NVMe Sürücüleri Nedir ve Birini Satın mı Almalısınız?

Samsung

Eski bilgisayarınıza yapabileceğiniz en büyük yükseltme, daha hızlı depolama alanıdır. CPU ve GPU gibi diğer bileşenler son on yılda kesinlikle gelişti, ancak herkes daha hızlı depolamayı takdir edecektir.

NVMe, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için en yeni ve en büyük depolama arayüzüdür ve eski arayüzlerden çok daha hızlı okuma ve yazma hızları sunar. Bu pahasına gelir, bu yüzden bilgisayarı ne için kullandığınıza bağlı olarak, bir NVMe sürücüsü satın almak mantıklı olmayabilir.

NVMe Sürücüler Nedir?

Geçici Olmayan Bellek Ekspresi (NVMe), 2013'te tanıtılan bir depolama arabirimidir. “Geçici Olmayan”, bilgisayarınız yeniden başlatıldığında depolamanın silinmediği, “Hızlı” ise verilerin PCI Express üzerinden geçtiği anlamına gelir ("Hızlı" PCIe) bilgisayarınızın anakartındaki arayüz. Bu, sürücünün anakartınızla daha doğrudan bir bağlantı kurmasını sağlar; çünkü verilerin Seri İleri Teknoloji Eklentisi (SATA) denetleyiciden geçmesi gerekmez.

NVMe sürücüleri, yıllardır etrafta olan SATA sürücülerinden çok, çok daha hızlıdır. PCIe 3.0 – şu anki PCI Express standardının nesli – her şeritte saniyede 985 megabayt (Mbps) maksimum hız transferine sahiptir. NVMe sürücüleri 4 PCIe şeridi kullanabildi, bu da teorik olarak 3.9 Gbps (3.940 Mbps) maksimum hız anlamına geliyor. Bu arada, en hızlı SATA SSD'lerden biri olan Samsung 860 Pro, yaklaşık 560 Mbps hızında okuma ve yazma hızında öne çıkıyor.

NVMe diskleri birkaç farklı form faktöründe gelir. Bunlardan en yaygın olanı yukarıda gösterilen m.2 çubuğudur. Bunlar 22 mm genişliğinde ve 30, 42, 60, 80 veya 100 mm uzunluğunda olabilir. Bu çubuklar bir anakartın üzerine yaslanacak kadar incedir, bu nedenle küçük form faktörlü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için mükemmeldir. Bazı SATA SSD'lerin bu aynı form faktörünü kullandığını unutmayın, bu nedenle yakından dikkat etmek ve yanlışlıkla daha yavaş sürücüyü satın almadığınızdan emin olun. Samsung 970 EVO m.2 NVMe sürücünün bir örneğidir.

Intel

Sonraki PCIe-3.0 form faktörüdür. Bu, GPU'ya ve anakartınızdaki PCIe-3.0 yuvalarından birine takılan diğer aksesuarlara benzer. Bu, tam boyutlu ATX kasaları ve anakartları için iyidir, ancak küçük form faktörlü PC'leri kısıtlar ve bir dizüstü bilgisayar kasası içinde imkansızdır. Intel 750 SSD, PCIe-3.0 NVMe sürücüsünün bir örneğidir.

Bir NVMe SSD Satın mı Almalısınız?

Samsung

Daha yüksek hızlara ihtiyacınız olup olmadığı tam iş yükünüze bağlıdır. Ancak NVMe sürücülerinin fiyatı düşerken – NVMe Samsung 970 Pro ve SATA Samsung 860 Pro'nun her ikisi de 500 GB boyutunda yaklaşık 150 ABD doları değerindedir – acele edip SATA SSD'nizi değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin.

SATA SSD, bilgisayarınızı birkaç saniye içinde açacak, programları hemen çalıştıracak ve dosyaları nispeten hızlı bir şekilde kopyalayıp taşımanıza izin verecektir. Ancak çok sayıda büyük videoyla çalışıyorsanız (ister veritabanında, ister video düzenlemesinde olsun, ister Blu-Ray'lerde olsun) olsun, ekstra maliyet, daha hızlı çalışmanıza izin vererek kendini ödeyebilir.

Benim durumumda, SATA SSD ile çalışmayı durdurana kadar mutluyum. Şu anda bir NVMe diski için para harcamak pek bir anlam ifade etmiyor, bu yüzden bilgisayarım beş yerine dört saniye içinde açılacak ya da transferleri biraz daha hızlı taşımak zorunda kaldığım nadir dev dosya. Yeni bir SSD için zaman geldiğinde , NVMe modeline gidiyorum, çünkü neden daha kötü bir ürün için aynı tutarı ödüyorsunuz?

SATA SSD'nizde hala bir ömrünüz olsun veya bir şeye ihtiyacınız olsun, NVMe sürücülerinin fiyatlarının düşmeye başladığını bilin. İhtiyacınız olduğunda parayı yükseltin ve harcayın, bir an önce değil.