Outlook'ta Karakter Kodlamasını Değiştirme

En iyi ihtimalle, okunamayan karakterler içeren bir e-posta almak rahatsız edicidir. En kötüsü, postayı hiç okumanı engelleyebilir. Bazen, Outlook'taki kodlamayı değiştirmek bu eksik karakterleri gösterir ve mesajı okumanızı sağlar. İşte nasıl yapılacağı.

Karakter Kodlaması Nedir?

“Karakter kodlamanın” ne olduğundan emin değilseniz, size kapsamlı bir açıklamamız var. Daha az kapsamlı açıklama, bir karakterin bir şey yazdığınızda ekranda beliren bir glif olduğu yönündedir. Dolayısıyla bu makaledeki her harf bir harfi temsil eden bir gliftir – a, b, c vb. Sahne arkasında, bilgisayarınız bu glifleri, bir program tarafından yorumlanan bir kod kullanarak – bir web tarayıcısı veya bir kelime işlemcisi gibi – temsil eder ve ardından bunları ekranda karakter olarak gösterir.

İLGİLİ: ANSI ve Unicode gibi karakter kodlamaları nelerdir ve bunlar nasıl farklılık gösterir?

Şimdiye kadar, çok basit, özellikle alfabede sadece 26 karakter olduğunu düşünüyorsanız, on sayı ve bazı gramer işaretleri! veya @.

Bununla birlikte, 26 büyük harf ve farkedebileceğiniz çok daha fazla gramer işareti vardır (klavyeniz, İngilizce için bile, sadece olası bir gramer işaretlerinin küçük bir alt kümesini gösterir). Ve bu sadece Latince (aynı zamanda Roma alfabesi olarak da bilinir) bir alfabede İngilizce olan bir dili kapsar. Latin alfabesi çoğu Batı Avrupa dilini içerir ve İngilizce'de kullanılmayan çok sayıda aksan sembolüne sahiptir. Aksanlı semboller aksanlar, umutlar, sedireller ve bir harfin veya kelimenin telaffuzunu değiştiren diğer işaretlerdir.

Sonra, çoğu birden fazla dili içeren Kiril (en yaygın olarak Rusça dilini bildiği için bilinir), Yunanca, Kanji (Japonca) ve Çince gibi birçok başka alfabe vardır.

Şimdi, glif olarak kodlanması gereken karakter ölçeğini görmeye başlayabilirsiniz. Sadece 70.000'den fazla Çinli glif var. Bir karakter kodlaması, her biri bir karakteri kodlayabilen birkaç kod noktası içerir. Muhtemelen duymuş olduğunuz ASCII, 128 kod noktasına sahip olan ve insanların kullandığı tüm olası karakterleri kapsayacak kadar yakın olmayan, Latin alfabesinin ilk kodlamasıydı.

W3'ün HTML için önerilen kodlamasına, 1.112.064 kod noktasına sahip olan UTF-8 adı verilir. Bu , alfabelerin tamamındaki tüm dillerdeki karakterlerin tamamını (her biri olmasa da) kapsayacak kadar önemlidir ve tüm web sitelerinin% 93'ünde kullanılır. UTF-8 ayrıca Internet Posta Konsorsiyumu tarafından önerilen kodlamadır.

Neden bunu değiştirmekle uğraşıyorum?

Outlook, diğer tüm modern e-posta istemcilerle birlikte UTF-8'i kodlar ve kodunu çözer.

Ancak Outlook UTF-8'i destekliyorsa ve UTF-8 önerilen kod ise, neden okunamayan bir karakter görüyorsunuz? Bu, birkaç nedenden ötürü olabilir, ancak öncelikli olanları postayı düz metin olarak görüntülemeniz (ya açıkça yapmak istemeniz ya da bir virüs tarayıcısının size ulaşmadan önce düz metne dönüştürmesi nedeniyle) kullandığınız UTF-8 dışında bir şeye ayarlanmış.

Gelen bir postanın kodlaması gönderen tarafından belirlenir, bu nedenle örneğin ASCII kullanıyorlarsa, Outlook, ASCII kodlamasını kullanarak postayı oluşturur. Word ayarlarınız “düz tırnakları” “akıllı tırnaklar” (tırnakların açılıp kapanmalarını gösterecek açıda gösterenler) ile değiştirecek şekilde ayarlanmışsa, postada akıllı yerine “okunamayan” karakterler göreceksiniz tırnak, çünkü ASCII akıllı tırnaklar için uygun karakterleri içermiyor.

Dolayısıyla, bir mesajdaki kodlamayı değiştirmek, bu bozuk karakterleri gösterilmeleri gerektiği gibi görüntülemenize izin verebilir.

Tamam, nasıl değiştiririm?

Neyse ki, bir iletinin kodlamasını değiştirmek Outlook'ta oldukça kolaydır. Açmak için mesaja çift tıklayın. Mesaj penceresinin Giriş sekmesinde, hangi kodlamanın kullanıldığını görmek için Eylemler> Diğer Eylemler> Kodlama'yı tıklayın.

Bu, Microsoft'tan, Gelen Kutumdaki şeyleri hareket ettiren Clutter ile ilgili bir e-posta. Gördüğünüz gibi Microsoft, postalarını kodlamak için Batı Avrupa’yı kullanıyor. Değiştirmek için “Diğer” e tıklayın ve ardından UTF-8 gibi istediğiniz kodlamayı seçin.

Hepsi bu kadar. Şimdi e-postayı okuyabilmelisiniz.

Giden e-postalarınızın nasıl kodlandığını bilmek istiyorsanız, Dosya> Seçenekler> Gelişmiş'e gidin ve Uluslararası Seçeneklere gidin. “Giden mesajlar için tercih edilen kodlama” seçeneğini arıyorsunuz.

Varsayılan değer Batı Avrupa’dır ve neden bu kadar meraklısınız, bunun yukarıda belirtildiği gibi e-posta formatları için önerinin UTF-8 olması halinde neden olduğunu merak edebilirsiniz. Cevap, Batı Avrupa’nın bir UTF-8 alt kümesi olduğudur ve UTF-8 kullanılarak okunabilir. Örneğin Yunanistan için tasarlanmış bir Outlook kopyasını satın alırsanız, varsayılan kodlama aynı zamanda UTF-8'in bir alt kümesi olan Windows-1253 olacaktır.

Varsayılan giden kodlamasını istediğiniz bir şeyle değiştirebilirsiniz. İnsanların mesajlarınızı okuyabilmesini istiyorsanız, en iyi ihtimalle Batı Avrupa’yı tutmaktan veya UTF-8 gibi dünya çapında kullanılan bir kodlamaya geçmek zorunda kalmazsınız.