Olan Bir Şey: Windows Kur Hata Mesajları Sonunda Kullanışlı Olabilir (Belki)

Microsoft Topluluğu

Windows'un yeni bir sürümüne yükseltme yapmak genellikle kolay bir işlemdir. Ancak bir şey doğru gitmediğinde, işe yaramadığı belirsiz hatalar kalır. Windows'un bir sonraki sürümünde Microsoft bunu çözmeye çalışacaktır.

Windows Kurulumu sırasında bir hatayla karşılaştıysanız, muhtemelen tamamen sinirli ve ne yapacağınızı merak ettiniz. Büyük olasılıkla gördüğünüz mesaj, sorunun hiçbir açıklamasına sahip değildi ve sadece KB harflerini ve ardından bir sayı dizisini listeledi. Arama yapmaya çalıştıysanız, KB numaralarınızla eşleşmeyen ve durumu açıklığa kavuşturmak için hiçbir şey yapmayan, tamamen farklı girişlere yönlendirdiniz.

Microsoft, bu sorunu doğrudan çözmek için WinFuture tarafından tespit edilen yeni bir Windows Insider Web Semineri'nde doğrudan yeni kurulum ekranları göstermeye başladı. Saat işaretinden hemen sonra başlayarak, Microsoft'un James Atkins ve Julia Troxell sorunu açıkça ortaya koymuşlar ve bu sorunu çözmek için attıkları adımlar ilerlemektedir.

Mevcut İletişim Kutuları Belirsiz ve Kafa karıştırıcıdır

Eldeki sorun sadece belirsiz hatalarla değil, aynı zamanda kullanıcıların sorunu hafifletmek için yapabilecekleri eylemlerle de sınırlı değildir. Geçerli kurulum iletişim kutusuyla bir hata iletiniz var ancak tam olarak neyin yanlış olduğunu öğrenmek için daha fazla bilgiye bağlantı yok. “Geri” ve “Yenile” düğmelerine sahipsiniz, ancak bu düğmelerden hiçbiri sorunu çözmüyor, bunlar yalnızca kullanıcıya sunulan seçeneklerdir. Genellikle, çözüm bir programı kaldırıp yeniden yüklemek veya güncellemek ya da şifrelemeyi devre dışı bırakmak kadar basittir, ancak Windows Kurulumu şu anda kullanıcıya bildirmek için korkunç bir iş yapmaktadır.

Yeni Diyaloglar Daha Fazla Bilgi ve Çözüm Sunuyor

Yeni Kurulum iletişim kutuları, hata makalelerine doğrudan bağlantılar içeren daha fazla bilgi sunar. Kaldırma yerine bir programı yükseltme gibi ek seçenekler de mevcutsa, sizden “daha fazlasını öğrenmeniz veya güncellemeniz” istenir. Mümkün olduğunda, diyalog çözümler sunar; Windows'un bir kaldırma işlemini ele alması mümkün ise, bu seçeneği sunamaz (yapamazsa (program Program Ekle / Kaldır'da bulunmadığından)).

Bu yeni iletişim kutularının arkasındaki kilit nokta, yükseltmeyi tamamlamak için bilmeniz gereken her şeyi veya nedenini anlamanız için gereken tüm bilgileri yükseltmenin mümkün olmadığı yerlerde size sağlamaktır. Bu, hayal kırıklığını azaltmalı ve Kurulum işleminin daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olmalıdır.

Aşırı bilgilendirici kullanıcılara çıkmak genellikle en güvenli bahisdir ve umarım Microsoft bu düşünceyi Crash Dialogs ve Windows Update hata mesajları gibi diğer alanlara da getirebilir.

Ars Technica üzerinden