Neredeyse herhangi bir PC Bileşeni Nasıl Yükseltilir veya Değiştirilir

PC bileşenlerini yükseltmek ve değiştirmek biraz zor olabilir, ancak herkesin öğrenebileceği bir şey olabilir. Bu yükseltmeleri nasıl seçip yükleyeceğimize bakalım.

Geçtiğimiz birkaç haftayı sistematik olarak How-To Geek test bilgisayarımızdan geçirerek, yükseltme, değiştirme veya iyileştirme yapmak isteyebileceğiniz her parçayı değiştirdik. Bu biraz sıkıcı, basit, ancak yeni başlayanlar yönlendirme biraz sorun olabilir. Telaşa gerek yok! Aşağıdaki kılavuzlardaki adımları izleyin ve yeni sürüme geçirilmiş PC'nizle birlikte hiç vakit kaybetmeyeceksiniz.

Ne tür araçlar ihtiyacınız var?

Hemen hemen tüm modern masaüstü donanımlarını standart bir yıldız tornavida ile sökmeyebilirsiniz. Bazı parçaların bile buna ihtiyacı yoktur – modern kasa ve bileşen tasarımları, işleri olabildiğince basit tutmak için birçok vida ve plastik etiket kullanır.

Daha küçük ya da ulaşılması zor vidaları almayı kolaylaştırmak için birkaç farklı boyutta tornavida kullanmak isteyebilirsiniz. Değiştirilebilir sürücü başlıkları olan ucuz bir kit sizi kapsamalıdır. Bir dizüstü bilgisayarda çalışıyorsanız, bir dizi altıgen sürücüye ve bir dizi spudger'a (küçük soyma araçları) da ihtiyacınız olabilir.

Elektronik ile çalışırken her zaman yayılacak iyi aydınlatılmış, kuru bir alan istersiniz. Herhangi bir temiz masa, mutfak masası, kart masası veya çalışma tezgahı hile yapacak, ancak evinizde boş alanınız varsa, kiremit veya ahşap zemin bir tutamla çalışacaktır. Bir masa ya da masa kullanıyor olsanız bile, bundan kaçınmanız halinde halı üzerinde çalışmayın: halı üzerinde dolaşmak statik yükler biriktirebilir ve parçalara zarar verebilir. Çalışmak için halısı olmayan bir alanınız varsa, anti-statik bir bilekliğe yatırım yapmayı düşünün.

Eski bileşen kutularınızı etrafta tutuyorsanız veya yeni bir sepetiniz varsa, antistatik torbaya asın. Bileşenleri, özellikle de açık devre kartlarına sahip olanları, zarar vermeden yerleştirmek için kullanışlı bir yer.

PC'leri sökerken çok fazla gevşek vidaya sahip olacaksınız. Başlamadan önce, mutfağınızdan birkaç kase veya bardak alın ve bunları kullanışlı tutun. Vidalarınızın etrafta dolanmadığından emin olmak ve farklı boyutlarda ve dişlerde vidaları ayrı tutmak için mükemmel bir yoldur. Ve bu vidaları düz tutmaya çalışmak: teleskopik bir mıknatıs kapmak, PC kasanıza bir vidayı düşürdüğünüzde ve parmaklarınızla ona erişemediğiniz zamanlar için çok kullanışlı olabilir.

Bir CPU veya CPU soğutucusunu değiştirmeyi planlıyorsanız, yeniden uygulamak için kullanışlı bir termal macun olduğundan emin olun. (Bazen küçük bir miktar ücretsiz olarak bir satış sonrası soğutucusuna dahil edilir.) Eşyaları temizlemek için mi? Bazı Q-İpuçları alın.

Sabit hava akışı ve pozitif yüklü bileşenler sayesinde PC'nizin içi hızla tozlanır. Açıyorsanız, filtreleri temizlemeniz ve bir şeyler temizlemek için biraz konserve hava ile patlatmanız gerekebilir. Özellikle tozlu bir teçhizatın varsa bunu dışarıda yapmak en iyisindir. İçeride çalışmak zorunda kalıyorsanız, başka bir numara elektrikli süpürgeni açmak, hortumu PC'nin yanına yerleştirmek ve tozu ona doğru üfletmektir. Asla, asla PC'nizi vakumlamaya veya vakum hortumuna dokunmaya çalışmayın. Bu şeyler çok fazla statik üretir.

Konserve havanız yoksa, kuru bir bez çalışır, sadece kasanın veya devre kartlarının keskin uçlarına takılan liflere dikkat edin.

Son olarak, telefonunuzu elinizin altında tutun ve bileşenleri çıkarırken ve fişleri çıkarırken bazı fotoğrafları çekin. Geri dönecek bir şeyiniz olması, özellikle ilk kez daha fazla sürüme geçmeyi veya yeniden yüklemeyi çok daha kolaylaştıracaktır.

PC'nizin RAM'i Nasıl Yükseltilir veya Değiştirilir

PC'nizin performansını geliştirmenin en kolay yolu RAM'ini yükseltmektir. Daha fazla bellek, işletim sistemine Chrome ve Photoshop gibi uygulamalar için daha iyi çoklu görevler sunan bazı “solunum odası” sağlar. RAM'i masaüstünde değiştirmek oldukça basittir, sadece anakartınızla uyumlu bellek modüllerinizin olduğundan emin olmanız gerekir. Dizüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarınız bile hafızasına bile erişime izin veriyorsa, daha zordur.

Temel olarak, sadece PC'nizin ne tür (ve ne kadar) RAM'in üstesinden gelebileceğini, ne kadar isteyeceğinizi ve bunun için ne ödemeye hazır olduğunuzu belirlemelisiniz.

RAM kurulumu sadece birkaç dakika sürer. Daha önce hiç yapmadıysanız, 15 dakika kadar bekleyin.

İLGİLİ BİLGİ: PC'nizin RAM'i Nasıl Yükseltilir veya Değiştirilir

Bilgisayarınızda Yeni Bir Sabit Sürücü veya SSD Nasıl Yükseltilir ve Kurulur

Büyük bir yükseltme daha büyük bir sabit sürücüye veya katı hal sürücüsüne taşınır. Daha büyük bir sabit disk, size daha fazla depolama kapasitesi sağlar. Geleneksel bir sabit diskten bir katı hal sürücüsüne geçmek, tüm sisteminizde hız artışı sağlar. PC daha hızlı başlayacak, uygulamaları ve büyük dosyaları daha hızlı yükleyecek ve çoğu oyunda yükleme sürelerini azaltacaktır. Gerçekten yapabileceğiniz en iyi yükseltmelerden biri.

Fiziksel olarak, bir sabit sürücüyü değiştirmek oldukça basittir. Masaüstü bilgisayarlar depolama diskleri için ayrılmış yuvalara sahiptir ve anakart ve güç kaynağına standart SATA kabloları ile bağlanırlar. Dizüstü bilgisayarınız sürücü yuvasına erişime izin veriyorsa, daha da kolay: sadece eski olanı çekin ve yenisini takın. Birincil depolama sürücüsünü değiştiriyorsanız muhtemelen işletim sistemini yeniden yüklemek için daha fazla zaman harcarsınız. .

İlk kez bir sabit disk takıyorsanız, 20-30 dakika sürün. Zor değil. Ancak, tek sürücünüzü (veya yalnızca işletim sisteminizin yüklü olduğu bir dosyayı) değiştiriyorsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz veya aktarmanız gereken zamanı da hesaba katmanız gerekir.

İLGİLİ BİLGİLER: PC'nize Yeni Bir Sabit Disk veya SSD Nasıl Yükseltilir ve Kurulur

Bilgisayarınızda Yeni Bir Grafik Kartı Nasıl Yükseltilir ve Kurulur

Grafik kartınızı yükseltmek (veya şu anda bilgisayarınızın yerleşik grafiklerini kullanıyorsanız, ayrı bir grafik kartına geçmek) oyun oynamaya ciddi bir destek sağlayabilir. Doğru kartı seçmek – maliyet, boyut ve uyumluluk temelinde – zor kısımdır. Fiziksel kurulum oldukça basit.

Kartı seçtikten sonra onu yüklemek kolaydır. Kartı takmanız, sabitlemeniz ve güç kaynağına takmanız yeterlidir.

Bir grafik kartını değiştirmek veya takmak hızlıca geçmelidir. İlk seferinizse, yarım saat kadar bekleyin.

İLGİLİ BİLGİ: Bilgisayarınızda Yeni Bir Grafik Kartı Nasıl Yükseltilir ve Kurulur

Bilgisayarınızın Kablosuz Kartını Nasıl Yükseltebilir veya Değiştirebilirsiniz?

Bir masaüstüne Wi-Fi özelliği eklemek istiyorsanız (veya masaüstünüzün yerleşik Wi-Fi'si başarısız olursa), bunu yapmanın en kolay yolu bir USB adaptörüyle yapılır. Ancak daha güçlü bir Wi-Fi için (genellikle daha fazla anteni kullanıp odadaki başka bir yere koyabilirsiniz), PCI tabanlı bir genişletme kartı da kullanabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlar, yarı standartlaştırılmış kablosuz kartları da kullanmaktadır, ancak yükseltmek veya değiştirmek isterseniz, almak zorlaşmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar için, bir USB adaptörü kullanmak neredeyse her zaman daha iyidir.

Bu oldukça hızlı bir yükseltme. Bir USB adaptörü kullanıyorsanız, gerçekten takmanız yeterlidir. Eğer bir PCI kart takıyorsanız, ilk kez saatiniz yarım saat sürmektedir.

İLGİLİ BİLGİ: PC'nizin Kablosuz Kartını Nasıl Yükseltir veya Değiştirir

Yeni bir CPU veya Anakart Nasıl Yükseltilir ve Kurulur?

Şimdi daha zor şeylere ulaşıyoruz.

Başarısız bir CPU'yu aynı modelle değiştirmek oldukça basittir, ancak önce CPU soğutucusunu çıkarmanız ve her ikisi de yeni başlayanlar için korkutucu olabilecek termal macun ile çalışmanız gerekecektir.

Daha hızlı bir CPU'ya yükseltmek isterseniz, genellikle anakartı da değiştirmelisiniz (ve belki de RAM'inizi yükseltebilirsiniz). Ve anakartın değiştirilmesi bir acı olabilir. Neredeyse tüm bileşenleri çıkarmanız ve yüksek oranda entegre edilmiş parçayı ve yenisini almak için yeterli alan açmanız gerekir. Ayrıca bir işletim sistemi yeniden yüklemesi yapmanız gerekebilir.

Daha önce hiç yapmadıysanız, bu yükseltme için birkaç saat ayırmalısınız.

İLGİLİ: Yeni bir CPU veya Anakart Nasıl Yükseltilir ve Kurulur (veya İkisi de)

Bilgisayarınız için Yeni Bir Güç Kaynağı Nasıl Yükseltilir ve Kurulur

Güç kaynağınız başarısız olduysa veya daha güçlü bir ekran kartı gibi bir şey yüklediğiniz için daha fazla güce ihtiyacınız varsa, birimi değiştirmeniz gerekir. Güç kaynağınız güç gerektiren PC'nizdeki her şeye bağlı olduğu için zor olabilir. Ve bazen, büyük güç kaynağını kasadan çıkarabilmek için diğer bileşenleri çıkarmanız gerekebilir.

Bilgisayarınızın güç kaynağı doğrudan anakart, CPU, her depolama sürücüsü ve disk sürücüsüne, bazen ayrı bir ekran kartı ve çoğu zaman da kasanın soğutma fanlarına bağlıdır. Değiştirmek, bilgisayarın iyi bir kısmını sökmenizi gerektirir (en azından güç kablolarını tüm bileşenlere takmanız gerekir). Yine de, daha önce hiç yapmadıysanız çok korkmayın.

Bunu en az bir saat sürecek şekilde planlayın.

İLGİLİ BİLGİLER: PC'niz için Yeni Bir Güç Kaynağı Nasıl Yükseltilir ve Kurulur?

Yeni Bir PC Kasasına Nasıl Yükseltilir

Yeni bir PC kasasına geçmek oldukça büyük bir iştir çünkü temelde PC'nizi parçalara ayırmaktan ve yeni evinde yeniden inşa etmekten bahsediyorsunuz. Gerçi özellikle zor değil. Sadece biraz zaman ve sabır alır.

İyi haber şu ki, diğer bileşenleri aynı zamanda değiştirmedikçe, yazılımla ilgili herhangi bir şey yapmanız gerekmeyecek. İşletim sisteminize, daha önce sahip olduğu bilgisayar gibi görünecektir.

Daha önce hiç yapmadıysanız, bunun için birkaç saatte plan yapın. Deneyimliyseniz, muhtemelen bir saatten daha kısa bir sürede yapabilirsiniz, ancak muhtemelen bu kılavuza da ihtiyacınız olmaz.

İLGİLİ: Yeni Bir PC Kasasına Nasıl Yükseltilir?