Neden Facebook Mikrofon Efsanesi Devam Ediyor?

Tanıdığım birden fazla kişi, Facebook'un telefon görüşmelerini ve kişisel görüşmelerini dinlediğine ikna oldu. Mikrofona Efsane deyin. Fakat bu efsaneler, hiç delil olmamasına rağmen neden devam ediyor?

İnsanlar Facebook hakkında paranoyak, ama bu paranoyayı nereye koyacaklarını bilmiyorlar. Komplo teorileri kaçınılmaz sonuçtur.

Mikrofon Efsanesi İnançları, delil olarak gördükleri çoğu tesadüfi reklama işaret ediyor. Hikayeleri duydunuz: Birisi telefonda birkaç kez sonra Facebook zaman çizelgesinde bir yabani otlatan reklamı görmek için telefonda bir yabani otuza ihtiyacım var. Açıkçası Facebook mikrofonunuzu dinliyor!

Bu doğru değil. Facebook tüm konuşmaları kaydediyorsa, veri faturanız çok daha yüksek ve pil ömrünüz daha da kötü olacaktı.

Ama bunun birisini ikna etmeye çalış ve bir tuğla duvara çarpacaksın. Temelde sadece bunu yapmaya çalışan bilgisayarlar olan Reply All podcast'in harika bir bölümü var, insanları Facebook'un tüm konuşmaları dinlemediğine ikna et. Ana bilgisayarlar tekrar tekrar başarısız oluyor.

İLGİLİ: Facebook Söylediğiniz Herşeyi Gözetmiyor

Mesele çok önemli değil. Facebook, senin hakkında ne istediğini bilmek için konuşmaları dinlemeye gerek duymadığın hakkında çok fazla bilgiye sahip. Zaten bir yabani otu avcısı istediğini biliyorlardı, ve bu düşünceyi yüksek sesle ifade edip etmediğinizi gösteren bir reklam gösterecektiler.

Facebook sitenizdeki aktivitenizi aklınızın bir haritasına dönüştürür ve daha sonra size satmak için bu haritayı kullanır. Ve bunu yapmak için konuşmaları dinlemelerine gerek yok.

Komplo teorileri rahatlatıcı

Mikrofon Efsanesine Geri Dön: Neden devam ediyor? Çünkü bu basit bir hikaye. Anlaşılabilir. Yüksek sesle bir şey söylüyorsun, Facebook bunu duyar, sonra bir reklam görürsün. Kolay.

Bu çok garip, ama komplo teorileri dünyayı daha az korkutuyor. Bazı rasgele adamların Başkan Kennedy'yi bir kapriste öldürebileceği fikri, varoluşçu bir düzeyde korkunçtur. Gerçekte hiç kimsenin sorumlu olmadığı hissi, dünyanın her an her şeyin olabileceği dönen bir kaos havuzu. Tuhaf bir şekilde, CIA'nin gerçekleştirdiğini düşünmek rahatlatıcıdır – en azından biri sorumluydu.

BBC kısa süre önce komplo teorilerimize olan ilgimizi keşfeden bir makale yayınladı. Kimsenin olmadığını, bazı kişilerin neden komplo teorilerine başvurduğuna dair basit bir cevap olduğunu belirlerken, bazı “çalışmaların, komplo teorilerinin, insanların kontrolden çıktıklarında, endişeli olduklarında ya da güçsüz olduklarında, dünyayı anlamlandırmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardılar. onların ihtiyaçları tehdit ediliyorsa. ”

Facebook'un konuşmalarınızı dinlediği ve alakalı reklamlar gösterdiği fikri en azından anlaşılması ve anlaşılması kolay bir korku. Gerçeklik daha karmaşıktır ve çoğu insan için daha fazla opaktır – Facebook siteyi gezinirken her zaman izler, belirli fotoğraflara ya da ürünlere bakmak için karmaşık bir algoritmik resim oluşturarak birkaç saniyeden daha uzun süre kaldığınızı fark eder. ne düşündüğün

Çevrimiçi etkinliğinizin veriye dönüştürülebileceği fikri ve bu verilerin sizin isteklerinizi ve arzularınızın bir indeksine dönüşmesi o kadar kesin ki, bir yabani otla oynamanın daha zor olduğunu ve bunun biraz zorlayıcı olabileceğini tahmin edebilir.

Facebook Verilerinizi Hasat İçin Var

Sorun şu ki, bu doğru. Facebook sadece özel bilgilerinizden para kazanacak bir sosyal ağ değildir; Bilgilerinizden para kazanmak için oluşturulmuştur.

Facebook'un tüm iş modeli, bu bilgileri toplamak, onu tanıtmak için kullanmak ve iş ortaklarının size daha iyi reklam vermesini sağlamak için paketlemektir. Zaman çizelgeniz, Messenger konuşmalarınız, çok sık görmediğiniz bebeklerin fotoğrafları – hepsi aynı amaç için kullanılır.

Bu haber değil. Gizlilik savunucuları on yıldan fazla bir süredir bunu gösteriyor. İnsanlar ya tavsiyelerini görmezden geldiler ya da Facebook'tan aldıkları faydaların bu belirsiz gizlilik kavramının istila edilmesine karar verdi. Cambridge Analytica skandalı sonrasında bile bu model devam edecek. Mikrofon Efsanesi, insanların rasyonelleştirmeye devam etmesine yardımcı olan birçok küçük mantıksal yanlışlardan sadece biridir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir şey de, bu davranışın hiçbir şekilde sadece Facebook ile sınırlı olmadığıdır. Birçok şirket aslında aynı şeyi yapıyor. Mesela, Google'ın Facebook'tan daha çok sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olması çok olasıdır.

Hatta size reklam gösteren şirketler ile sınırlı değildir: Netflix sürekli olarak sizi izler ve daha sonra sitede kaldığınızdan emin olmak için topladığı verileri kullanır. Web şirketleri her zaman izliyor ve muhtemelen bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Gerçek şu ki, bu davranış teknoloji şirketleriyle sınırlı değil ve gerçekten de yeni bir şey değil. Teknoloji kesinlikle insanlar hakkında bilgi toplamak ve paketlemek için daha kolay, daha hızlı ve daha doğru hale getirirken, aynı temel teknik televizyon, doğrudan posta pazarlamacıları, perakende satış mağazaları tarafından kullanılmıştır. Cehennem, bu tatlı indirimleri elde etmek için market marketi sadakat kartını her çevirdiğinizde, ne satın aldığınızı, nerede bulunduğunuzu, alışveriş yaptığınız zaman, birlikte ne tür ürünler satın aldığınız hakkında bilgi toplarlar. bir banka kartı, kredi kartı veya çevrimiçi ödeme sistemi kullanarak – bunu da bağlarlar ve sizin hakkınızda daha fazla bilgi verebilirler.

Ve elbette, bunların hiçbiri Facebook'un (veya diğer şirketlerden birinin) kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Her türlü iyi kullanıma sahiptir. Facebook'un hayatınızdan çıkarılmasının iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez (hatta mümkün olmayabilir).

İLGİLİ: Nasıl Hayatınızdan Facebook çıkarmak (Ve neden neredeyse imkansız)

Ancak, Facebook'u ve bunun gibi diğer hizmetleri kullanacaksanız, bunun için ne olduğunu da görebilirsiniz: Özellikle sizin hakkınızda bilgi toplayan ve bu bilgileri reklam verenlere satan bir makine.

Belki bunların hiçbiri size haber değildir. belki öyle. Fakat eğer bir toplum olarak bu hizmetleri kullanacak ve uygulamalarına nasıl cevap vereceğimize dair kararlar vereceksek, gözlerimizi açık tutmak ve gerçekte olanla ilgili olarak doğru konuşmak için kendimize borçluyuz.

Fotoğraf kredisi: Chinnapong / Shutterstock.com