Neden Hasarlı Şarj Kablolarını Onarmayın

Aşırı kullanım ya da lanet olası kediniz olsun, hasarlı ve yıpranmış USB şarj kabloları sık karşılaşılan bir durumdur. Onları tamir etmeye çalışmak için harcanan zaman ve ekstra paraya değmez.

İLGİLİ: iPhone veya iPad'iniz Düzgün Şarj Olmadığında Ne Yapmalı?

Muhtemelen bir noktada hasarlı bir şarj kablosu ile karşılaştınız. Akıllı telefon bataryaları tüm iş gününü zar zor geçtiğinde, bu kabloları sık sık kullanıyorsunuz. Ayrıca her türlü diğer tacize maruz kalıyorlar. Belki onları onarırsın, belki de yapmazsın, ama genellikle onları ezip daha yeni bir yedek almayı daha iyi edersin.

Her Zaman Değiştirmeleri Almak Genellikle Daha Ucuz

Google, hasarlı bir şarj kablosunu nasıl düzeltebileceğinizi ve bunun nasıl yapılacağı konusunda size ucuz fikirler sunan bir ton içerik bulabilir, ancak genellikle zaman, para ve çabaya değmez – özellikle yeni şarj kabloları dikkate alındığında başlamak için oldukça ucuz.

İLGİLİ: Çıkışta Huddling Durdur: Daha Uzun Smartphone Kabloları Kir Ucuz

Hasar görmüş şarj kablolarını sabitlemek için çoğu çözüm, muhtemelen ısıyla daralan makaron veya Sugru gibi evinizin etrafında yatan malzemelerin olmasını gerektirir. Elinizde elektrik bandı olabilir, ancak bu genellikle zayıf ve çirkin bir çözümdür.

Hasarlı kabloları atmak ve yeni değiştirmeler almak en iyisidir. Amazon'da $ 6-7 $ için basit bir Lightning kablosu veya daha ucuza yeni bir microUSB kablosu alabilirsiniz.

Bazen herhangi bir şekilde kırılır veya hasar görürse ücretsiz bir yedek kablo bile alabilirsiniz. Apple Lightning kabloları (AmazonBasics kablolarının yanı sıra) bir yıllık garantiyle gelir ve Anker kablolarında 18 aylık bir garanti sunar. Bazen güzel bir şekilde sorarsanız, garanti süresi dolduktan sonra uzun bir süre ücretsiz olarak yedek alabilirsiniz. Yolculuğunuz değişecektir elbette, ama her zaman denemeye değer.

Daha pahalı şarj kabloları söz konusu olduğunda, bir laptop şarj cihazı gibi, onarımı gerçekten faydalı olabilir. Yeni bir MacBook Pro şarj cihazının 80 $ olduğu düşünüldüğünde, hasarlı bir kişiyi atmak ve yeni bir tane satın almak genellikle pratik değildir. Açıkçası, eğer gerçek tellerin bazıları yıpratırsa, bu bir şeydir. Ama eğer hasarlı dış kılıfsa, tamir etmek en azından biraz zaman alabilir.

İlk Yerinde Hasarlı Kabloları Nasıl Önler

Hasarlı bir şarj kablosunun yaşanması bazen kaçınılmazdır – hafifçe kullanıldığına inandığım hasarlı kabloların payından geçtim. Bu olur, ancak en azından frekansı ve şarj kablosuna zarar verme olasılığını azaltmak için bazı yollar vardır.

Öncelikle, açık: kablolarınızı herhangi bir şekilde sert bir şekilde bükmemeye çalışın. Bu, dış koruyucu kılıf üzerine çok fazla stres koyar ve bu şekilde yeterince tekrarlanan kötüye kullanımla, kılıflar kolayca yıpranmaya başlayacaktır.

Cihazınızı şarj olurken sıklıkla kullanıyorsanız, kablonun ne kadar büküleceğine şaşırmış olabilirsiniz. Telefonunuzu alın ve farklı yönlerde birkaç kez aşağı indirin ve kablonuza biraz gerginlik koyabilirsiniz.

Kablolarınızı daha dikkatli bir şekilde işlemek konusunda endişelenmenize gerek kalmazsa, AmazonBasics'in bu Lightning kablosu ve Anker'ın bu microUSB kabloları gibi dayanıklı ve güçlendirilmiş kılıflarla birlikte satın alabileceğiniz daha yüksek kaliteli kablolar vardır.

Biraz daha pahalılar, elbette, ama her yıl sürekli olarak değiştirmek zorunda kalmamanız ya da düzenli kablolarla yaptığınız gibi onlar için para ödeyecekler.

Hasarlı Kablo Kullanırken Dikkatli Olun

Hasarlı bir kablonuz varsa ve hala iyi çalışıyorsa, gerçek tellerin hasar görmemiş olması muhtemeldir, bunun yerine sadece dış koruyucu tabaka. Bununla birlikte, hala orada teller açığa çıktı, ki bu hiç de güvenli değil.

Kısa devre dışı bırakma ve yangın tehlikesi yaratma olasılığı muhtemelen küçüktür, ancak yine de büyük bir şans almak istediğiniz bir şey değildir. En azından (ve kabloyu tamir ettikten sonra), daha dikkatli olun ve gözetimsiz kullanmayın.

Sonunda, hasarlı bir kabloyu elektrik bandıyla veya başka bir şeyle “tamir ettirmek” gerçekte tam olarak tamir etmez. Sadece temel sorunu ele alıyor ve gerçekten değiştirmeniz gerekmeden önce biraz daha zaman kazanıyor – hala hasarlı bir kablonuz var ve onarım, zamanla hasarın daha da kötüye gitmesini önlemeyecek.