Neden Ücretsiz VPN'lere Güvenmemelisiniz?

Ücretsiz VPN'ler gerçek olamayacak kadar iyi. Google Play'den veya Apple'ın App Store'undan çeşitli ücretsiz VPN uygulamaları indirebilirsiniz, ancak yapmamalısınız. Bu uygulamalar güveninize layık değil.

Bir VPN Nasıl Çalışır?

Sanal Özel Ağ veya VPN, İnternet bağlantınız üzerinden gönderilen tüm trafiği şifreler ve uzak VPN sunucusuna gönderir. Her şey VPN sunucusundan geçer.

Örneğin, ABD’de olduğunuzu ve İngiltere’de bulunan bir VPN sunucusuna bağlandığınızı varsayalım. Ardından, Google ve Facebook gibi web sitelerine erişirsiniz. Web tarama trafiğiniz İnternet üzerinden VPN sunucusuna şifreli bir bağlantı üzerinden gönderilir. Yerel şebeke operatörünüz veya İnternet servis sağlayıcınız Google’a veya Facebook’a bağlandığınızı göremiyor. Sadece İngiltere'de bir IP adresine giden şifreli bir bağlantı görüyorlar. Google ve Facebook sizi İngiltere'de bulunan biri olarak görüyor.

İnsanlar VPN sunucularını çeşitli nedenlerle kullanırlar. Örneğin, tarama etkinliğinizi örneğin Internet servis sağlayıcınızdan özel tutar. Yerel hükümetiniz İnternet’i sansürlerse, bir VPN sansürü atlamanıza ve VPN sunucusunun hangi ülkede bulunduğuna bakarsanız göz atmanıza izin verir.

Birçok kişi, BitTorrent trafiğini yasal nedenlerle gizlemek için VPN kullanıyor ve torrent etkinliklerinin başka bir ülkede gerçekleştiğini gösteriyor. Bir VPN ayrıca coğrafi olarak kısıtlanmış servislere erişmenize izin verebilir. Örneğin, ABD’deyseniz ve İngiltere’deki bir VPN sunucusuna bağlıysanız, BBC’ye erişebilirsiniz. İngiltere’deyseniz ve ABD’deki bir VPN sunucusuna bağlıysanız, ABD’nin Netflix kütüphanesine erişebilirsiniz.

İLGİLİ: VPN Nedir ve Neden İhtiyacım Var?

VPN Operatörünüze Çok Güven Atıyorsunuz

Bir VPN kullanırken, VPN operatörüne çok büyük miktarda güven veriyorsunuz. Elbette, bir VPN İnternet servis sağlayıcınızın veya Wi-Fi ortak erişim noktası operatörünün göz atmanızı engellemesini önler. Ancak VPN sunucusunun operatörünün meraklı kalmasını engellemez.

Trafiğiniz VPN'den ayrıldığında, VPN sunucusunun operatörü, eriştiğiniz web sitelerini görebilir. Şifrelenmemiş HTTP web sitelerine erişiyorsanız, VPN operatörü sayfaların tam içeriğini görebilir. Operatör bu verilerle ilgili günlükleri tutabilir veya reklam amacıyla satabilir.

Şöyle koyalım: Bir VPN kullandığınızda, oteldeki veya havaalanındaki sıcak noktanın ve İnternet servis sağlayıcınızın trafiğinize casusluk yapmasını önlüyorsunuz. Ancak VPN sağlayıcısının bunun yerine trafiğinizi gözetlemesine izin veriyorsunuz. Neden hiç duymadığınız ücretsiz bir VPN sağlayıcısına güveniyorsunuz?

The Register'ın tespit ettiği Metric Labs tarafından yapılan son bir araştırma, bu soruna dikkat çekti, ücretsiz VPN uygulamalarının çoğunun Çin ile bağlantıları olduğunu ve bunların% 86'sının tatmin edici gizlilik politikaları olduğunu keşfetti. Bazıları açıkça kullanıcı verilerini Çin’e transfer ettiklerini belirtti. Çoğu, Gmail veya Hotmail gibi hizmetlerdeki genel kişisel e-posta hesaplarına işaret eden müşteri destek e-postalarına sahipti. Bunlar, güveninize layık hizmetler gibi görünmüyor.

Gizlilik için bir VPN kullanıyorsanız veya İnternet sansüründen kaçıyorsanız, muhtemelen Çin merkezli bir VPN kullanmak istemezsiniz.

Çin bir yana, daha az baskıcı bir hükümete sahip bir ülkede barındırılan gölgeli bir VPN kullanmak istemezsiniz. VPN şirketi sadece verilerinizi alıyor ve satıyor olabilir. Veya çok fazla günlük tutabilirler ve BitTorrent gibi bir şey için bir VPN kullanıyorsanız, muhtemelen tüm trafiğinizi kaydeden bir VPN seçmek istemezsiniz.

Bunun yerine ne kullanmalısınız

Ücretsiz VPN'lerden uzak durun. Bir VPN sunucusuna ev sahipliği yapmak ve trafik için ödeme yapmak bir şirketin parasına mal oluyor, peki neden bu şirket size bir şey almadan ücretsiz bir hizmet sunsun?

Arada bir kullanım için ücretsiz bir VPN olarak Tunnelbear'ı öneririz. Bu hizmet size her ay yalnızca 500 MB veri verir; bu da fazla değildir. Ancak bu saygın ve şirketin iş modeli size sınırsız VPN verisi satıyor. Her ay ücretsiz bir örnek gibi, ancak arada sırada bir VPN servisine ihtiyacınız varsa bunu yapabilir.

Gizlilik, torrent kullanımı, sansürü atlamak ya da çevrimiçi coğrafi kısıtlamaları aşmak için bir VPN kullanma konusunda ciddiyseniz, biraz araştırma yapmanızı ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz bir hizmet için ödeme yapmanızı öneririz. Bir VPN servisi seçmek için bir rehberimiz var. En çok kullanılanlarımızı kullanmak zorunda değilsiniz, ancak biraz araştırma yapın. VPN sağlayıcınız sizinle tüm çevrimiçi trafiğiniz arasında oturuyor ve bunu görebiliyorlar. Sağlam bir gizlilik politikası ve itibarı olan bir şirket bulmalısınız. Bunun için ödemek zorunda kalacaksınız.

Ciddi mahremiyet ve anonimlik için Tor'a göz atmalısınız. Tor ücretsizdir, ancak VPN kadar hızlı değildir. Tüm İnternet trafiğiniz için kullanmak isteyeceğiniz bir şey değil.

Gelişmiş bir kullanıcıysanız, kendi VPN'inizi kurmayı ciddi şekilde düşünmelisiniz. Bir yerde bir sunucuda veya bulut hizmetinde barındırma için ödeme yapın, bir VPN sunucusu kurun ve ona bağlanın. Artık kendi VPN operatörünüzsünüz; ancak barındırma hizmeti sizi potansiyel olarak gözetleyebilir. Kaçış yok.

Her zaman birine güveniyorsun, bu yüzden VPN hizmetini (veya barındırma şirketini) dikkatlice seç.

İLGİLİ: İhtiyaçlarınız İçin En İyi VPN Hizmetini Seçme

Resim Kredisi: bangoland / Shutterstock.com, Wit Olszewski / Shutterstock.com.