Oyun Akışı Hizmetleri, TV Yayınıyla Aynı Sorunlarla Yüzleşecek

Sony/Blizzard/343 Studios

Oyun akışının geleceği açık bir yoldur. Ancak bir harita çizmek için kullanabileceğimiz bazı pazarlarımız var: çevrimiçi video akışı hizmetleri. Dikkatli olmazsak, oyun akışı aynı hızla yapılan darbelere çarpacak.

Microsoft, Sony, NVIDIA, Google ve diğerleri, oyun akışı abonelik hizmetlerini artırmaya başladıkça, oyuncular için en büyük sorunun ne olacağını görüyoruz: gittikçe parçalanmış bir seçim. Platformlar ve konsollar, akış hizmetlerinde en büyük ve en iyi oyunları ve yalnızca akış hizmetlerini elde etmek için mücadele ederken, oyuncular istedikleri tüm başlıkları sadece bir tanesinde oynamanın imkansız olduğunu göreceklerdir. Tabii ki bu oyun endüstrisi için yeni bir şey değil, elbette: şimdi daha fazla platform arasında yayılmış olan eski moda platform ayrıcalık sorunu.

Ufukta Akan Tezgahlar

Terimlerimiz hakkında net olmak gerekirse: bu makaledeki “oyun akışı”, evinizde video oyunlarını genişbantlı bir bağlantı üzerinden oynatarak (oyuna ev sahipliği yapan gerçek donanımın (sayı ya da ezme işlemini yapan PC veya oyun konsolu) açık) ifade eder. bir yerde bir sunucu.

Mevcut örnekler arasında, PS2, PS3 ve PS4 oyunlarından bazılarını normal PS4 veya bilgisayarınızda çalışan bir programa aktaran PlayStation Now, NVIDIA GeForce NOW, tam güçlü PC oyunlarını NVIDIA SHIELD setine ya Top box veya PC'ler ve Google'ın bu yılın başlarında bir test çalışmasında tek bir PC oyunu kullanan Project Stream'i.

YouTube veya Twitch gibi bir hizmette izlediğiniz bir oyunu oynayan başka birinin video akışından bahsetmiyoruz.

NVIDIA

Eğer aşina değilseniz: oyun akışı çok güzel. Asgari donanıma sahip birinin, 200 dolarlık bir SHIELD gibi, aksi takdirde 1000 dolarlık bir oyun bilgisayarıyla sınırlı oyunları oynamasını sağlar. Yerel medyaya veya büyük 50GB indirmelere ihtiyaç duymaz ve nispeten küçük bir aylık ücretlendirme Netflix kurulumunda yüzlerce oyuna erişim sağlayabilir. Saf donanım ile ilgili olarak, tek gerçek düşürücü sağlam bir geniş bant bağlantısına ihtiyacınız var: bu hizmetlerin çoğu 25 Mbps'yi öneriyor, ancak 50'den daha küçük herhangi bir şeyde kekeme eğiliminde olduklarını gördüm.

Bu parçaları yerlerinde, deneyim oldukça şaşırtıcı. En hızlı çok oyunculu atıcılar veya avcılar dahil olmak üzere neredeyse mükemmel senkronizasyonla maksimum grafik ayarda oyun oynayabilirsiniz. Ve sadece daha iyi ve daha kullanışlı hale gelecektir: Microsoft, servisini de şüphesiz Windows'ta da bulabileceğiniz bir sonraki Xbox konsolunun yalnızca akışlı bir sürümünü geliştirdiği için büyük bir söylenti sunuyor. Nintendo bile bir ayak parmağını batırıyor: şirket şu anda Çin'deki SHIELD sahiplerine bazı eski unvanlar yayıyor. Tahmin edilebileceği gibi, Amazon bu eylemde de yer almak istiyor.

İşte “ama” nın girdiği yer.

Kütüphane Sorunu

Akışlı video hizmetleri orijinal, özel içerik elde etmek için diş ve çivi ile mücadele ediyor: Netflix'in yüksek performanslı Marvel serisi, Orange'ın Yeni Siyah olduğu geleneksel şovları ve hatta Bird Box gibi tam tiyatro filmleri var . Hulu, The Handmaid's Tale gibi münhasırlıklara ve The Mindy Project gibi sürekliliğe sahiptir. Amazon Prime videosu Muhteşem Bayan Maisel ve Yüksek Kale'deki Adam gibi gösterilere ev sahipliği yapıyor .

Video services compete for exclusive shows like The Handmaid’s Tale. Hulu

Ve bunların hepsi harika! Bu hizmetler kendi başlarına güçlü üretim merkezleri haline geliyor. Ancak, her bir hizmetten bir veya daha fazla şov izlemeye çalışıyorsanız, bu “televizyon çağının altın çağında” olduğu gibi, hepsine abone olmanız gerekir. Yeni Star Trek veya Twilight Zone gösterilerini ister misiniz? Üstüne CBS All Access ekleyin. DC'den Teen Titans veya Young Justice süper kahraman gösterilerine ne dersiniz? DC Universe'a ekle. Yeni Marvel ve Star Wars gösterileri ister misiniz? Bu yıl yeni Disney servisi geliyor.

Online TV'nin vaadi alakart bir seyrediyordu; hiç kimse kablolu televizyon gibi istemediği bir şey için para ödemek zorunda kalmadı. Ancak on yıl sonra, yeni bir kıyafette aynı kablo sorununu yaşıyoruz. İstediğiniz tüm TV’leri almak için, istemediğiniz birçoğunun parasını ödemek zorunda kalacaksınız. Bir seferde bir servise abone olmak ve tüm içeriğini almak, ardından bir sonrakine geçmek gibi, bununla ilgili yollar var. Ancak bu, özellikle Amazon Prime gibi şeyler diğer Prime servisleriyle birlikte programlama yaparken çok zor. Tüm içeriğini çevrimiçi olarak izleyen çoğu insan, spor ve haberler için canlı TV'ye erişmeleri gerekmese bile, en az iki eşzamanlı servis için ücret ödemeye ihtiyaç duyacak.

PlayStation Now

Bu sorun aynı zamanda akarsu oyunlarına da uygulanacak. Şimdi, sadece oyuncular PlayStation ve Switch üzerinde Smash Bros ve Zelda üzerinde Us Son yada Örümcek Adam gibi platform münhasır başlıkları ile uğraşmak zorunda kalacak, hepsi-çevrimiçi çalınabilir onların oyunlarının hangi dengelemek gerekir veya sadece yerel olarak. Hangileri servis ücretine dahil edilmiştir ve hangilerinin sadece uzaktan oynamak için satın alınması gerekir? Yazı tura atmak.

Birinci sınıf çevrimiçi TV’nin merkezsiz doğasından memnun değilseniz, 60 $ 'lık yeni oyunlar için aynı şeyi yapana kadar bekleyin.

Olası Çözümler: Konsol Yayıncı Gereksinimleri ve “Kiralama” PC

En azından Microsoft ve Sony için 2020 ya da öylesine yeni bir nesil var. Bu, genellikle savaş çizgileri çizildiğinde ve yeni istisnalar katılaşırken olur. Ancak hem Sony hem de Microsoft'un oyun akışına odaklanmak için bir gözle planladıklarını varsayarsak, bu pazar kırılmalarının en azından bazılarından kaçınmak için bir fırsat.

Şu anda, her akış servisinin oyun almak için geliştiricilerle ve yayıncılarla pazarlık etmesi gerekiyor. Bu anlaşmalar yapıldıktan sonra, servis oyunları arka uçlarında barındırabilir ve aboneliğe dahil olan bir freebie veya isteğe bağlı tamamen dijital bir satın alma olarak müşterilere ulaştırır. Ancak, Xbox ve PlayStation markalarının sahipleri olarak Microsoft ve Sony, yayın hizmetlerini öne çıkarmak için eski moda bir şirket olan güçlü silahlandırmayı kullanabilir.

Microsoft

Ayrıca, geliştiricilerin ve yayıncıların konsol oyunlarını yayınlamaları için lisanslar için para ödemeleri gerekir – bu yüzden Xbox, PlayStation ve Switch'teki oyunların genel olarak geniş açık PC pazarında olduğundan daha pahalıdır.

Oyun yapımcıları Xbox veya PlayStation'daki yerleşik kitleye erişmek isterlerse, Microsoft ve Sony, akış hizmetlerine katılımlarını konsollarında yayınlama koşullarında yapabilir. Xbox Two'da veya PlayStation 5'te yayınlanan bir oyun mu istiyorsunuz? İyi! Ayrıca akış için kullanılabilir duruma getireceksiniz.

Bu güçlü-kol yaklaşımı, oyuncular için merkezi olmayan problemleri çözmeyecek, ancak Microsoft ve Sony'nin yeni nesil konsollar için bir şekilde uyguladıklarını varsayarsak, en azından akarsu oyunlarına geçişin parçalanmış olmadığı anlamına gelebilir. mevcut piyasa. Büyük sektör isimleri hala münhasırlarla mücadele edecek, ancak oyuncular, yeni yeni oyunlarının Xbox Stream'lerinde (veya adı ne olursa olsun) oynanıp oynanamayacağını merak etmek zorunda kalmayacak. Tabii ki, PC'de işler daha da karmaşıklaşıyor.

PC oyunlarına dayanan akış daha fazla merkezsizdir ve NVIDIA, Google ve Amazon'dan gelen servisler bu taktiği kullanamaz. GeForce NOW için mevcut kütüphaneye bir örnek olarak bakın: AAA yayıncıların bir dağınıklığı. Valve, Ubisoft, Activision-Blizzard, Take Two ve Bethesda gibi büyük isimler temsil edilir, ancak EA'nın başlıkları eksiktir (Origin menşei) ve küçük indie oyunlar ve eski klasikler zeminde oldukça incedir. Ancak, tüketiciler PC platformundan başka bir şekilde faydalanabilirler. Aynı geniş-açık yaklaşım, Shadow gibi daha küçük ve daha rekabetçi hizmetleri mümkün kılan şeydir.

Shadow

Shadow, kullanıcıların sanal olarak yüksek güçlü bir oyun bilgisayarı “kiralamasına” ve iOS desteği yakında gelmekte olan düşük güçlü Windows, macOS, Android veya Linux cihazlarına erişmelerine olanak tanıyor. Bu çözüm, oyun kurulumlarını ve performansı kendiniz yönetmeniz gerektiği anlamına geliyor, ancak oyun içeriğinin 4K ve 144Hz seçenekleriyle de sağlam bir geniş bant bağlantısı alabileceğiniz her yerde daha fazla veya daha az erişilebilir olmasını sağlıyor. Gölge, yerel ve uzaktan yedeklemeler için bile izin verir.

Servis ayda 35 $ 'dır ve herkesin yiyebileceği bir kütüphane içermez, ancak satışlardaki ve paketlerdeki düşük PC oyunlarının maliyeti düşüktür – konsollarda 20 dolar veya 30 dolarlık bir oyun sık sık olabilir Steam satışı sırasında beş dolar buldu. Bu umut verici ve esnek bir yaklaşım olsa da, akış kolaylığı için umut veren oyuncuları kapatabilir.

Akışlı oyunlar, özellikle de maliyet açısından büyük problemleri çözer. Başa çıkabilen bir internet bağlantınız varsa, yakın gelecekte gerçekten heyecan verici seçeneklere sahip olacaksınız. Ayrıca, başa çıkmanız gereken taze sıkıntılarınız olacak. Bu sıkıntıları çözen veya en azından en aza indiren akışlı oyun platformu en üste çıkacaktır.