OneDrive'dan Şeyler Nasıl Paylaşılır?

Bir Office 365 hesabınız varsa (ücretsiz veya ücretli), o zaman Microsoft'un bulut depolama uygulaması OneDrive'ınız vardır. Bulut depolama, dosyaları başkalarıyla paylaşmak için mükemmeldir, bu yüzden OneDrive'da nasıl çalıştığını görelim.

OneDrive dosyalarını bilgisayarınızdaki OneDrive klasöründen (“istemci arayüzü”) veya Office 365 web arayüzünden veya OneDrive mobil uygulamasından paylaşabilirsiniz. Hangi yöntemin en iyi olduğu durumunuza ve tercihinize bağlıdır, ancak Microsoft bulut tekliflerini güçlü bir şekilde zorlamaktadır ve bu önceliklendirme OneDrive arayüzünde gösterilmektedir. Bu konuda çok açık olmamakla birlikte, Office 365 web arayüzü ve OneDrive uygulaması, istemci arayüzünden daha güzel ve daha zarif. İstemci arayüzünde ayrıca, Windows'un eski sürümlerinde bazı şeyleri paylaşmanın yolunu bırakan, en az yedi farklı paylaşım yolu vardır. Bu nedenlerden dolayı, burada OneDrive uygulaması ve OneDrive web arayüzü üzerinden paylaşmaya odaklanacağız.

Mobile OneDrive Uygulaması Üzerinden Bir Dosyayı Paylaşma (ve Paylaşma)

Microsoft, açıkça paylaşma seçeneği basit ve kapsamlı olduğu için OneDrive uygulamasına biraz çaba harcadı. Buradaki örneklerimiz için Android uygulamasını kullanacağız, ancak iOS uygulaması benzer. Önemli farklılıklar olduğunda işaret edeceğiz.

Bir dosyayı (veya klasörü) paylaşmak için, yanındaki üç noktaya dokunun.

Beliren menüden “Paylaş” a basın.

Bu paylaşım seçeneklerini açar. Varsayılan olarak, OneDrive bir dosyayı paylaştığınız kişilerin o dosyayı düzenlemesine olanak sağlar. Bunu "Yalnızca düzenleyebilir" in yanındaki oka dokunarak ve bunun yerine "Görüntüleyebilir" olarak değiştirerek bunu yalnızca görünüm olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca “Son Kullanım Tarihini Ayarla” seçeneğini de kullanabilirsiniz; bu, dosyanın yalnızca belirli bir süre için paylaşılacağı anlamına gelir.

Not: iPhone veya iPad mobil uygulamasında, bunlar biraz farklı çalışır. Düzenlemeyi devre dışı bırakmak için paylaşım menüsünde "Yalnızca Görüntüle" bağlantısını göreceksiniz. Son kullanma tarihi ayarlamanızı sağlayan bir “Bağlantı Ayarları” seçeneği göreceksiniz.

Bu seçenekleri istediğiniz gibi ayarladıktan sonra (veya yalnızca varsayılanları bırakıp bırakarak) dosyanızı paylaşabilirsiniz. Paylaşma seçeneklerinin başında, varsayılan OneDrive paylaşım seçenekleri bulunur.

Bunlar, aşağıdaki paylaşım yöntemlerini sağlar:

  • Bağlantıyı Kopyala: Bir URL oluşturur ve istediğiniz yere yapıştırmanız için panoya kopyalar. Bu bağlantı herkes tarafından kullanılabilir.
  • Kişileri Davet Et : Rehberinizden seçtiğiniz veya manuel olarak girdiğiniz bir veya daha fazla e-posta adresine bağlantı gönderir. Bu bağlantı yalnızca gönderdiğiniz kişiler tarafından kullanılabilir.
  • Dosya Gönder : Dosyanın birine gönderilmesine izin verir. Dosyayı e-posta veya telefonunuzdaki Slack veya WhatsApp gibi herhangi bir başka iletişim uygulamasını kullanarak gönderebilirsiniz. İnsanların tıklayabileceği bir bağlantı sağlayan “Bağlantıyı kopyala” veya “İnsanları davet et” in aksine, bu dosyanın bir kopyasını gönderir. Bağlantılar istediğiniz zaman “paylaşılmaz” olabilir, ancak birisine dosyayı gönderdikten sonra, dosyayı sonsuza kadar tutabilir, bu nedenle yalnızca alıcının dosyayı tutmasına aldırmazsanız kullanın.
  • Outlook: Telefonunuzda Outlook varsa, bu bağlantı size birisine göndermeniz için bir e-posta açar.

Bu seçeneklerin altında, telefonunuzun bir dosyayı paylaşmak için sağladığı her uygulama ve yöntem vardır (Slack, WhatsApp, Sinyal, HATTI, Twitter, Facebook, Bluetooth, WiFi Direct, e-posta veya yüklediğiniz diğer uygulamalar). Uygun simgeye dokunun ve dosyayı paylaşmak için talimatları izleyin.

Bir dosyayı paylaşmak için, yanındaki üç noktaya dokunun ve bilgi simgesine tıklayın.

Bu, dosya özelliklerini getirir ve en altta dosyayı kimlerle paylaştığınızı gösterir.

“Düzenleyebilir miyim” bağlantısını tıklayın (veya dosyayı yalnızca görünüm olarak paylaştıysanız “Görüntüleyebilir”) ve açılan menüden “Paylaşımı durdur” u seçin. Dosyayı paylaşmayı durdurmak için “Tamam” a tıklayın.

O365 Web Arabirimi Üzerinden Bir Dosyayı Paylaşma (ve paylaşmayı kaldırma)

Office 365'te oturum açın ve OneDrive'a gidin.

Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin ve üstteki menü çubuğunda “Paylaş” ı tıklayın.

Bu, dosya için paylaşım seçeneklerini görüntüler ve bunlar OneDrive uygulamasına oldukça benzerdir; varsayılan paylaşım seçeneği, kişilerin onlarla paylaştığınız bir dosyayı düzenlemesine izin vermektir ve yalnızca dosyayı istiyorsanız bir son kullanma tarihi belirleyebilirsiniz. belirli bir süre için paylaşılmak

Yalnızca OneDrive web arayüzünde kullanılabilen bir seçenek, “Şifreyi ayarla” düğmesine tıklayarak dosyayı korumaktır. Bu, dosyaya bir bağlantı oluşturduğunuzda ve gönderdiğinizde, bir kişinin bağlantıyı yalnızca parolaya sahip olması durumunda açabileceği anlamına gelir. Güvenlik bilinci için bu yararlı bir özelliktir ve paylaşmaya duyarlı bir şeye sahipseniz kesinlikle kullanmaya değer.

Bağlantıyı göndermek için kullanılan iki ana seçenek "Bağlantı al" ve "E-posta" dır.

  • Bağlantı al: İstediğiniz yere kopyalayıp yapıştırabileceğiniz bir bağlantı oluşturur. Bu bağlantıya sahip olan herkes için çalışacaktır.
  • E-posta: Bir veya daha fazla e-posta adresi ve mesaj girebileceğiniz bağlantıyı içeren bir web posta açar. Bu bağlantı yalnızca belirttiğiniz e-posta adreslerini kullanarak erişen kişiler için işe yarar.

Paylaşabileceğiniz belirli hizmetleri göstermek için "Diğer" i tıklayın. Bu hizmetleri yazarken, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Weibo ile sınırlıdır ve bunlardan birini tıkladığınızda, bu hizmete giriş yapıp göndermeniz için yeni bir pencere açılır. Bağlantı. Microsoft neden bu dört hizmeti seçti, LinkedIn’e sahip olmalarına rağmen bir varsayım meselesi, Facebook, Twitter ve Weibo muhtemelen internete giren nüfusun nezih bir kısmı için hesap tutuyor, ancak neden dört uygulama ve beş veya altı değil , yada daha fazla? Emin değiliz, ancak bir dosyayı farklı bir uygulamada paylaşmak istiyorsanız, "Bağlantı al" ı tıklayın ve bağlantıyı istediğiniz uygulamaya yapıştırın.

Bir dosyayı paylaşmak için, onu seçin ve OneDrive sayfasının sağ üstündeki bilgi simgesine tıklayın.

Bu dosya özelliklerini getirecektir. Dosyayı kiminle paylaştığınızı görmek için “Erişimi yönet” i tıklayın.

Dosyaya kimlerin erişebileceğini ve hangi izinlere sahip olduklarını gösteren bir paylaşım bağlantıları listesi görüntülenir.

Düzenlenebilir bir dosyayı yalnızca görüntülenebilir yapmak veya parola koruması eklemek gibi izinleri değiştirmek için, bağlantının altındaki oku tıklatın. Dosya paylaşımını durdurmak için, bağlantının yanındaki “x” işaretini tıklayın. Bir uyarı mesajı açılacaktır.

Dosyayı paylaşmayı durdurmak için “Bağlantıyı kaldır” ı tıklayın. Bu yalnızca bu bağlantıyı kaldıracaktır, bu nedenle dosyayı tamamen paylaşmayı durdurmak istiyorsanız, onun için oluşturduğunuz tüm paylaşım bağlantılarını kaldırmanız gerekir.