Neden iPhone'lar Klasör Sayfa Başına 9 Uygulama ile Sınırlandırılıyor?

Bugünlerde iPhone'larımızdaki tüm uygulamalarla, bunları klasörler halinde düzenlemek hemen hemen bir gerekliliktir. Ancak Apple neden hala her klasör sayfası için yalnızca dokuz uygulama gösteriyor, özellikle de ekran boyutları büyüyünce?

Apple, ilk önce iOS 4'te klasörler başlattı ve tek bir klasörde yalnızca 12 adede kadar uygulamaya sahip olabilirdiniz; iPhone 5 ile başlayan bu sayı 16'ya yükseldi. Fakat güzel olan şey, 16'nın hepsinin aynı anda ekranda görünmesiydi. .

Bununla birlikte, iOS 7'nin tanıtılması tamamen yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü anlamına geliyordu ve bu klasörler içeriyordu. Artık klasörler arasında gezinebileceğiniz sayfalar var (en fazla 15 tanesine kadar!), Bir sayfaya bir kerede yalnızca yaklaşık dokuz adet uygulama sığdırabilirsiniz.

Bu, her ikisi de mevcut modellerden çok daha küçük bir ekran boyutuna sahip olan iPhone 4'te ve hatta iPhone 5'te bile anlaşıldı. Küçük modellerde, dokuz uygulamayı içeren bir klasör açmak, ekranı oldukça iyi doldurdu. Ancak iPhone ekran boyutları, iPhone XS Max ile 6,5 inç büyüklüğüne kadar, aynı klasör boyutunu kullanmak sadece ekran alanını boşa harcıyor.

Ne yazık ki, bu daha büyük iPhone'larda (normal iPhone XS'in 5.8 inç ekranında bile) klasörler biraz daha kötü görünüyor. Sadece açık bir klasörün ekran görüntüsüne bakın. Aksi takdirde iyi bir şekilde kullanılabilecek çok fazla boşa harcanmış ekran alanı var. Ve neden klasör başlığı klasörden bu kadar uzakta?

Tabii ki, bu Apple tarafından kasıtlı bir tasarım seçimi olabilir, böylece bir klasördeki bir uygulamayı seçmek için ekranın üst kısmına kadar ulaşmak zorunda kalmazsınız; Ana ekranın

Her durumda, bir klasörün iOS'ta ne kadar daha iyi olabileceğini ve daha yeni, daha büyük iPhone'larda ne kadar iyi görüneceğini görmek için biraz Photoshopping yaptık.

Gördüğünüz gibi, iki satır daha uygulama eklemek, sayının 9’dan 15’e yükselmesini sağlar; bu da tüm bu alanların daha makul bir şekilde kullanılması anlamına gelir. Hala kaydırabileceğiniz sayfalarınız olurdu, ancak ekranda bir kerede daha fazla uygulamanız olması, yapmak zorunda olduğunuz kaydırma miktarını azaltacaktır.

Apple, iPad üzerinde de böyle bir şeyi kolaylıkla uygulayabilir. Verilirse, iPad'deki bir klasör sayfası aynı anda 16 uygulama gösterir, ancak klasörün çevresinde aşağıda gösterildiği gibi kolayca kullanılabilecek çok fazla alan vardır.

Cehennem, Apple iPad'in ekranının çoğunu kapsayacak şekilde kolayca bir klasörün boyutunu genişletebilir.

Android'de, belirli bir cihaza ve hangi başlatıcıyı kullandığınıza bağlı olarak değişir, ancak Pixel 3'teki varsayılan başlatıcı, bir klasörde bir defada en fazla 15 uygulama gösterebilir. Nova Launcher gibi, özel bir başlatıcınız varsa, bir kerede göstermek için bir klasörde 20 uygulamaya kadar sıkabilirsiniz, bu da oldukça iyi sonuç verir.

Her durumda, Apple gelecekteki bir güncellemenin bir noktasında iOS klasörlerindeki bir iyileştirmeyi uygularsa şaşırmam, ama neden bu kadar uzun sürdüğü konusunda şaşkınım.