ihlal edildiğinde, bu bir felaket için bir reçete.

Sadece bu değil, her iki şirket de hizmetlerini geliştirmek için bu verileri kullanıyor. Örneğin, Google, navigasyon ve trafik verilerini iyileştirmek için Haritalar verilerinizi kullanır. Ayrıca, bir yazım hatası yaptığınızda önerilerinizi iyileştirmek ve doğru sonuçları göstermek için arama verilerinizi kullanır. Liste devam ediyor.

Bu tek yönlü bir yol değil – sadece Google ya da Facebook'un bilgilerinizi alması değil. Karşılığında ne aldığınızı hatırlamanız gerekiyor ve çoğu zaman bu kesinlikle paha biçilmez hizmetler.

Görüntü Kredisi: ChameleonsEye / Shutterstock.com