OTA Kutusu Nedir ve Ücretsiz TV'yi Nasıl Geliştirir?

BrAt82/Shutterstock, Valery Brozhinsky/Shutterstock

Kabloyu kesmek ve havadan (OTA) TV'ye geçmek, özellikle kablolu TV'nin DVR işlevi sizi şımartmışsa zor olabilir. Neyse ki, basit bir OTA kutusu, ücretsiz TV deneyiminizi kabloya daha çok benzetebilir.

Bir OTA Kutusu Ücretsiz TV'yi Kabloya Benzer Bir Deneyime Dönüştürüyor

Ücretsiz yayın yapan TV kanallarını izlemek için tek ihtiyacınız olan bir antendir – bir OTA kutusuna ihtiyacınız yoktur. Ancak bir OTA kutusu, kanal kaydetme yeteneği de dahil olmak üzere pek çok özellik ekler.

Çekirdeğinde, bir OTA kutusu havadan TV için bir DVR'dir. En basit (veya en ucuz) OTA kutusu bile en sevdiğiniz programları, futbol oyunlarını ve gece yarısı gösterilerini otomatik olarak kaydetmek için programlanabilir. Bu şovları istediğiniz zaman izleyebilir ve tıpkı kablolu DVR'deki gibi reklamları atlayabilirsiniz.

Ancak en iyi OTA kutuları DVR işlevselliğinin üstüne ve üstüne çıkar. Ücretsiz TV deneyimini etkin bir şekilde kabloya daha benzer bir şeye dönüştürürler. İyi OTA kutuları, ücretsiz TV'ye kablo benzeri kılavuz kılavuzları ekler, çok kanallı ve programlanabilir kayıt işlevlerine sahiptir, canlı TV'yi duraklatmanıza izin verir ve herhangi bir kablo kurulumuna rakip olacak özel akış özellikleri sunar.

İLGİLİ: HD TV Kanallarını Nasıl Ücretsiz Kullanabilirsiniz (Kablo Parası Olmadan)

Telefonunuza veya Tabletinize Ücretsiz TV Akışı

Hiç işyerinde oturup, telefonunuzun hava yayınlarını alabileceği bir geleceği hayal ettiniz mi? Yayıncılar ve telefon üreticileri ATSC 3.0 konusunda ciddileşinceye kadar, bir OTA kutunuz olmadığı sürece hayaliniz asla gerçekleşmeyecek.

TiVo Bolt OTA veya Tablo Dual Lite gibi Premium OTA kutuları telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz eşlik eden uygulamalara sahiptir. Bu uygulamalar, evden uzakta olsanız bile, canlı TV yayınlarını ve kayıtları doğrudan cihazınıza aktarmanıza izin verir. Bu uygulamaları OTA'nızın DVR işlevini uzaktan programlamak için de kullanabilirsiniz, böylece bir şovu kaydetmek için eve acele etmeniz gerekmez.

Proxima Studio/Shutterstock

Bu akış özelliği, bir OTA kutusunun işlevselliğini evin etrafındaki TV ve bilgisayarlara da genişletebilir. Bir cihaz OTA'nızın eşlik eden uygulamasını yükleyebilirse, OTA kayıtlarını izlemek ve TV izlemek için kullanılabilir. Olduğu söyleniyor, “aptal” TV'lerin bir OTA kutusunun arkadaşı uygulamasını indirmek için bir akış çubuğuna (bir Roku gibi) ihtiyacı olacak.

Bazı OTA Kutuları Roku'nuzu Değiştirebilir

TV'nizin HDMI bağlantı noktalarının akış çubukları, oyun konsolları ve Blu-Ray oynatıcılar tarafından önceden alınmış olma ihtimali yüksektir. Neyse ki, birinci sınıf OTA kutuları yayın servisi uygulamalarına sahip ve bir Roku, Chromecast, Apple TV, Fire TV ya da Netflix'i ve diğer yayın hizmetlerini izlemek için başka ne kullanıyorsanız kullanabilirsiniz.

Örneğin TiVo Bolt OTA, Netflix, Hulu, Amazon Prime, Plex ve daha fazlası ile birlikte geliyor. Düzenli ürün yazılımı güncellemeleri aldığı için, Disney + gibi yeni hizmetleri kaçırmaktan korkmanıza gerek yok. Ek olarak, TiVo Bolt OTA, 4K'da yayın yapabilir; bu da Amazon İstek Listesinde oturan pahalı 4K yayın çubuğuna ideal bir alternatifdir.

Bir OTA Kutusunu Akıllı Evinize Entegre Edebilirsiniz

Çoğu akış çubuğu, akıllı ev entegrasyonu için üretilmiştir. Bir Fire TV çubuğu veya Chromecast kullanıyor olsanız da, sesinizi yeni gösteriler bulmak veya izlediklerinizi duraklatmak için kullanabilirsiniz. Neyse ki, bazı OTA kutuları smarthome meraklıları için iyi bir akış çubuğu alternatifi olan smarthome işlevselliğine sahiptir.

Akıllı asistanınızla TiVo Bolt OTA ve Amazon Fire TV Recast gibi bir ürünü eşleştirdiğinizde, kanalları değiştirmek, gösteriler bulmak, reklamları atlamak veya kayıtları planlamak için ses komutlarını kullanabilirsiniz. İster evde ister süpermarkette olsun, bir OTA kutusunu uzaktan kontrol etmek için sesli komutları da kullanabilirsiniz.

Hangi OTA Kutusunu Satın Almalısınız?

Pahalı bir OTA kutusu satın almadan önce, dijital bir anteniniz olduğundan emin olun. Aksi takdirde, OTA kutunuz çalışmaz. Ayrıca, bölgenizde hangi kanalların bulunduğunu da kontrol etmelisiniz. En sevdiğiniz kanalların kablo münhasır olma ihtimali vardır ve tüm OTA kanalları ulusal olarak yayınlanmaz. OTA kutuları ücretsiz TV deneyimini geliştiriyor, ancak izlenecek bir şey bulamazsanız bu geliştirme işe yaramaz.

Piyasada bir ton OTA kutusu vardır ve bunlar kalite ve işlevsellik bakımından farklılık gösterir. Bazıları eğlence merkezinize hakim olabilir ve akış çubuklarınızı değiştirebilir, bazıları ise anten TV için bir DVR'dir. Ve dürüst olmak gerekirse, bazı ucuz OTA kutuları bile uygun DVR'leri yapmıyor.

I’m Friday/Shutterstock

Peki, hangi OTA kutusunu satın almalısınız? Sonunda, sadece gereksinimlerinize bağlı. Netflix'i bir OTA kutusundan mı izlemek istiyorsunuz, yoksa sadece bazı futbol oyunlarını mı kaydetmek istiyorsunuz? Akıllı yardımcının işlevselliğine mi ihtiyacınız var veya uzaktan kumanda kullanmaktan memnun musunuz?

TiVo Cıvata OTA

Özellik dolu bir 4K OTA kutusu arıyorsanız, TiVo Bolt OTA'yı göz önünde bulundurmalısınız. Bu ürün, temel olarak ücretsiz TV deneyiminizi kablo TV'den daha iyi (ya da daha iyi) bir şeye dönüştürür. TiVo Bolt aynı anda birden fazla gösteri kaydedebilir, canlı TV yayınlarını ve diğer cihazlara kayıtları aktarabilir ve Roku veya Chromecast'iniz için 4K yedek olarak çalışır. Ayrıca, TiVo cıvatasını uzaktan TiVo uygulaması veya Alexa veya Google Assistant gibi akıllı bir asistan aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Tabii ki, TiVo cıvatasının birkaç dezavantajı vardır – fiyatı büyüktür. TiVo Bolt 250 $ civarında bir ücret alıyor ve TiVo aboneliği olmadan çalışmaz, bu da size ayda 7 dolar verir. Ancak hey, kablo TV'den daha ucuzdur ve TV'nizin HDMI bağlantı noktalarına takılan özelliksiz akış çubuklarının yerini alabilir.

Tablo Dual Lite

TiVo Bolt OTA gibi, Tablo Dual Lite, yayın çubuklarınızı değiştirebilir ve ücretsiz TV deneyiminizi geliştirebilir. Bir seferde birden fazla gösteri kaydedebilir, canlı TV'yi duraklatabilir, TV'yi diğer cihazlara aktarabilir ve yerleşik bir avuç içi akış uygulaması uygulaması vardır.

Özellikleri ile (ve 140 $ 'lık fiyat etiketiyle) Tablo Dual Lite, harika bir OTA ve TiVo Bolt'a uygun fiyatlı bir alternatif. Bununla birlikte, Tablo Dual Lite’ın ayda 6 ABD doları abonelik ücreti var, 4K’yı desteklemiyor ve bunu Alexa veya Google Assistant ile kontrol edemezsiniz.

Ateş TV Yenileme

Amazon, Echo'dan Fire tablete kadar bir ton ürün üretiyor. İşin garibi, ayrıca Fire TV Recast adlı bir OTA kutusu da hazırlıyor. Bu bağımsız bir ürün değildir ve Fire TV olmadan çalışmaz. Ama bu mutlaka kötü bir şey değil. Alexa akıllı eviniz varsa, Fire TV Recast sizin için mükemmel bir OTA kutusu olabilir.

Diğer premium OTA kutuları gibi, Fire TV Recast bir kerede birden fazla gösteri kaydedebilir, telefonlara ve diğer cihazlara video akışı yapabilir ve canlı TV'yi duraklatabilir. Ancak Recast'in belirleyici özelliği Alexa uyumluluğu. Recast ile, evinizdeki herhangi bir Fire TV'ye veya Echo Show'a canlı ve kaydedilmiş TV getirebilirsiniz. Beklediğiniz gibi, bu özellik kurmak kolaydır ve sesli komutlarla kontrol edilebilir.

190 $ 'da, Recast, köklü bir konutta en iyi şekilde çalışan bir üründür. Fire TV olmadan çalışmaz ve tanımlayıcı özellikleri Alexa uyumluluğuna dayanır.