Oculus Go, Rift, HTC Vive, Gear VR veya Daydream Üzerindeki Herhangi Bir Video Nasıl İzlenir

Muhtemelen Oculus Go, Oculus Rift veya HTC Vive oyun oynamak için var, ama VR da ciddi bir sürükleyici video izleme deneyimi sunabilir. İster normal bir 2D film, bir 3D film, isterse tam 360 derecelik VR üretimi olsun, herhangi bir VR kulaklığındaki filmi izleyebilirsiniz.

VR videolarını Oculus Go, Rift, Vive, Daydream veya Gear VR'de nasıl izleyeceğinize dair talimatlarımız var – sizin için geçerli olan bölüme ulaşıncaya kadar kaydırma yapmaya devam edin.

Neden Bunu Yapmak İsteyim?

VR ne zaman çok daha fazla şey yapıldığında video izlesin? Peki… bu gerçekten harika! Görüş alanınızı tamamen dolduran 100 inçlik kavisli bir TV'de bir 3D filmi izlediğinizi düşünün. Barney Stinson'un televizyonunun kafana takılması gibi bir şey.

Gerçi dezavantajları var. VR hala emekleme aşamasında ve kulaklığınızın çözünürlüğü en yüksek kaliteli videoyu sunmak için yeterince iyi değil. Oyunlarda olduğu gibi, pikselleri kesinlikle görebilir ve filminizde bu “ekran kapı efekti” olacaktır. Buna ek olarak, gözlerimin bir saat sonra zarar görmeye başladığını gördüm ve kayışlar bir buçuk saat sonra başımı incitmeye başladı. Yolculuğunuz elbette değişebilir, ancak muhtemelen tam film izlemek için ideal değildir. Ancak, favori sahnelerinizi daha önce hiç görmediğiniz bir şekilde izlemek ya da 3D veya VR'de görülmesi gereken daha kısa videoları izlemek harika bir şey.

Eğer Tron Legacy lightcycle savaşını büyük, yüz yüze 3D olarak izlemek için pompalanırsa, işte bu nasıl yapılır.

VR Kulaklığınızda İzleyebileceğiniz Dört Çeşit Video

Her biri farklı kaynaklardan edinebileceğiniz VR'de izleyebileceğiniz dört tür video vardır:

  • Düzenli 2D video : Bunlar, YouTube'da bulduğunuz normal videolar veya DVD'ler ve Blu-ray disklerinden kopyala.
  • 3D video : Sinemada 3D filmler gördünüz ve bu 3D filmleri Blu-ray'da da satın alabilirsiniz. Onları VR'de izlemek için, bu 3D Blu-ray'ı bir “3” kulakçıkta veya bir VR kulaklığı üzerinde oynanabilen bir “yan yana” formatına kopyalayabilirsiniz. (Genellikle, her bir gözü tam çözünürlükte içeren Tam SBS veya yarım gözyaşlı yarı çözünürlükte her bir gözü içeren Half SBS arasında seçim yapabilirsiniz. Tam SBS videoları, daha yüksek bir kaliteye sahip olmakla birlikte, daha fazla sabit disk alanı ve daha fazlasını gerektirir. oynamak için grafik gücü.)
  • 180 veya 360 derece video : Bu video türleri oldukça yenidir, ancak bunların birçoğunu YouTube'da kontrol edebilir veya diğer kaynaklardan indirebilirsiniz. 2B monitörünüzde, farklı manzaraları görmek, ancak Oculus Rift veya HTC Vive üzerinde oynatmak için videoyu sürüklemek için fareyi kullanabilirsiniz, aslında kulaklığınızın kafa takibini kullanarak etrafınıza bakabilirsiniz. Çok havalı.
  • Tam VR videosu : Bu biçim, tamamen sürükleyici, 3D, kafa izleme deneyimi için 3D ve 180 veya 360 derece çekimi birleştirir. YouTube'da ücretsiz olarak birkaç izleyebilir ve VideoBlocks gibi şirketlerden video demoları satın alabilirsiniz. Dürüst olsak da, şu anda orada bulunan VR videolarının çoğu iyi porno.

Orada 2D ve 3D filmler olarak neredeyse 360 ​​ve VR video yok, ancak VR büyümeye devam ederken, seçim olacak.

Oculus Go Kulaklığı'na Nasıl Film veya Videolar Alırsınız?

Rift veya Vive kulaklıklarında bir film izlemek istiyorsanız, filmi sadece PC'nize koyun ve bu makalenin ilerleyen kısımlarındaki talimatları kullanarak oynayın. Ancak Oculus Go kulaklık kullanıyorsanız, her şey kendi kendine yeterlidir ve PC'nize hiç takılmamıştır. Peki filmleri kulaklığa nasıl getiriyorsunuz? İşte seçenekleriniz:

  • Alttaki menüyü kullanarak başlatabileceğiniz yerleşik Tarayıcı uygulamasını kullanabilirsiniz. Özel gözatma modunu kullandığınızdan, geçmişinizi nasıl temizleyeceğinizi ve indirilenleri nasıl sileceğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Dosyalar. Biliyorsunuz, utandırıcı bir şey izliyorsanız, linux fan club videoları gibi. Video aldığınız siteye bağlı olarak, genellikle indirmeye gerek kalmadan bunları akışa geçirebilirsiniz.
  • Dosyaları bilgisayarınıza indirin ve ya bir USB kablosu kullanarak onları doğrudan Oculus kulaklığına kopyalayın veya PC veya Mac'inizden Oculus Go'nuza Skybox VR kullanarak akıtın. Nasıl kullanılacağı ile ilgili talimatlar için okumaya devam edin.

Önemli Not: Doğrudan bir web sitesinden yayın yapıyorsanız, film oynatılmaya başladıktan ve HQ simgesini tıklayıp, HD veya mümkün olan en yüksek çözünürlüğe getirdiğinizden emin olun. Çoğu site varsayılan olarak çok bulanık bir çözünürlüğe ayarlıdır ancak manuel olarak seçtiyseniz HD'ye sahiptir.

Oculus Go, Daydream View veya Gear VR hakkında Videoları İzleme

VR videoları izlemeye geldiğinde, tarayıcıda akış içeriğini her zaman görüntüleyebilir, yerel videoları veya uygulama mağazasında ödediğiniz herhangi bir şeyi izleyebilirsiniz. Ancak, indirilen içeriği izlemek söz konusu olduğunda, en sevdiğimiz seçenek olan Skybox VR gibi diğer seçeneklere bakmanız gerekecek.

Not: Bir Plex sunucunuz var mı? Plex istemcisini mağazadan ilgili bağlantıdan (Gear VR, Daydream veya Oculus Go) yükleyebilir ve sunucunuza bağlanabilirsiniz. Bunun için neredeyse hepsi var. VR videolarınızı Plex sunucunuza karıştırmak istemezseniz veya doğrudan kulaklığın kendisine indirdiğiniz içerikleri oynatmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz bunun yerine Skybox VR Player'ı kullanmaktır.

Tüm niyet ve amaçlar için, Skybox bir içerik kütüphanesi – dijital bir VR tiyatrosu, eğer yapacaksanız. Cihazınızdaki yerel videoyu kataloglayarak, Daydream View veya Gear VR'nizde VR'de istediğiniz her şeyi izleyebilmenizi sağlar. Uygulamayı kurup uygulamasına izin verin. Ama işte bu en iyi bölüm: sadece telefonunuzda yerel olarak depolanan videolarla çalışmaz – AirScreen eklentisini, telefonunuzla aynı Wi-Fi ağında olduğu sürece PC'nizden video akışı yapmak için de kullanabilirsiniz.

Öncelikle, VR kulaklığınızda Skybox istemcisini Oculus Go, Daydream veya Gear VR cihazınızdaki mağazadan kapatarak kurun. Videoları kulaklığınızda zaten varsa, yapmanız gereken tek şey bu.

PC'nizde videolarınız varsa, Skybox'ın indirme bölümüne gidin ve bilgisayarınız için istemciyi alın (PC veya Mac). Not: Windows istemcisi sadece 64 bittir. İndirildikten sonra devam edin ve hızlı bir yükleme yapın.

Skybox'ı kullanmak çok kolay: kütüphanesine dosya veya klasör eklemek için “Aç” düğmesine tıklamanız yeterli. Ayrıca oyuncu penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz.

These are the only types of videos I had available. Don’t judge me.

Popülasyon yapmak biraz zaman alacaktır (özellikle birkaç video içeren bir klasör seçerseniz), ancak her şey bittiğinde Skybox'ta her şey görünmelidir.

PC'nize bağlanmak için sol taraftaki AirScreen düğmesine tıklayın ve “Search Device” ı seçin. Bilgisayarınızı bulmak için uzun sürmemelisiniz.

Bilgisayarınız keşfedildiğinde, bir düğme olarak görünecektir. Bağlanmak için buna tıklayın. Boom – PC'nizdeki Skybox kütüphanesine eklediğiniz tüm videolar görüntülenmeye hazır.

Skybox, Filminizi Doğru Göstermediğinde Düzeltme

Filminiz doğru gösterilmiyorsa, oynatma seçeneklerini ayarlamak için küp simgesini tıklayıp klik simgesini kullanarak menüyü açmanız gerektiğine dikkat edin. Yan yana ve 180 veya 360 format arasında seçim yapabilirsiniz. Emin değilseniz, resim doğru görünene kadar seçenekleri değiştirmeye devam edin.

Aksi takdirde, en boy oranını ve neyi değiştirmek için ayarlar düğmesini kullanabilirsiniz.

Oculus Rift veya HTC Vive'da Videolar Nasıl İzlenir?

Skybox VR Player

Güncelleştirme: Bu makaleyi ilk defa yazdığımızdan beri, Skybox VR oynatıcısı gerçekten daha iyi bir performans göstermiş ve öncelikle tamamen ücretsiz olduğu için test edilmeye değerdir ve sadece yerel oynatmayı değil, aynı zamanda ağ üzerinden başka bir ağ üzerinden akış olanağı da sunar. PC. Oculus Rift Mağazasında veya Vive kullanıcıları için indirebilir, Steam'de alabilirsiniz. Oynatmayı değiştirmek için pek çok seçeneğiyle harika bir uygulama.

Oculus Go için daha önce farkettiğimiz gibi, filminiz doğru bir şekilde görüntülenmiyorsa, oynatma seçeneklerini ayarlamak için küp simgesini tıklatıp kullanın ve 180 veya 360 ve yan yana veya normalden yana seçim yapın. Ve emin değilseniz, sadece resimler doğru görünene kadar seçenekleri değiştirmeye devam edin. Ayrıca, film hiç oynatıyorsa işlerinizi halletmek için K-Lite codec paketini de yüklemeniz gerekebilir – sadece yükleyicide bulunan kapsayıcılara dikkat edin.

Skybox sizin için çalışmazsa, önceki seçimimiz için okumaya devam edin:

Oculus Rift veya HTC Vive Whirligig Kullanarak Videolar Nasıl İzlenir

VR'de video izlemek için birkaç farklı uygulama var, ancak birkaçını test ettikten sonra Whirligig'e yerleştik. Eski bir ücretsiz sürümü kendi web sitelerinde indirebilir veya Steam'de 4 sürüm alabilir, bu da ara sıra güncellemeler, geliştirmeler ve yeni özellikler alır. Kesinlikle 4 $ versiyonunu satın almanızı öneriyorum, ancak ilk çayınız olup olmadığını görmek için ücretsiz sürümü deneyebilirsiniz. (Büyük dosya çalarken ücretsiz sürümün kesilebileceğini unutmayın.)

İLGİLİ: Oculus yarık üzerinde SteamVR oyunları (ve diğer Oculus olmayan uygulamalar) nasıl oynanır

Eğer bir Oculus Sürtünme varsa, önce SteamVR'nin Oculus Rift kulaklığınızı kullanmasına izin vermek için Bilinmeyen Kaynaklar'ı etkinleştirmeniz gerekir. Varsayılan olarak, Rift sadece Oculus Store'dan uygulamalara izin verir, bu da SteamVR ve Steam oyunlarının çalışmadığı anlamına gelir.

Whirligig’in Steam’deki 4 $ sürümünü satın alırsanız, beta’ya dahil olmayı da tavsiye ederim. Whirligig hala geliştirilme aşamasındadır ve mümkün olan en iyi oynatmayı istiyorsanız, en son gelişmeleri içeren beta sürümüne ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayarımdaki Whirligig'in eski, beta olmayan sürümlerinde yer alan büyük, tam SBS videolarını buldum, ancak en yeni beta sürümünde çok iyi oynadım.

Bu yüzden, Whirligig'i satın aldıktan sonra Steam'i açın, Kütüphane sekmesine gidin ve kenar çubuğunun sağ üst köşesindeki “Oyunlar” ı tıklayın. Kütüphanenizde Whirligig'i bulmak için “Yazılım” a tıklayın.

Ardından, Steam'in kenar çubuğunda Whirligig'i sağ tıklayın ve Özellikler'e gidin. "Betas" sekmesini tıklayın ve açılır menüdeki en yeni beta sürümünü seçin. Eğlenceyi mümkün olan en yeni sürüme günceller.

Son olarak, izlemeyi planladığınız videolara bağlı olarak, K-Lite Codec Pack'i indirmeniz ve yüklemeniz gerekebilir. Temel sürümü yüklemenizi öneririm. “Expert” radyo düğmesine tıkladığınızdan ve dikkatlice dikkat ettiğinizden emin olun –K-Lite, crapware ile birlikte gelir, sadece sihirbaz sırasında yüklemek için reddetmeniz gerekir.

Bir kez bittiğinde, VR ortamınızda Whirligig'ı başlatın ve Whirligig'in head-up overlay'i ile sunulacaksınız. Whirligig'in menülerini HTC Vive'nin dokunmatik ekranı, Xbox 360 veya One controller ya da fare ve klavye ile kontrol edebilirsiniz. Gamepad'lerden herhangi birinden çok daha kolay olduğu için bir fare ve klavye kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir videoyu izlemek için menünün sol üst köşesindeki Gözat düğmesini tıklayın. Bir video dosyası seçmek için sabit sürücünüze göz atabilirsiniz. (Whirligig ayrıca, YouTube bağlantılarını kendi Ayarlarında desteklediğini iddia ediyor, ancak bu yazı yazılırken bunu başaramadım.)

Video oynatılmaya başladığında, Whirligig'in kafa kontrollerini kullanarak bazı ayarları yapmak isteyeceksiniz. Her video türü için önerdiklerimiz:

  • Düzenli 2D video : Projektörü Sinema veya Sinema Kavisli olarak ayarlayın.
  • 3D video : 3D video, birkaç farklı şekilde gelir, bu yüzden indirdiğiniz videoyu veya yırtmadığınız zaman kullandığınız ayarları kontrol edin – Yarım Yan Yana, Tam Yan Yana, Yarım Aşırı Altında veya Tam Aşırı Altında. Projektörü Sinema veya Sinema Kavisli olarak ayarlayın, ardından Mono yerine SBS veya OU öğesini seçin. Video Half SBS ise, Stretch'u “100” olarak ayarlayın, böylece uygun en boy oranında görüntülenir.
  • 180 veya 360 derece video : Video, genellikle indirdiğiniz sitenin 180 derece veya 360 derece olup olmadığını söyler. Eğer 180 derece ise, Projektörü “Balık Gözü” olarak ayarlayın ve FOV değerini 180 olarak ayarlayın. 360 ise, Projektörü “Barrel” ve FOV'a 360 olarak ayarlayın. Ayrıca, 180 video için “Tilt” veya 360 için “Rotation” ayarlaması gerekebilir. Video, video doğru yöne bakacak şekilde.
  • Tam VR videosu : Bu listenin “3D video” ve “180 veya 360 derece video” bölümlerinden doğru ayarları birleştirin.

Ayrıca Ölçek ve Mesafe ayarlarını zevkinize göre ayarlayabilir veya daha fazla seçenek için sağ alt köşedeki Ayarlar çarkına tıklayabilirsiniz. Whirligig ayrıca farklı hazır ayarları kaydetme gibi başka bazı harika özelliklere de sahiptir, ancak bu temel bilgiler sizi çabuk ve hızlı bir şekilde çalıştırmalıdır. Şimdilik, arkanıza yaslanın ve filmin tadını çıkarın!

Whirligig, VR kulaklığınızdaki videoları izlemenin tek yolu değildir, ancak testlerimizde en iyi maliyet-performans oranıdır. Biraz daha fazla ödemeye istekli iseniz, Sanal Masaüstü ($ 15) da oldukça iyi ve video oynatmaktan çok daha fazlasını yapabilir – adından da anlaşılacağı gibi, PC'nizin masaüstünün sanal gerçeklikte tam bir sürümü. En sevdiğiniz masaüstü oynatıcınızda (VLC gibi) bir video oynatın, tam ekrana ayarlayın ve gidin. Whirligig ile ilgili problemleriniz varsa, Sanal Masaüstü neredeyse etkileyicidir.