Outlook'ta Önemsiz E-posta ve Güvenli Gönderenler Nasıl Özelleştirilir

Önemsiz E-posta, Outlook'un spam olduğunu düşündüğü postaları gönderdiği klasördür. Gönderenleri veya etki alanlarını engellemek veya beyaz listeye almak için Outlook'un spam filtresini özelleştirebilir veya otomatik filtrelemeyi kaldırabilir ve spam'i otomatik olarak silebilirsiniz. Bakalım nasıl.

Önemsiz E-posta Seçeneklerine Erişim

Önemsiz E-posta seçeneklerine Ana Sayfa> Önemsiz'i tıklatarak erişebilirsiniz.

En üstteki dört seçenek yalnızca bir klasörde seçili bir mesajınız varsa veya açık bir mesajınız varsa ve Mesaj> Önemsiz'i tıkladığınızda kullanılabilir.

Bir mesaja sağ tıkladığınızda, bu seçeneklerin tümüne içerik menüsünden de erişilebilir.

Makalede ilerledikçe bu menüdeki ilk dört seçeneği ele alacağız. Şimdilik, menünün altındaki “Önemsiz E-posta Seçenekleri” ile ilgileniyoruz.

Önemsiz E-posta Seçenekleri panelini açmak için bu seçeneğe tıklayın.

Seçenekler Sekmesindeki Temel Ayarlar

Önemsiz E-posta penceresindeki Seçenekler sekmesi, gelen herhangi bir mesaj için Outlook'un önemsiz e-posta seçeneklerini ayarlayabileceğiniz yerdir. Önemsiz olarak işaretlenmiş e-postalar doğrudan Önemsiz E-posta klasörüne gönderilir ve Outlook'un e-postaları nasıl önemsiz olarak işaretleyeceğini seçebilirsiniz. Önemsiz e-posta filtresi varsayılan olarak “Otomatik Filtreleme Yok” olarak ayarlanmıştır, bu nedenle yalnızca Engellenen Gönderenler listenize kasten eklediğiniz gönderenlerin gönderdiği e-postalar, Önemsiz E-posta klasöründe sona erer.

Daha belirgin önemsiz e-postaları yakalamak için “Düşük” ayarına geçebilirsiniz ve bu ayar çoğu insan için yeterli olmalıdır. Outlook'un daha agresif olmasını istiyorsanız, “Yüksek” ayarına gidebilirsiniz, ancak bu meşru e-postayı Önemsiz E-posta klasörüne taşıması çok muhtemeldir, bu yüzden düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Yasal bir e-posta Önemsiz E-posta klasörüne gönderilirse, mesajı seçip Ana Sayfa> Önemsiz> Önemsiz'i tıklatarak filtreyi o göndericiden e-posta olarak önemsiz olarak görmemesi için eğitebilirsiniz.

Postaların Gelen Kutusuna taşınacağını ve göndereni Güvenli Gönderen listelerine ekleme seçeneği sunan bir onay kutusu açılır.

Önemsiz E-posta Seçeneklerine geri dönüp, seçebileceğin son seviye “Yalnızca Güvenli Listeler” dir. Bu, Güvenli Gönderenler listenizde olmayan bir göndericiden veya etki alanından gelen herhangi bir iletiyi önemsiz olarak işaretler. Bu çok kısıtlayıcı bir ayardır ve Önemsiz E-posta klasörünüzü düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte, uygun bir şekilde uzun bir süre boyunca, özellikle bilinmeyen göndericilerden gelen e-posta miktarınız düşükse, önemsiz filtreyi oldukça iyi bir şekilde eğitmek mümkündür.

Filtre seviyelerinin altında iki ek ayar vardır.

Bunlardan ilki, “Önemsiz E-posta klasörüne taşınmak yerine şüpheli önemsiz e-postayı kalıcı olarak sil”, filtrelemenizi “Otomatik Filtreleme Yok” olarak ayarladıysanız, muhtemelen en kullanışlı olan ayardır. Engellenen Gönderenler listenizdeki gönderenler Önemsiz ve engellendikleri için, bu e-postaların kalıcı olarak silinmesi iyi olabilir. Ancak, herhangi bir filtreleme düzeyinde – özellikle “Yüksek” veya “Yalnızca Güvenli Gönderenler” – Outlook'un “yanlış pozitif” seçmesi ve meşru bir e-postayı önemsiz olarak işaretlemesi çok iyi bir şans. Önemsiz e-postanız, Önemsiz E-posta klasörüne taşınmak yerine kalıcı olarak silinecek şekilde ayarlandıysa, yasal e-postayı kaybedeceksiniz ve orada olduğunu asla bilemezsiniz. Bu nedenle, ne yaptığınızdan emin değilseniz bu ayarı açmanızı önermiyoruz.

İkinci seçenek olan “Beni e-posta adreslerinde şüpheli alan adları hakkında uyar (önerilen)”, Outlook'un kimlik avı koruması aracıdır ve gereksiz e-posta filtresini etkinleştirirseniz yalnızca kullanılabilir (ve varsayılan olarak açılır). Bu, “Otomatik Filtreleme Yok” dan “Düşük”, “Yüksek” veya “Yalnızca Güvenli Gönderenler” e geçmek anlamına gelir. Bu seçenek açıldığında, Outlook olası kimlik avı e-postalarını filtrelemeye başlar. Bu oldukça önemli bir araç olduğundan, Microsoft'un ne yapacağını açıklamasına izin vereceğiz.

Kimlik avı e-postalarından yıllardır bahsettik, kimlik avı girişimlerini durdurmak için yazılım özelliklerini nasıl kullandığınızı gösterdik ve meşru postaları kimlik avı postalarından ayırmaya yardımcı olmak için yeni girişimlerden bahsettik. Bu kadar yararlı bir aracın neden a) varsayılan olarak açık olmadığı ve b) Microsoft tarafından daha yaygın olarak tanıtılmadığından emin değiliz.

Ofisinizde Outlook kullanıyorsanız, yöneticileriniz farkında olmadığınız kimlik avı koruması teknolojisini kullanıyor olabilir. Ancak Outlook'u kişisel bir hesap için kullanıyorsanız, bunu açmanızı öneririz. Önemsiz filtre seviyesini “Düşük” olarak ayarlamak ve “E-posta adreslerinde şüpheli alan adları hakkında uyarmak (önerilen)” özelliğini açmak sizi daha güvenli hale getirecektir.

Güvenli Gönderenleri Yönetme

Bir sonraki sekme, Güvenli Gönderenler, Outlook'un hiçbir zaman önemsiz e-posta olarak değerlendirmeyeceği kişilerin ve etki alanlarının listesini içerir.

Önemsiz E-posta klasöründeki bir mesaj için Ana Sayfa> Önemsiz> Önemsiz'i tıklattıysanız ve göndereni Güvenli Gönderenler listesine ekleme seçeneğini kabul ettiyseniz, adreslerinin sona ereceği yer burasıdır. Ayrıca, Gönderen'i Ana Sayfa> Önemsiz> Göndereni Asla Engelleme (veya bu etki alanındaki tüm e-postaların önemsiz filtreleri atlamasını istiyorsanız, Gönderenin Etki Alanını Engelleme) seçeneğini tıklayarak da "güvenli" olarak işaretleyebilirsiniz.

Güvenli gönderenin listesine belirli bir adresin veya etki alanının eklendiğinden emin olmak istiyorsanız, Ekle düğmesini tıklayın.

Bu, eklenecek adresi veya etki alanını yazabileceğiniz bir pencere açacaktır.

Bu, bir veya iki adres veya alan adı için uygundur, ancak eklemek için çok sayıda numara varsa, oldukça zaman alıcıdır. İşleri biraz daha hızlı hale getirmek için, gönderenlerin ve etki alanlarının bir listesini alma veya mevcut güvenli gönderenlerin ve etki alanlarının bir listesini verme seçeneğiniz vardır.

Bir listeyi içe aktarmak harikadır, ancak doğru biçimde bir listeniz yoksa, çok yararlı değildir. Neyse ki, Outlook yalnızca bir göndericiyle ayrılmış gönderenlerin ve etki alanlarının bir listesini içeren bir metin dosyası beklemektedir ve bu bir araya getirmek kolaydır. Bu bilgileri başka bir posta programından dışa aktarabilir veya kendiniz yazabilirsiniz; bu, "Ekle" yi tıklamaktan, detayları girmek, "Tamam" ı tıklamak ve her gönderen için bu işlemi tekrarlamaktan çok daha hızlıdır. Güvenli bir gönderenler listesinin oluşturulması uzun zaman alabileceğinden, listenizi şimdi vermeyi düşünebilirsiniz ve ardından Outlook'u yeniden yüklemeniz veya başka bir makineye yüklemeniz gerekebilir. Size çok zaman kazandıracak ve önemsiz posta filtrelerinizi Outlook'un yeni bir sürümüne geçtiğinizde istediğiniz şekilde filtrelemenizi sağlayacaktır.

Toplu değişiklik veya kaldırma yapmak için alma / verme seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Listeyi dışa aktarın, değişikliklerinizi (veya girişleri kaldırın) seçtiğiniz metin editörünüzde yapın ve yeni listeyi alın. İçe Aktar işlemi, yeni kayıtları içe aktarmadan önce varolan girişleri silmez ve değişiklikleri yeni girdi olarak kabul eder (örneğin, bir girişi ebay.co.uk'den ebay.com'a değiştirirseniz, ebay.com ekler) ebay.co.uk yerine) bu yüzden değiştirilmiş listenizi almadan önce listeyi boşaltmanız gerekir. Bunu yapmak için üst girişi seçin, SHIFT tuşunu basılı tutun ve son girişi seçin. Bu, listedeki tüm kayıtları seçecektir. Ardından, içe aktarma işleminize hazır olan tüm güvenli göndericileri silmek için Kaldır'ı tıklatın.

Sayfadaki son iki seçenek, bazı mantıklı varsayımlar yaparak göndericileri otomatik olarak listeye eklemenize yardımcı olur.

“Kişilerimden gelen e-postalara da güven” özelliğini açmak, Outlook kişilerinizde bulunan bir adresden gelen e-postaların, önemsiz e-postalara filtrelenmeden izin verileceği anlamına gelir. Etkili bir şekilde, tüm adresleri Güvenli Gönderenler listesine kendiniz eklemek zorunda kalmadan kişi listenizi ikinci bir Güvenli Gönderenler listesine dönüştürür.

“Posta gönderdiğim kişileri otomatik olarak Güvenli Gönderenler listesine ekle” yi açmak, gönderdiğiniz bir postaya yanıt almanın normal olması koşuluyla, gönderdiğiniz herkesin güvenli bir gönderen sayılacağı anlamına gelir. Ancak, bu her zaman böyle değildir, çünkü bir kimseye size posta göndermeyi durdurmalarını (abonelikten çıkmış bir posta gibi) söylemelerini söylüyor olabilirsiniz, bu nedenle bu seçenek dikkatli kullanılmalıdır.

Güvenli Alıcıları Yönetme

Bir sonraki sekme, Güvenli Alıcılar, biraz kafa karıştırıcı. Bir alıcının postalarınızı nasıl ele alacağına dair kontrolünüz yoktur, bu yüzden bunun için olamaz. Listedeki herhangi bir adrese posta göndermenizi engellemez. Peki, ne için? Güvenli Alıcılar aslında ait olduğunuz e-posta listeleridir . Normal olarak, bir posta listesinin “Kime” adresi listenin adıdır (örneğin, mygroup@mailinglist.com) ve bunu Güvenli Alıcılar listesine eklemek, bu e-postaların önemsiz olarak değerlendirilmemesini sağlar.

Aksi takdirde, seçenekler Güvenli Gönderenler için olanlarla aynıdır. Ana listeden> Önemsiz> Asla Bu Grubu veya Posta Listesini Engelleme'yi tıklatarak, o listedeki veya gruptaki e-postaların önemsiz filtreleri atlamasını istiyorsanız, bir posta listesini "güvenli" olarak işaretleyebilirsiniz.

Gönderenleri Engelleme

Engellenen Gönderenler sekmesi, önemsiz posta olarak kabul ettiğiniz bireysel adresleri veya tüm etki alanlarını eklediğiniz yerdir. Buraya eklenen herhangi bir şey doğrudan Önemsiz E-posta klasörüne gider.

Seçenekler, girişleri ekleme, düzenleme ve kaldırma, adres ve etki alanlarının listesini alma ve verme özelliğiyle Güvenli Gönderenler için olanlarla aynıdır. Ana Sayfa> Önemsiz> Göndereni Engelle seçeneğine giderek bir mesaj seçtiğinizde, bir göndereni veya etki alanını Engellenen Gönderenler listesine de ekleyebilirsiniz.

Engellenen E-posta klasöründe biten e-postalarda, engellenen gönderenlerden veya Outlook, postanın muhtemelen önemsiz olduğuna karar verdiğinden, tüm bağlantıları devre dışı bırakacak ve postanın içeriği düz metne ayarlanmış olacaktır. Outlook, bunu Önemsiz E-posta klasöründen açtığınız herhangi bir mesajda size bildiren bir mesaj görüntüler.

Not: Hem Güvenli Gönderenler hem de Engellenen Gönderenler listesine bir gönderici eklerseniz, Güvenli Gönderenler listesi önceliğe sahiptir ve gönderenden gelen e-postalar gelen kutunuza ulaşır.

Üst Düzey Etki Alanlarını ve Kodlamaları Engelleme

Son sekme olan International, ülke düzeyinde etki alanlarını ve e-postaları belirli kodlamalarda engellemenizi sağlar.

Aynı addaki paneli açmak için “Engellenen Üst Düzey Etki Alanı Listesi” ne tıklayın. Bu, engellenecek ülke alanlarını seçmenizi sağlar.

Örneğin, Andorra'dan gelen e-postaları engellemek istiyorsanız, “AD (Andorra)” onay kutusunu işaretleyin ve ardından “Tamam” ı tıklayın. Outlook, “.ad” ile biten bir etki alanındaki postaları önemsiz olarak kabul eder.

Bu, yazma sırasında spam göndermeyi en çok sağlayan ISS sayısına sahip .cc (Cocos Adaları) gibi belirli bir ülke etki alanından çok fazla önemsiz posta alırsanız yararlıdır. Bu ülke etki alanından yasal bir e-posta almayı beklemiyorsanız, devam edip önemsiz etki alanı listesine ekleyebilirsiniz. Bunun Cocos Adaları’ndan gelen tüm e-postaları durdurmayacağını – sadece biten bir alandan gönderilen e-postaları durdurmayacağınızı unutmayın. Bu nedenle, Rus spam göndericilerinden spam almaktan bıktıysanız, .ru’yu engellemek yalnızca etki alanları .ru ile bittiğinde onları engeller. .Com etki alanından çalışan bir Rus spam göndericisi, .ru alan adının engellenmesinden etkilenmez.

Belirli bir coğrafi bölgeyi engellemek istiyorsanız, “Engellenen Kodlamalar Listesi” ni tıklayarak kodlamanın tamamını engelleyebilirsiniz. Bu, engellenecek e-posta kodlarını seçmenizi sağlar.

Kodlamalar kendi başlarına büyük bir konudur, bu yüzden onları burada ele almayacağız (daha fazla bilgi edinmek istiyorsan Wikipedia'da onlar hakkında iyi bir makale var), genel olarak kodlamaların bir karakterin dijital olarak nasıl temsil edildiğini belirlediğini söylemek dışında. Farklı kodlamalar karakterleri farklı şekilde temsil eder ve e-posta istemciniz (ve tarayıcınız) karakter kümelerinin (bazıları) kodunu çevirme işlemi olarak çevirebilir. Önemsiz postaları belirli bir kodlamada düzenli olarak alırsanız, bu kodlamayı Engellenen Kodlamalar Listesinde seçip “Tamam” ı tıklatarak engelleyebilirsiniz. Kodlamanın ne olduğundan veya alınan e-postaların hangi kodların nasıl olduğunu öğrenemediğinizden emin değilseniz Meşru postalar alamayacağınız için muhtemelen buraya bir şey koymamanız gerekir.

Bu gereksiz posta ayarları, gelen kutunuzu temiz ve kontrol altında tutmanın kullanışlı bir yoludur. E-postaları alırken gönderenleri engellemek için çaba sarf ediyorsanız, önemsiz olduğunu düşünürseniz, zamanla gelen kutunuzda daha az çöp ve yaşamınızda biraz daha az stres olur.