Neden Para Madenciliği Bitcoin yapmak neredeyse imkansız

Bitcoin'in ilk günlerinde, kendi PC'nizdeki kripto para birimine kolayca sahip olabilirsiniz. Ama şimdi, para kazanma umuduyla ucuz elektriğe ve özel donanımlarda ciddi bir yatırıma ihtiyacınız var.

Oyun için optimize edilmiş iyi bir grafik işlemcisine (GPU) sahip olsanız bile, bilgisayarınızda madencilik Bitcoin yapmak imkansız. Bitcoin'le CPU'nuz arasında vaat edilen herhangi bir şey, elektrik maliyetine bile değmeyeceği için bir aldatmacadır.

Madencilik Zamanla Daha Zorlaşıyor

Madencilik zamanla daha da zorlaştı ve zaman geçtikçe daha da zorlaşıyor. Bitcoin ağı, her 10 dakikada bir blok zincir için geçerli bir “blok” üretmek üzere tasarlanmıştır. Herhangi bir Bitcoin mayınlı bu blokları üretmek için bir ödül.

İLGİLİ: Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliğine atılan daha fazla donanım gücü, Bitcoin'e daha zor geliyor. Bitcoinity.org gibi web sitelerinde zamanla madenciliğin ne kadar zorlandığını görebilirsiniz. Verilerine göre, Bitcoin’i beş yıl öncesine göre 356 kat daha zorluyor.

Ve madencilik zorluğunun yetmeyeceği gibi, madencilik ödülü her dört yılda bir her 210000 blokta yarıya indirilir.

Gerçekten de yalnız başına gidemezsin. Madencilik gücünüzü diğer insanlarla birleştiren bir “maden havuzu” nun parçası olarak benimsenecek ve getirdiğin hash gücüne göre, ortaya çıkan kazancı sizlerle paylaşacak. Karınızın% 1'i gibi bir ücret, genellikle madencilik havuzunun bir parçası olmak için ödemek zorundasınız.

Rekabet için İhtisas Donanımına (ASIC) ihtiyacınız var

Gerçekte para madenciliği yapan Bitcoin – ya da sadece para kazanmaya çalışan insanlar – masaüstü PC'leri kullanmıyor, hatta oyun PC'leri için kullanılan güçlü grafik işleme donanımlarını kullanmıyorlar. Bunun yerine, bu insanlar özellikle Bitcoin madenciliği için optimize edilmiş özel donanım kullanıyorlar. Bu donanım cihazları Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC) olarak bilinir. Bu, onları bir çok görevi yerine getirebilen genel amaçlı bilgi işlem cihazları olan CPU'lardan ve GPU'lardan ayırır. ASIC'ler spesifik bir uygulamada mümkün olduğu kadar verimli olacak şekilde tasarlanmıştır – bu durumda, madencilik Bitcoin.

İLGİLİ: Gerçekten Oyun PC ile Para Madenciliği Bitcoin yapabilir miyim?

ASIC'ler sadece madencilikte daha hızlı değil. Aynı zamanda çok daha az elektrik kullanırlar. Bitcoin madenciliğinin çok fazla elektrik gerektirmesi ve elektrik maliyetinin kar marjlarınıza düşmesi nedeniyle bu özellikle önemlidir.

Örneğin, Bitmain AntMiner S9, bir ASIC'nin 13 Th / sn'lik bir kargaşaya, yani saniyede 13 trilyon kargaşaya sahip olmasıdır. Bitcoin Wiki'nin de belirttiği gibi, insanlar ASIC'lerin çok daha verimli olduğu için, modern grafik işlemcilerin Bitcoin karmaşasını izlemekten rahatsız değiller. 2014 yılında bile, ASIC'lerin GPU'dan 1000 kat daha hızlı bir karma hızı vardı.

Bitmain AntMiner S9 size 1000 dolara mal olacak. Ve bu cihazlar da sonsuza dek sürmez – AntMiner gibi şirketler her zaman ASIC'lerinin yeni sürümlerini geliştiriyor ve piyasaya sürüyorlar. Daha hızlı ASICS ağa katıldığından ve daha fazla karma gücü ekledikçe, kullanımda olan eski ASIC'ler daha az kazançlı hale gelir. Bu, bir tür silahlanma yarışına yol açar – ASIC'lerinizi, diğer insanlar kendi yükseltmelerini yaptıkları için karlı kalmak için yükseltmelisiniz.

Modern GPU'lar kârlı bir şekilde Bitcoin’i benim başaramazlar. GPU'larla kripto-para birimi kullanan kişiler genellikle Nicehash gibi bir yazılımla madencilik alt-kodlarını kullanıyorlar – ve hatta bu bizim tecrübemizle masaüstü GPU'larıyla çok para kazanmayacak.

Aslında para kazanmak için ucuz elektrik lazım

Bunu düşündüğünüzde, Bitcoin madenciliği gerçekten sadece elektriği Bitcoin'e dönüştürme işlemidir. Kârlı bir şekilde benim için ucuz elektrik lazım. Bu nedenle Çin'in bazı bölgeleri kWh başına 4 sent kadar ucuza sahip olabileceği için Çin, Bitcoin madenciliğinde başı çekti. Bu, ABD'deki kWh başına ortalama 12 sente kıyasla oldukça düşük. Rakiplerinizden daha fazla elektrik ödüyorsanız, bir dezavantajla rekabet ediyorsunuz demektir.

Örneğin, bir AntMiner S9'a 1200 dolar harcadığınızı varsayalım. Bu cihaz günde 31.2 kWh olan 1300W gücü kullanıyor. ABD'de kWh başına ortalama 12 sentlik bir maliyetle, çalıştırdığınız AntMiner başına günde yaklaşık 3.74 dolar elektrik harcıyor.

CryptoCompare.com'daki gibi bir hesap makinesi, bu elektrik maliyetlerinin alınmasından sonra kâr başına günde 3.63 $ kazanacağınızı hesaplar. Yani, bir yıl içinde, 1324,12 $ kâr elde edersiniz. Bununla birlikte, bu AntMiner'e 1200 dolar harcadınız, böylece ilk yılınızda sadece AntMiner başına sadece 124.12 dolar kazandınız. Bu, Bitcoin'in yaklaşık 8000 $ değerinde kaldığı ve daha fazla düşmediği ve madencilik zorluğunun artmadığı anlamına geliyor. Karlılığınız zamanla azalacağından, aynı ASIC'yi de sonsuza dek kullanamazsınız. Ve eğer sıcak bir yerde yaşamış olsaydınız, ASIC'lerinizi çalıştırdığınız yere para harcamak zorunda kalırsınız, böylece aşırı ısınmazlar.

Diğer taraftan, bunun yerine kWh başına 4 sent ödüyorsanız, elektrik maliyetlerinden sonra günlük 6,10 ABD doları tutarında bir kâr elde edersiniz. Bu, ilk yılda $ 2224.89 veya ASIC'nin 1200 $ maliyetinden düşüldükten sonra 1024.89 dolar. İşler hala yanlış gidebilir ve bir kâr elde edemezseniz de, para kazanacağınız çok daha büyük olasılıklar vardır.

Kazançlarınız elektrik maliyetleri ile yaşıyor ya da ölüyor. Örneğin, kWh başına 20 sent ödüyorsanız, İngiltere'de ortalama olarak, elektrik maliyetlerinden yaklaşık 1.10 dolar kazanırsınız. Yılda yaklaşık 400 dolar, bu yüzden AntMiner'ınızı ödemek için iki buçuk yıl sürecek ve madencilik güçlüğü artacaktır, bu yüzden bu satın alma işleminde para kaybetmek için iyi bir fırsat olacaktır.

Gerçekten para kazananlar, ucuz elektrik bulunan, çok sayıda ASIC bulunan ve çok fazla elektrik tüketmeyen serinletme için iyi bir yolun bulunduğu bölgelerdedir. Yani, gerçek para kazanmak için, tüm bu ASICS'leri satın almak ve ucuz elektriğiniz olan arazi satın almak veya kiralamak için ciddi bir başlangıç ​​sermayesine ihtiyacınız olacak. Ortalama insanlar artık ev bilgisayarlarında para madenciliği yapamazlar.

Image Kredi: SPF / Shutterstock.com, Arina P Habich / Shutterstock.com, FOTOĞRAF Michal Bednarek / Shutterstock.com.