Neden İş İnterneti'ni Evde İzlemelisiniz (No Throttling veya Data Caps)

Çoğu İnternet Servis Sağlayıcıları, biraz daha fazla maliyete sahip iş internet planları sunarken, aynı zamanda daraltma, veri başlığı ve daha yüksek hızlar gibi harika özellikler sunuyor. Ve şansınız, aslında bir işiniz olsun ya da olmasın, evinizde iş internetine sahip olmanızdır.

“İş” İnternet nedir ve “Ev” den farkı nedir?

İş internet planlarını ev internet'lerinden ayıran bazı önemli şeyler var ve günlük hayatınızda yoğun bir şekilde internete güveniyorsanız, anahtarlama yapmayı düşünebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi, artıları ve eksileri vardır. İyi şeylerle başlayalım.

Pro: Daha Hızlı Hızlar (Ve Genellikle Hiçbir Azaltma veya Veri Kapakları)

Bazı İSS'ler, işletmeler için konut hesaplarından daha yüksek internet hızları (özellikle yükleme hızları) sunmaktadır. Ve bu sadece başlangıç.

Bu, 2018'dir ve bu noktada çoğu ISS, ev hizmeti için ölçülü ağları çalıştırmaktadır, yani her ay kullanabileceğiniz belirli miktarda veri alırsınız. Bu veri kapağını aşarsanız, bir aşırı yük alınır. Sağlayıcımın durumunda, veri paketinizi üç kez gözden geçirirseniz, otomatik olarak bir sonraki pakete sizi daha fazla paraya mal olur. Diğer İSS'ler için, her ay kullandığınız şey için sizden ücret talep edebilirler. Ve hala başkaları veri kapınıza ulaştığında hızınızı azaltmaya başlar.

Ancak işletmeler aylık bazda daha fazla veri (ve aynı zamanda değişen miktarlar) kullandığından, sınırlı bir ağın çalıştırılması pek bir anlam ifade etmemektedir. Çoğu iş internet planında veri başlığı yoktur.

İndirdiğiniz her gigabaytı izlemek zorunda kalıyorsanız, indirme günlerinizi faturalandırma döngüsünüzün etrafında veya veri kaynaklarından kaçınmakla ilgili başka bir şey planlayın, bir iş planı sizin için olabilir.

İLGİLİ BİLGİ: Evinizin İnternet Verilerini Kapatmadan Nasıl Kaçınmanız Gerekir

Sınırsız kullanım, bir ev paketinin üzerinde bir iş planı düşünülmesinin en büyük nedenidir, bu yüzden evinizdeki internet zaten sınırsız ise, bir iş planı size cazip gelmeyebilir.

Pro: Daha İyi Destek

ISS'nizden teknik destek almak söz konusu olduğunda (genel ağ sorunları için), bir ev veri planında vurulabilir veya kaçırılabilir. Çağlar için bekleyebilir ve hala bir senaryo okuyan çalışanın genel bir cevabı ile sonuçlanabilir.

İş planları için destek daha iyi olma eğilimindedir. Benim durumumda, bekleme süreleri geçmişte yaşadığım şeyin bir kesimi ve gerçekten ne hakkında konuştuklarını bilen gerçek biriyle konuştuğumu hissettiriyor – sadece birisi bir anonsu okuyor değil.

Mükemmel bir dünyada, bu bir sorun olmayacaktır, çünkü teknik desteği hiçbir zaman aramak zorunda kalmayacaksınız. Ancak bu dünyada yaşamıyoruz, bu yüzden ISS'nizden alabileceğiniz en iyi desteği almak önemliyse, iş planı iyi bir çözümdür.

Sadece bu değil, genel olarak destek daha iyi. Örneğin, kısa bir süre önce ISP'nin bölgemde ağ yükseltmeleri yapacağımı bildiren bir e-posta aldım, bu yüzden onarımlar gerçekleşirken aralıklı sorunlar yaşayabilirdim. Şimdi ağım birkaç dakikaya indiğinde ne olduğunu biliyorum. Evde internet müşterisiyken böyle bir şey olmadı.

Pro: Statik IP Adresleri ve Diğer Gelişmiş Özellikler

Burada yabancı otlara biraz daha yaklaşıyoruz ve bu gelişmiş özellikler çoğu insan için önemli değil. Ama senin için önemli olabilir.

İşletme hesaplarının, statik IP adresleri gibi özellikler sunma olasılığı daha yüksektir (İnternet bağlantılı herhangi bir sunucuyu çalıştırıyorsanız veya telekomünikasyon yapıyorsanız ve şirketiniz bağlanmak için statik bir IP gerektiriyorsa önemlidir). Çoğu ev kullanıcısı buna ihtiyaç duymadığından, çoğu ev paketi bu özelliği sunmaz. Veya ne olduğunu bile biliyoruz.

Bazı İSS'ler, kendi web sitenizi oluşturmak veya bir e-posta sunucusu çalıştırmak için alan adı ve alanı gibi iş planları için ek özellikler de sunar.

Con: Genellikle Daha Pahalı

Bu güzel şeyleri bedavaya getirmeyi beklemiyordun değil mi? İyi, çünkü ISP'lerin çoğunluğu iş planları için fiyatını (bazen biraz da olsa) destekliyor. Bir iş planına gitmenin en büyük ve belki de sadece geri çekilmesi.

Bu yüzden, sıçrama yapmadan önce, paketlere ve her biriyle ne aldığına yakından bakın. Örneğin, yapmak istediğiniz her şey veri kapaklarından uzaklaşıyorsa, ancak ölçülü bir paket için ödediğiniz bedeli iki katına çıkaracaksa, daha büyük bir pakete çarpmak veya sınırsız ödeme yapmak daha mantıklı olabilir ISS'niz sunuyorsa veriler.

Con: Hizmet Sözleşmeleri

Çoğu zaman herhangi bir anlaşma imzalamak zorunda kalmadan bir ev internet planı için kaydolabilirsiniz (bir yıl ya da benzeri bir indirime izin vermeyen bir anlaşmaya dahil olmadıkça). İş planları genellikle bu şekilde çalışmıyor.

Çoğu zaman, iş planları kullanmak için bir ya da iki yıllık bir anlaşma gerektirir, bu da yapmak istediğinizden daha uzun bir taahhüt olabilir. Bazen bir takas var, ancak daha uzun bir sözleşme imzalamak için daha iyi bir ücret alabilirsiniz. Her şey ISS'nizin bu konuları nasıl ele aldığına bağlıdır, ancak dikkate alınması gereken bir şeydir.

İş Planına Nasıl Geçilir?

Bir iş planına kaydolmak genellikle bir yerleşim planına kaydolmak gibidir, ancak bazen birkaç ekstra çemberden atlamak zorunda kalırsınız. Bazı İSS'ler, iş hesaplarını kullanabilecekleri diğerlerinden daha fazla kısıtlama getirir. Hatta bazıları da iş hesaplarını belirli coğrafi bölgelere sınırlar.

Bu, genellikle evinizde iş internetine kaydolabileceğinizi söyledi. Bir çok insan ya evden çalışıyor ya da işlerini evlerinden yönetiyor ve İSS'ler iş planlarını bu insanlara karşı alıyorlar. En azından, Comcast, AT & T, Spectrum ve Verizon dahil olmak üzere baktığımız başlıca sağlayıcılar için durum böyleydi.

Bununla birlikte, adresinize iş amaçlı internet sağlayıp sağlamadıklarını ve kimlerin başvurabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenmek için sağlayıcınızla (veya bölgenizdeki diğer sağlayıcılarla) görüşmeniz gerekir. Ve maalesef, kurallar genellikle alan bazında (ve bazen de durum bazında) temelde değişiyor gibi görünmektedir.

Anekdot olarak, interneti sorunsuz bir şekilde alabilen kişilerden, bir işletme adı ve federal vergi numarası gibi bilgiler talep eden kişilerden haber aldık (bunun yerine bir sosyal güvenlik numarası kullanabilirsiniz. mal sahibi) ve hala gerçek bir işletme lisansı sunmaları gerektiğini iddia eden başkaları.

Bununla birlikte, bizim hislerimiz, ISS'lerin son yıllarda konut alanlarında iş sınıfında internet sağlamak için daha fazla uygun hale gelmeleridir. Ve neden olmasın? Her şeyden önce, evden çalışma türleri bu günlerde oldukça büyük bir işgücünü temsil ediyor, o zaman neden onlara hizmetlerinizi satmıyorsunuz?

Ayrıca, ISS'nizin yerel temsilcisi ile konuşarak, bu yeterliliklerden bazılarını (bunlara girerseniz) atlatabilirsiniz. Şirketi aradığınızda, genellikle sizin hakkınızda hiçbir şey bilmedikleri (hatta dikkat) bir genel çağrı merkezine gider. Ancak yerel bir ofise varabilir ve yerel iş temsilcisiyle görüşürseniz, daha az güçlükle bir iş planında bir değişiklik yapabilir. Yine, hepsi sadece bulunduğunuz yere ve İSS'nize bağlıdır.

Yine de bakmaya değer. Daha yüksek fiyatlarda bile, iş sınıfı internetinin artıları genellikle eksilerden daha ağır basıyor.

Resim Kredisi: PopTika / Shutterstock.com