Neden Herkes Else Away Verdiğinde Microsoft Şifreleme için 100 $ Şarj?

Diğer tüm platformlar – Mac, iOS, Android, Chrome OS ve Linux – tam disk şifrelemesi sunar. Ancak, PC'niz şifreleme ile gönderilmiyorsa, Windows 10'un Professional sürümüne (Windows Home'dan 100 $ yükseltme) ihtiyacınız olacaktır.

Disk Şifreleme Neden Önemli?

Disk şifreleme özellikle dizüstü bilgisayarlar için son derece önemlidir. Birisi dizüstü bilgisayarınızı çalsa ya da bir yere yanlış yerleştirmiş olsanız bile, diskiniz şifrelenmiş olduğu sürece insanlar özel verilerinizi izinsiz görüntüleyemezler.

Bu, hükümetin seni gözetlemesini durdurmakla ilgili değil. Bir dizüstü bilgisayarda olabilecek hassas bilgilerin hırsızlara ve diğer tehditlere karşı korunmasıyla ilgilidir. Düzenli bilgisayar kullanıcılarının hassas finansal verileri, iş belgeleri, kayıtlı parolaları veya yalnızca PC'lerinde özel iletişim ve fotoğraflar olabilir. Şifreleme, dizüstü bilgisayarı kullanan herkesin bu bilgileri gizlice izlemesini engeller.

Microsoft, uzun bir süre önce Windows'a “BitLocker” adında bir disk şifreleme özelliği ekledi, ancak Windows'un Ana sürümünü kullanıyorsanız, oldukça fazla şansınız yok. Tabii ki, Profesyonel sürümüne yükseltmek istemediğiniz sürece.

İLGİLİ: Windows 10'da Tam Disk Şifrelemeyi Etkinleştirme

Sadece Windows Professional BitLocker içerir ve 100 $ maliyeti

BitLocker özelliği, Windows Vista ile tanıtıldığından beri Windows'un Profesyonel sürümünün bir parçası olmuştur. Satın aldığınız tipik PC'ler Windows 10 Home ile gelir ve Microsoft, Windows 10 Professional'a yükseltmek için 99.99 $ ücret alır.

Microsoft, iş özellikleri için daha fazla ücret almak istiyor ve bu iyi. Ortalama ev kullanıcıları, Hyper-V sanal makineleri, uzak masaüstü sunucusu veya etki alanı katılımına ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, BitLocker yalnızca Profesyonel özellikler arasında sıra dışıdır. Her Windows kullanıcısının fayda sağlayacağı bir şey.

Özellikle Windows 10, Depolama Alanları sürücüsünü Ev kullanıcıları için kullanılabilir hale getirdiğinde bile BitLocker'ın Pro-only özelliği olduğunu özellikle aptalca. Ev Windows kullanıcıları, verileri birkaç fiziksel diske (muhtemelen daha fazla iş odaklı bir özellik) yansıtabilir, ancak şifrelemeyi etkinleştiremezler.

Bazı (Ama Hepsi Değil) Yeni Bilgisayarların Cihaz Şifrelemesi Var

Bir Microsoft sözcüsü bize “Windows 10, Donanım dahil olmak üzere tüm SKU'larda BitLocker otomatik cihaz şifrelemesi sunuyor” dedi. Bu doğru – tür. Microsoft'un belgeleri konu hakkında çok kafa karıştırıcı. Örneğin, bu Microsoft Destek sayfası, Windows 10 Home'un şifreleme özellikleri sunmadığını iddia eder.

İşte neler oluyor: Microsoft, Windows 8.1'den başlayarak “Aygıt Şifrelemesi” ni sunmaya başladı – şimdi bazı yeni PC'lerde “BitLocker Aygıt Şifrelemesi” olarak adlandırıldı. Yeni bir Windows 10 PC'niz varsa, PC'niz Cihaz Şifrelemesini destekleyebilir veya desteklemeyebilir. Bu üreticiye kalmış.

Cihaz şifrelemenin PC'nizde olup olmadığını Ayarlar> Sistem> Hakkında'ya gidip bir “Cihaz Şifreleme” bölümüne bakarak kontrol edebilirsiniz. Cihaz Şifrelemesi ile ilgili hiçbir şey görmüyorsanız, bilgisayarınız bunu desteklemez.

BitLocker Device Encryption'ın yeni PC'lerde etkinleştirilebilmesi için tam olarak hangi donanımın gerektiği açık değildir. Cihaz Şifrelemesi etkinleştirilmiş yeni Windows 10 PC'ler satın aldık ve üreticiler ve denetleyiciler, bir PC'nin Cihaz Şifrelemesini destekleyip desteklemediğini hiç bir zaman rahatsız etmedi. Yeni bir Windows 10 PC satın aldığınızda, şifreleme ile gelip gelmediğini veya Windows Professional'da bu özellik için 100 $ harcamanız gerekip gerekmediğini bilmenin bir yolu yoktur.

Daha da önemlisi, Windows 7 veya 8'i çalıştıran eski PC'lerin tümü Windows 10'da Aygıt Şifrelemesine erişemez. Bu, Windows PC'lerin çoğunun Microsoft'a ekstra ödeme yapmadan şifrelemeye erişemediği anlamına gelir. .

BitLocker Aygıt Şifrelemesi aslında geleneksel BitLocker'dan biraz farklı çalışır. Cihaz Şifrelemesi sorunsuzdur ve yalnızca bir Microsoft hesabıyla oturum açtığınızda veya bir etki alanına PC'nize katılırsanız kullanılır, böylece şifrelerini unutturan bir kullanıcı şifreleme anahtarını kurtarabilir. Ayrıca çıkarılabilir diskleri şifreleyemez. Ancak, normal BitLocker'ın sunduğu tüm güçlü seçeneklere sahip olmasa da, sabit disk şifreleme ve nitpick'e gitmiyoruz.

Tüm Windows Kullanıcıları Disk Şifrelemesini Haklar

Microsoft'un belgeleri “Microsoft'un gelecekte çoğu cihazın test gereksinimlerini geçeceğini umuyor” ve bu nedenle BitLocker Aygıt Şifrelemesini destekleyeceğini söylüyor. Bu gelecek için teşvik ediyor – ama şimdi ne olacak?

Aynı Microsoft sözcüsü, “Bir kullanıcının cihazının BitLocker otomatik cihaz şifrelemesini desteklemediği nadir durumlar için, Windows 10'un Windows, Gelen Kutular gibi özellikleri içeren güçlü otomatik, kesintisiz korumadan hala yararlanabiliyorlar. Önyükleme ve daha fazlası. ”

Ancak nadir değil – bugün kullanılan çoğu Windows PC, BitLocker'ın otomatik Cihaz Şifrelemesini desteklemiyor. Microsoft, çoğu Windows kullanıcısından kritik bir güvenlik özelliği olan şifrelemeyi engellememelidir. Windows Merhaba güzel, ancak disk şifrelemeyle ilgisi yok.

Microsoft'un tüm Windows kullanıcılarına bir BitLocker disk şifreleme biçimi sunmak için Windows 10 Home'u güncellemesi gerektiğini düşünüyoruz. Evet, kurulumu biraz daha yavaş ve biraz daha zor olabilir, ancak Windows kullanıcıları 100 $ daha harcamadan kendi verilerini şifrelemeyi seçme hakkına sahipler. Microsoft bunu yıllar önce yapmalıydı.