Nikon Kamera için Hangi Lensleri Almalıyım?

DSLR fotoğraf makineleri hakkında en iyi şey, farklı durumlar için farklı lensler kullanabilmenizdir. Bununla birlikte seçim yapmak için düzinelerce lensle hangisini satın alıyorsunuz? Farklı durumlar için en iyi Nikon lenslerden bazılarına göz atalım.

Objektifler oldukça pahalıdır ve en iyi lensler inanılmaz derecede pahalıdır; bu yüzden bunu “sahip olun” listesi olarak görmeyin. Bunun yerine, ne tür şeyleri fotoğraflamak istediğinizi öğrenmeli ve daha sonra size yardımcı olacak lenslere yatırım yapmalısınız. Örneğin, manzaraları portrelere çekmeyi tercih ederseniz tamamen farklı bir şeye ihtiyacınız vardır.

Bu makalede yeni başlayanlar ve ara fotoğrafçılar hedefleniyor, bu yüzden en pahalı ve en pahalı lenslerden ziyade daha ucuz seçenekleri keşfedeceğiz. Ayrıca, giriş seviyesi DSLR'ler için mükemmel olan ancak FX tam kare fotoğraf makinelerinde de çalışmayacak olan bazı DX objektiflerini (Nikon'un kırpma sensörü lensleri) de ekleyeceğim. Nikon'un farklı lens yuvaları hakkında daha fazla bilgi için kılavuzumuzu inceleyin.

İLGİLİ: Tam Çerçeve ve Kırpma Sensörü Kamera Arasındaki Fark Nedir?

Portreler çekmek istiyorsanız

Büyük bir portre objektifi genellikle 50 mm ila 100 mm arasında bir odak uzunluğuna ve mümkün olduğunca geniş bir diyaframa sahiptir. Nikon AF-S FX NIKKOR 50mm f / 1.8G, faturaya mükemmel uyum sağlar.

İLGİLİ: Fotoğrafta Odak Uzunluğu Nedir?

50mm lens ile çok doğal görünümlü portreler elde edersiniz ve konunuzdan çok uzakta durmak zorunda kalmadan hem yakın çekimler hem de tam uzunluktaki portreler kolayca yapılabilir. Benzer şekilde, f / 1.8 diyafram açıklığı hemen hemen her arka planı bulanıklaştıracak kadar hızlıdır.

NIKKOR 50mm f / 1.8, yaklaşık 220 dolarlık bir fiyata çok uygun ve fiyat için inanılmaz bir objektif. Biraz daha iyi bir şey istiyorsanız ve daha fazla ödemeye hazırsanız, 475 NIKKOR 85mm f / 1.8G $ büyük bir adımdır.

İLGİLİ: İyi bir portre fotoğraf çekmek nasıl

Spor veya Yaban Hayatı Ateş Etmek İstiyorsanız

Spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı pek çok ortak noktaya sahiptir. Her ikisinde de uzak ve sık sık hızlı hareket eden bir nesneyi yakınlaştırmanız gerekiyor.

İLGİLİ: İyi Spor Fotoğrafları Nasıl Çekilir

400 $ 'lık Nikon AF-P DX NIKKOR 70-300mm f / 4.5-6.3G ED VR, Nikon'un en ucuz telefoto lensi. Odak aralığı spor veya vahşi yaşam fotoğrafçılığı için mükemmeldir; olumsuzluk, maksimum diyaframın – özellikle de tam olarak yaklaştırdığınızda – uzun bir objektifi uzun gün ışığında kullanırken uzun mesafeli çekim hızları elde etmek için biraz fazla sıkıdır. Yerleşik görüntü sabitleme, kameranın titremesinden en bulanık olanı durdurur, ancak nesnelerinizden biraz hareket bulanıklığı alabilirsiniz.

Daha hızlı bir diyafram ile bir şeye ihtiyacınız varsa, üçüncü tarafa gitmek en iyisidir. Tamron AF 70-200mm f / 2.8 (769 $) biraz zum yapabiliyor ancak tüm zoom aralığında f / 2.8'in çok daha geniş maksimum diyafram açıklığına sahip. Ayrıca FX kameralarla çalışır, bu yüzden tam çerçeve gövdesine yükselirseniz, yeni bir yakınlaştırma objektifi almanıza gerek kalmaz.

İLGİLİ: Üçüncü Taraf Kamera Lensleri Satın Alımaya Değer Mi?

Manzaraları Vurmak İsterseniz

Herhangi bir objektifle manzara çekerken, fotoğraf makinenizle birlikte gelen kit objektifi, portrelerden veya sporlardan normal olarak manzaralarda çok daha iyi – çoğu profesyonel fotoğrafçı geniş açılı lensleri kullanmayı seviyor; Fotoğraflarınıza çok daha fazla epik manzara alabileceğiniz anlamına geliyor.

İLGİLİ: Manzara Fotoğrafçılığı İçin En İyi Lens Nedir?

Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f / 4.5-5.6G VR, 300 dolar üzerindeki gölgede harika bir başlangıç ​​manzara fotoğrafçılığı objektifi. Bir kırpma sensörü kamerada, 10 mm-20 mm'lik bir lens, tam çerçeve kamerada 15mm-30mm'ye eşdeğerdir; bu, zoom menzilini manzaralar için tatlı noktaya yerleştirir. Diyafram çok fazla önemli değil çünkü normalde tripod kullanacaksınız.

Eğer tam kare fotoğraf makinelerinde çalışacak biraz daha yüksek bir şey istiyorsanız, o zaman 750 $ 'lık Nikon AF-S FX NIKKOR 18-35mm f / 3.5-4.5G ED gitmenin yoludur.

Sokak ve Seyahat Fotoğrafçılığı için

Sokak ve seyahat fotoğrafçılığı için, küçük, hafif ve çok yönlü bir lens istiyorsunuz. Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f / 1.8G ($ 196.95) her noktayı vurgular.

İLGİLİ: İyi Sokak Fotoğrafları Nasıl Gidilir?

Gözleme lensi olmasa da, NIKKOR 35mm f / 1.8 küçük ve hafiftir. Kameranıza fazla miktarda ağırlık ya da ağırlık katmayacak, bu da tüm gün boyunca taşıyorsanız ya da bir çantada saklamak gerekiyorsa bir nimettir. F / 1.8 diyafram açıklığı ile, güneş battıktan sonra bile kullanmaya devam edebileceksiniz. 35 mm odak uzaklığı (ve 50mm, kırpma sensörü kameralarına denktir), sokak fotoğrafçılığı için bir klasiktir; Ayaklarınızı yakınlaştırmaya hazır olduğunuz sürece, çevre portrelerinden geniş kalabalığa kadar her şeyi yapabilirsiniz.

Fotoğraf pahalı bir hobi olabilir, ancak bu, yapmak istediğiniz fotoğrafçılığın doğru olan lensini satın aldığınız sürece, gerçekten harika bir camı iyi bir fiyata elde edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Genellikle spor fotoğraflarını çekerseniz, 2000 dolarlık geniş açılı bir lens size pek yardımcı olmaz.