Neden Windows PC'lerde Bluetooth Kulaklıkları Korkunç

Bluetooth ses şimdi iyi, değil mi? İşte duyduğum şey bu yüzden Windows PC'm için 300 dolarlık bir Bluetooth kulaklık satın aldım ve iyi bir deneyime sahip olmasını bekledim. Berbattı. Bluetooth'u ve Windows'u suçluyorum.

Tam açıklama: İş arkadaşlarım hem Android telefonlarda hem de W1 özellikli Apple cihazlarında Bluetooth sesiyle harika deneyimler yaşadılar. Bu PC kulaklıkları hakkında.

Windows AptX Kullanıyorsa Size Söylemez

Bluetooth kafa karıştırıcı. Sesli web sitesi Darko.Audio'nun belirttiği gibi: “Bluetooth sesinin kirli sırrı, çok iyi gelmediği değil, belirli koşullar sağlandığında yalnızca iyi geleceğidir.”

Modern high-end Bluetooth kulaklıklar, daha iyi ses kalitesi sunan bir ses codec sıkıştırma şeması olan AptX'i destekler. Ancak AptX sadece hem verici hem de alıcı tarafından destekleniyorsa etkinleştirilir. Bir PC ile bir Bluetooth kulaklık kullanırken, sadece PC'nizin donanımı ve sürücüleri uyumluysa çalışır.

Diğer yapılandırma sorunları da AptX sesini devre dışı bırakabilir. Darko.Audio, Mac'te 2,4 GHz Wi-Fi kullanıyorsanız, bir masaüstüne bağlı ikiden fazla Bluetooth cihazınız varsa veya bir dizüstü bilgisayara bağlı birden fazla cihazınız varsa, MacOS'un Bluetooth Gelişmiş Ses Dağıtım Profili (A2DP) bağlantısı üzerinden düşük kaliteli SBC sesi. Bu Apple'a göre.

Windows 10 artık AptX için tümleşik desteğe sahiptir, ancak Bluetooth bağlantınızın gerçekten AptX kullanıyor olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Android ve macOS bu bilgileri görmenizi sağlar, ancak Windows'un herhangi bir yerinde görünmez. Böylece mümkün olan en yüksek ses kalitesini alıp alamayacağınızı asla bilemezsiniz.

İLGİLİ: Bluetooth A2DP ve aptX Arasındaki Fark Nedir?

Mikrofon Kullanıldığında Bluetooth Yüksek Kaliteli Sesi Desteklemiyor

Kulaklığımın entegre bir mikrofonu vardı, bu yüzden mikrofonu kullanırken kulaklıkları normal şekilde kullanmaya devam edebilmeyi bekledim.

Ancak, şok edici, bu işe yaramıyor. Entegre mikrofonlu bir stereo kulaklığınız varsa, mikrofonu kullanırken kulaklığı normal ses kalitesinde kullanamazsınız. Sennheiser'ın açıkladığı gibi, Bluetooth cihazlarında sadece yeterli bant genişliği yok.

Teknik olarak, sadece kulaklıkları bir ses çıkış aygıtı olarak kullandığınızda, A2DP Bluetooth profilini kullanıyor ve maksimum ses kalitesi için ideal olarak AptX kullanıyorlar. Mikrofona ihtiyacınız olduğunda, kulaklık profilini veya hands-free profilini (HSP veya HFP) kullanırlar. Bu, hem mikrofon aracılığıyla kayıt yapılmasına hem de kulaklıklarla oynatılmasına olanak tanır, ancak HSP veya HFP kullanıldığında kulaklık ses kalitesi çok kötüdür.

Telefon görüşmesi yapmak için sadece bir Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, bu iyi olabilir. Müzik dinlerken, oyun oynarken veya PC'nizde video izlerken kulaklığınızın mikrofonuna konuşmak isterseniz, sinirli olursunuz.

Entegre bir mikrofona sahip bir PC kulaklığı için, Bluetooth korkunç bir seçim. Kablolu bir kulaklık almaktan, hatta ayrı bir mikrofon almaktan daha iyidir.

Daha önce duyurulmuş olan Bluetooth 5.0, daha yüksek bant genişliği sunuyor. Bu, gelecekteki Bluetooth kulaklıkların teorik olarak, mikrofon kullanılırken yüksek kalitede ses çalmasına izin vermelidir.

İLGİLİ: Bluetooth 5.0: Farklı ve Neden Önemli?

Windows Profilleri Farklı Ses Aygıtları Olarak Gösterir

Bir mikrofonla Bluetooth kulaklığı Windows'a bağladığınızda iki cihaz görürsünüz: Standart A2DP yüksek kaliteli stereo kulaklıklar ve daha kötü ses çıkışına sahip olan ve aynı zamanda ses girişini destekleyen el-serbest profil.

Bu uygulamaları karıştırmak gibi görünüyor. Kulaklıkta sesli bir arama başlattığımda eller serbest ses modu düzgün çalışıyordu ve konuştuğum kişiyi duyabiliyordum. Ancak, bir PC oyunu başlattıktan sonra oyun tamamen sessizdi. Eller serbest kulaklık cihazını varsayılan ses çalma cihazı olarak ayarlama bile çalışmadı. Windows ses özelliklerine gitmeliydim ve ahizesiz profili kullanmak ve aslında ses çıkışı kullanmak için oyunu zorlayan A2DP cihazını manuel olarak devre dışı bıraktım. Oyunun sesi çok sıkıştırılmış ve düşük kalitede geliyordu, ama en azından bunu duyabiliyordum.

Diğer bir deyişle, Bluetooth profili değiştirme, el ile çalışmadığınız sürece bazı Windows uygulamalarını karıştırır. Hiç de sorunsuz bir deneyim değil ve bu sinir bozucu.

Bluetooth Bağlantıları Hala Güvenilmez

Bilgisayardan birkaç metre otururken bile kulaklık bazen bilgisayardan ayrılıyor. Bunu sabitlemek için kulaklık setini kapatıp tekrar açmanız gerekiyor, başka bir deyişle, kulaklıklarımı yeniden başlatıyorum.

Bağlantı tekrar çevrimiçi olduğunda, bazı uygulamalar iyi çalıştı ve bazılarında da yoktu.

Kulaklıklar bağlantıyı kaybettiğinde sesli arama uygulamasında biriyle konuşuyordum ve bu uygulama ses cihazının kaybolması nedeniyle çağrıyı hemen sonlandırdı. Kulaklığımı yeniden başlattıktan sonra tekrar aramam gerekiyordu. Bu nedenle, sadece Bluetooth ses potansiyel olarak pul pul değil, aynı zamanda pek çok Windows uygulaması o incelikle incelikle başa çıkamaz.

Çoğunlukla, bir iPhone'a bağlıyken Apple'ın W1 çipini kullanan AirPod'larla sağlam bir bağlantı kurdum. Ancak, Windows PC'li standart bir Bluetooth kulaklığı güvenilir görünmüyor.

Microsoft, Bluetooth cihazları için kolay eşleştirme üzerinde çalışıyor, bu da güzel, ancak cihaz eşleştirilirken bağlantıyı kaybederse yine de yardımcı olmayacaktır.

İyi PC Kulaklıklar iPhone'lar İçin Harika Değil

Sağlam bir Bluetooth kulaklık, hem PC hem de akıllı telefonunuzla kullanılabilir ve bu da çok kullanışlı olur. Ancak, maalesef benim gibi bir iPhone kullanıcısıysanız, AptX kulaklığınız size bir iPhone'a bağlandığında mükemmel ses kalitesi vermez. Çünkü Mac'ler AptX'i desteklese de, Apple iPhone'larda ve iPad'lerde AptX'i desteklemeyi reddediyor. Bir iPhone ile iyi kaliteye sahip olmak için AAC desteğine sahip bir kulaklığa ve yalnızca desteklenen AptX ürününü satın aldığım 300 $ Sennheiser HD1 kablosuz kulaklığa ihtiyacınız var.

Modern Android telefonlar AptX'i desteklediklerinden Android kullanıcıları şanslı. Windows'dan farklı olarak, bağlantının AptX kullanıyor olup olmadığını kontrol etmek bile mümkün!

Apple ürünleri ile ahenkli bir bağlantı için Apple'ın W1 çipini kullandıklarından ve AAC desteğine sahip olduklarından, Apple'dan bir Beats kulaklık satın almayı kısaca düşündüm. Ancak Beats kulaklıklar AptX'i desteklemiyor, bu da bir Windows PC'ye bağlandığında mükemmel ses kalitesi olmayacakları anlamına geliyor. Ve birçok yorumcular, Beats kulaklıklarının Windows PC gibi W1 desteği olmayan bir cihazla eşleştirildiğinde patlak veren Bluetooth bağlantı kalitesine sahip olduğunu not eder.

İLGİLİ: Apple'ın W1 Çip Nedir?

Bluetooth Her Zaman Çalışma Kuyusundan Uzak Birkaç Yıldır

Dolayısıyla, özetle: kulaklığın bağlantısı güvenilir değil, bilgisayarımla en yüksek kalitede ses kullanıp kullanmadığını söylemek imkansız ve entegre mikrofonu kullanırken normal bir çift stereo kulaklık olarak çalışamaz. Ve eğer iPhone'uma bağlarsam, en yüksek kalitede ses almam.

Kulaklığı Amazon'a iade ediyorum. Bilgisayarımdaki geleneksel analog ses kablolarıyla kablolu bir kulaklık setine bağlı kalacağım. Bluetooth 5.0 kulaklıklarının çıktığı birkaç yıl içinde başka bir bakacağım.

Image Credit: Anna-Marie / Shutterstock.com, Hadrian / Shutterstock.com.