Outlook'ta Okuma Bölmesi Nasıl Özelleştirilir

Outlook'un Okuma bölmesi – aka Önizleme bölmesi – seçtiğiniz iletinin metnini görüntüler ve çalışarak gerçek iletiyi açmanızı önler. İşte Okuma bölmesini ihtiyaçlarınıza göre nasıl özelleştireceğiniz.

Outlook, varsayılan olarak gördüğünüz (örneğin Gezinti bölmesi) ve çok fazla sıkıntı çekmeyeceğiniz diğerleri gibi, Yapılacaklar ve Kişiler bölmeleri gibi birkaç farklı bölmeyle birlikte gelir. Bunların her biri, Outlook'taki şeyleri bulmayı, görmeyi ve yönetmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Çeşitli makaleler boyunca bu panolara bir göz atacağız, onlara nasıl erişeceğinizi, onlarla çalışacağınızı ve kişiselleştireceğinizi göstereceğiz. Ve biz Okuma bölmesinden başlıyoruz.

Okuma bölmesi varsayılan olarak etkindir. Herhangi bir klasördeki bir iletiyi tıkladığınızda, bölme iletinin yanıtlanması ve iletilmesi için temel kontrollerle birlikte bu iletinin içeriğini görüntüler.

Varsayılan olarak, Outlook, klasörler ve mesajların sağındaki Okuma bölmesini gösterir, ancak bunu Görünüm> Okuma Bölmesi'ne giderek değiştirebilirsiniz.

Seçenekleriniz, konumu “Alt” olarak değiştirmektir (böylece Outlook, iletilerin altındaki Okuma bölmesini gösterir) veya Okuma bölmesini gizleyen “Kapalı” dır. Bu seçenekler, hangi klasörde olursanız olun Okuma bölmesine uygulanır, böylece farklı klasörler için farklı bir konum ayarı yapamazsınız.

Bölmeyi “Alt” olarak ayarlamak, klasörde daha az ileti gördüğünüz anlamına gelir, ancak bu ileti hakkında daha fazla ayrıntı ve Okuma bölmesinde içeriği hakkında daha fazla şey görürsünüz. Bu, geniş ekranlı monitörlerin ortaya çıkmasından önceki geleneksel görüşdü ve birçok kişi hala onu destekliyor.

Bölmeyi “Kapalı” olarak ayarlamak, klasörde görebileceğiniz öğe sayısını en üst düzeye çıkarır, ancak posta içeriğinin hiçbirini görmezsiniz. Postaları temizliyorsanız, özellikle de Görünüm> Mesaj Önizleme işleviyle birlikte kullanıyorsanız, bu kullanışlı bir seçenektir.

Standart klasör görünümünde, Mesaj Önizleme kapalıdır. Bu, klasördeki sütunlarda gösterilen bilgileri gördüğünüz anlamına gelir – Kime, Kimden, Konu, Alındı vb. Ancak, Mesaj Önizlemesini 1 Satır, 2 Satır veya 3 Satır olarak ayarlarsanız, Okuma bölmesine gerek olmadan her mesajın içeriğinin 1, 2 veya 3 satırını görürsünüz. Bazı insanlar bu ayarı çok seviyor; Bazıları çok karışık buluyor. Ne düşündüğünüzü görmek için onunla denemek zorunda kalacaksınız.

İLGİLİ: Outlook'ta Klasör Görünümü Oluşturma ve Özelleştirme

Ancak Okuma bölmesi, mesajınızın içeriğini size göstermekten daha fazlasını yapar. Ayrıca Outlook'un mesajları nasıl okunduğunu belirler ve tek bir anahtar kullanarak mesajlarınız arasında gezinmenizi sağlar. Varsayılan olarak, Outlook, seçili durumuyla beş saniye geçirdikten sonra bir postayı “okunuyor” olarak işaretler, ancak bunu Görünüm> Okuma Bölmesi'ne gidip “Seçenekler” i seçerek değiştirebilirsiniz.

Tabii ki, bu Outlook, bu seçeneklere erişmek için başka yollar da var. Aynı seçenekleri açmak için Dosya> Seçenekler> Posta> Okuma Bölmesi'ne (veya Gelişmiş> Okuma bölmesi) de gidebilirsiniz.

Hangisini seçerseniz seçin, Okuma bölmesi penceresi görünecektir.

Kutunun dışında, Outlook beş saniye sonra “Okuma Bölmesinde görüntülendiğinde öğeleri okundu olarak işaretleyecektir”. Bu süreyi sıfırdan herhangi bir şeye (yani, seçtiğinizde hemen okunur olarak işaretlenmiş) 999 saniyeye değiştirebilirsiniz. Outlook'un birkaç saniyeden fazla beklemesini istiyorsanız, ikinci seçeneği, “Seçim değiştiğinde öğeyi okundu olarak işaretle” seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu, durumlardan biri / veya durumudur: Outlook'a belirli bir öğeden sonra okunan öğeleri işaretlemesi için başka bir öğeye geçtiğinizde Outlook'a öğeleri okurken işaretlemesini söyleyebilirsiniz, ancak ikisini birden değil.

Bir sonraki seçenek olan “Boşluk çubuğunu kullanarak tek tuş okuma”, klavyeyi kullanarak gezinmek istiyorsanız gerçekten yararlıdır. Okuma bölmesinin gösterebileceğinden daha uzun bir mesaja ulaştığınızda, mesajdaki bir sayfayı aşağı kaydırmak için boşluk çubuğuna basabilirsiniz. Mesajın sonuna ulaştığınızda, boşluk tuşuna basıldığında bir sonraki mesaja geçilir. Bu, klasörünüzde gezinmek için Yukarı ve Aşağı oklarını kullanmakla birlikte iyi çalışır; bunlar klasörde ilerlemenizi sağlar ve boşluk tuşu seçili mesajda ilerlemenizi sağlar.

Son olarak, “Dikey yönde otomatik tam ekran okumayı aç” seçeneği bulunmaktadır. Bu, tablet kullanıcıları içindir ve tabletiniz dikey yönde iken açıksa, bir iletinin tıklanması Gezinti bölmesini simge durumuna küçültür, okuma bölmesini gizler ve seçilen mesajı tam ekranı kullanarak görüntüler. Bu, Yukarı ve Aşağı oklarını veya ara çubuğunu kullanarak mesajı seçerseniz – yalnızca izleme tuşunu / fareyi veya parmağınızı kullanarak mesajı seçerseniz işe yaramaz.

Dikey yönde çalışmıyorsanız ve mesajlarınızı görüntülemek için biraz daha ekran gayrimenkulü istiyorsanız, Outlook penceresinin altındaki simgeye tıklayarak Okuma moduna geçebilirsiniz.

Bu, mesajlarınıza odaklanmanıza izin vermek için diğer sabitlenmiş bölmeleri (Gezinme, Yapılacaklar ve Kişiler) en aza indirir. Normal mod simgesine tıklayarak bölmeleri tekrar görüntüleyebilirsiniz.

Okuma bölmesi normal yazı tipinden daha küçük olan mesajları okumanıza veya zaman zaman yaptığımız gibi okuma gözlüklerinizi evde bırakmış olmanıza yardımcı olabilir. İçeriğin boyutunu artırmak için Okuma bölmesinin altındaki Yakınlaştırma denetimini kullanın (veya çok büyükse daha küçük olmasını sağlayın).

Farenizdeki kaydırma tekerleğini kullanırken Ctrl tuşunu basılı tutarak da yakınlaştırabilirsiniz. Bu, mesaj başına esasına göre çalışır, bu nedenle bir mesajın boyutunu arttırırsanız, bir sonraki mesajdaki yakınlaştırma seviyesi% 100 olacaktır.

Ancak, Görünüm> Okuma Bölmesi “Kapalı” olarak ayarlanmışsa bu seçeneklerin hiçbiri çalışmaz. Yalnızca Okuma bölmesi “Sağ” veya “Alt” olarak ayarlanmışsa çalışırlar.

Okuma bölmesi, okuma deneyiminizi istediğiniz şekilde şekillendirmenize yardımcı olacak birçok faydalı özelliğe sahip, Outlook uygulamasının basit ancak temel bir parçasıdır. Geleneksel olarak kapattıysanız, şimdi açmak ve iş akışınızı biraz daha keyifli ve verimli hale getirmenize yardımcı olup olmadığını görmek için iyi bir zaman olabilir.