Neden her zaman 64 bit Windows yüklemelisiniz

Microsoft hala Windows 10'un 32 bit ve 64 bit sürümlerini sunar. Ancak, Windows 10 veya Windows 7'yi yüklüyorsanız, kesinlikle 32 bit sürümü atlamanız ve bunun yerine 64 bit sürümünü almanız gerekir.

Windows'un 64 bit sürümü, Windows'un “x64” sürümü olarak da bilinirken, 32 bit sürümü “x86” sürümü olarak da bilinir.

Bilgisayarınız Neredeyse Kesinlikle 64-bit

64 bit PC'ler uzun süredir ana akımdır. Intel'in ilk büyük 64-bit tüketici CPU'su, 2006'da piyasaya sürülen Core 2 Duo'ydu. AMD, 2003'te Athlon 64'ü piyasaya sürdü. Eğer son on yılda satın aldığınız veya ürettiğiniz bir PC'niz varsa, neredeyse kesinlikle bir 64-bit PC .

Elbette bazı istisnalar var. Çok güçsüz Intel Atom CPU hattının ilk versiyonları sadece 32-bit CPU'lardı. Ancak serbest bırakıldıklarında bu kadar yavaşlardı ki, bugün pek çok insan bugün bu indirimli netbook'ları ve tabletleri kullanıyor.

64 bit CPU'lu bilgisayarlar 32 bit işletim sistemlerini çalıştırabilir, ancak artık bunları yapmaları için hiçbir neden yoktur. 64 bit işletim sisteminde bile, 32 bit uygulamaları yine de kullanabilirsiniz.

64 bit Edition'ı neden yüklemelisiniz?

Windows'un 32 bit sürümleri 4 GB RAM ile sınırlıdır; bu günlerde bu günlerde genellikle normal PC'ler 8 GB veya daha fazla olduğunda bile küçük bir miktardır. Aslında 4 GB'den fazla RAM kullanmak istiyorsanız ve muhtemelen bunu yapıyorsanız, Windows'un 64 bit sürümüne ihtiyacınız olacaktır.

İLGİLİ: Neden her zaman 64 bit Windows yüklemelisiniz

Ayrıca, 32 bit programlar (bir 64-bit Windows işletim sisteminde çalışıyor olsalar bile) her biri yalnızca 2 GB RAM'e erişebilir. Modern zorlu oyunlar ve profesyonel araçlar 2 GB'den daha fazla RAM kullanabilir.

Bu sınırlama göz önüne alındığında, birçok uygulamanın artık 64 bit işletim sistemi gerektirmesi şaşırtıcı değil. Örneğin, Grand Theft Auto V'nin PC versiyonunu ve son birkaç yıl içinde piyasaya sürülen diğer PC oyunlarını oynamak istiyorsanız, Windows'un 64 bit sürümüne ihtiyacınız olacaktır. Bir 3D modelleme aracı olan ZBrush, 32-bit sürümüne devam etmedi. NVIDIA bile 32 bit grafik sürücüleri üzerinde çalışmayı durdurdu, böylece NVIDIA donanımı için yeni grafik sürücüleri almak için 64 bit işletim sistemine ihtiyacınız olacak.

64 bit sürümlerde, Windows'un 32 bit sürümlerinin kullanamadığı bir dizi kullanışlı güvenlik özelliği de vardır. Örneğin, genişletilmiş bir adres alanı, Program Alanı Düzeni Randomizasyonuna (ASLR), programlara yönelik saldırılara karşı daha iyi koruma sağlamasına olanak tanır. Sürücüler, özel bir önyükleme modunda yüklenmedikçe imzalanmalıdır, Kernel Patch Protection, Windows'un Windows sürümünde Windows çekirdeğinin belleğe yamalanmasını engeller ve Veri Yürütme Engellemesi (DEP) 64, daha kısıtlayıcı ayarlara sahiptir. bit sürümü.

Neden 32 bit Windows istiyorsun?

Windows'un 32 bit sürümünü çalıştırmak isteyebileceğiniz bazı geçerli nedenler vardır. 32 bit işlemci ile çok eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, başka seçeneğiniz yoktur. Bazı üreticiler, özellikle eski donanım aygıtları için yalnızca 32 bit sürücüler sunabilir ve bunları çalıştırmak için Windows'un 32 bit sürümüne gereksinim duyarsınız.

Windows'un 32 bit sürümü, 64 bit Windows'ta bulunmayan bir özellik olan Windows 3.1 için yazılmış 16 bitlik bir yazılımı çalıştırmanıza da olanak tanır. Ancak, her zaman 16 bit yazılımını DOSBox'ta çalıştırabilirsiniz.

Bazı eski programlar, Windows'un 32 bit sürümlerinde, güvenlik nedenleriyle Windows 64 bit sürümlerinde engellenen, çekirdek düzeltme eki gibi tehlikeli teknikler kullanmışsa da kullanılabilir.

Windows'un 32 bit sürümleri yalnızca eski uyumluluk amaçları için kullanılmalıdır. Tüm bunlar için 32 bit işletim sistemi gerçekten gereklidir: eski CPU'lar, eski donanım aygıtları, Windows 3.1 uygulamaları ve Windows'un modern bir sürümünde çalışacak şekilde güncellenmesi gereken diğer uygulamalar.

64 bit veya 32 bit Windows kullanıp kullanmadığınızı denetleme

Bilgisayarınızın 64 bit Windows sürümünden (hatta 64 bit CPU) sahip olup olmadığından emin değilseniz, Windows içinden kontrol edebilirsiniz.

Windows 10'da, Ayarlar> Sistem> Hakkında'ya gidin. “Sistem tipi” girişinin sağına bakın. “64 bit işletim sistemi x64 tabanlı işlemci” görürseniz, bilgisayarınız 64 bit işletim sistemi çalıştırıyor. “32-bit işletim sistemi x64 tabanlı işlemci” görüyorsanız, bilgisayarınız 32-bit bir işletim sistemi çalıştırıyor ancak 64-bit işletim sistemini çalıştırabiliyor.

İLGİLİ: 32-bit veya 64-bit Windows çalıştırıyorsam nasıl anlarım?

Windows 7'de, Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Sistem'e gidin. 32 bit veya 64 bit işletim sistemi çalıştırıp çalıştırmadığınızı görmek için “Sistem türü” ne bakın. Windows 7'nin Kontrol Paneli, CPU'nuzun 64-bit yetenekli olup olmadığını göstermez, bu yüzden eğer sistem iseniz, 64 bitlik bir işlemci olup olmadığını öğrenmek için, Sistem adına görüntülenen işlemci adına bir çevrimiçi arama yapmak istersiniz. Şu anda 32 bit Windows çalışıyor.

64-bit Windows'a Nasıl Yükseltilir

64 bit yetenekli bir işlemci üzerinde 32 bitlik bir Windows sürümü kullanıyorsanız, iyi ve kötü haber var. İyi haber şu ki, 64 bit işletim sistemine ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz. Mevcut Windows lisansınız, Windows'un 64 bit veya 32 bit sürümünü yüklemek için kullanılabilir. Kötü haber, değişiklik yapmak için Windows işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz gerekecek.

İLGİLİ: 32-bit Windows 10'dan 64-bit Windows 10'a Nasıl Geçilir

Windows 10'da, 64 bit Windows yükleme medyasını alıp temiz bir yükleme yaparak 64 bit'e yükseltebilirsiniz. Windows 7'de, süreç benzerdir — sadece Microsoft'tan 64 bit Windows yükleme medyasını yükleyin.

Microsoft bulması için 32 bit Windows Harder yapmalı

Microsoft'un Windows'un daha zorlu 32-bit sürümünü kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı insanlar buna ihtiyaç duyabilir, ancak ortalama Windows kullanıcıları, modern donanım ve yazılımlarla çok fazla sınırlamaya sahip Windows 10 (hatta Windows 7) sürümünü yanlışlıkla yüklememelidir.

Örneğin, Backblaze, Windows'un 32 bit sürümünü kullanan müşterilerinin birçoğunun downsides'i fark etmeden kazayla kurduğuna dikkat çekti. Bu nedenle, Windows'u gelecekte kurarken, 64 bit sürümüne gittiğinizden emin olun.

İmaj Kredisi: Nor Gal / Shutterstock.com.