Oyunların Korunması İçin Emülasyonun Önemi

Süper Mario Bros asla ölmeyecek. Nintendo her zaman yaptığı yeni konsepte 1985 klasiğini yeniden piyasaya sürüyor ve insanlar her zaman milyonlarca kopya alıyor.

Peki ya sevilmeyen oyunlar ne olacak? Hayatta kalacaklar mı?

Hiçbir şey kesin değil, ama bir şey tarihimizi korumak için çok daha kolay: emülasyon. Yasal olarak karmaşık olsa da, bilgisayarınızda çalışan eski Atari, Nintendo ve Sega oyunlarına sahip olmak, en karanlık başlıkların bile bir şekilde hayatta kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Koleksiyonlar yeterli değil

Emülasyon için olmasa, oyunlar nasıl korunurdu? Eh, koleksiyoncular var. EBay'i belirsiz bir şekilde saplantılı oyunları tarayan, sonra satın alıp koruyan insanlar, hiçbir oyunun sonsuza dek yok olmadığından emin olmak için uzun bir yol kat ederler.

Böyle biri olan Nate Duke, yıllarca satın alma işlemi yaptıktan sonra koleksiyonunu 25.000 dolara sattı. En az sevilen oyunları bile satın alan koleksiyoncular, hayatta kalmalarına yardımcı olan belirsiz başlıklar için bir pazar yaratırlar.

Ama bunun bile sınırları var. Kartuşlar sonunda parçalanır, CD'ler çalışmayı durdururlar ve teoride tüm oyunların dünyadan sonsuza dek kaybolması anlamına gelebilir. Ve işin nasıl kaybettiğini tam olarak biliyoruz, çünkü tarih boyunca oldu.

Medya Eksik Olduğunda

Vikipedi'nin kayıp eserler sayfasında dolaşmak, düpedüz iç karartıcıdır. Büyük akıllar tarafından yazılan pek çok yazı sonsuza dek ortadan kayboldu ve biz sadece diğer belgelerdeki referanslar nedeniyle bunları biliyoruz. Bunun bir kısmı, insanların ilgisini yitirmesi, bazılarının yangınlar yüzünden meydana gelmesi ve bazılarının temelde tutulmaması nedeniyle gerçekleşmemesiydi çünkü hiç kimse bunu yaparken değer görmedi.

Eskiler için bir sorun gibi görünüyor, ama modern dünyada daha iyi durumda değiliz, çünkü gelecek nesillerin değerinin ne olacağını bilemeyiz.

İşte güzel bir örnek. 1960'larda, Doktor Who büyük ölçüde aptalca bir bilim kurgu gösterisi olarak görülüyordu ve BBC zaten yayınlanmış bölümlerin kopyalarını tutmak için zorlayıcı bir sebep görmedi. Çeşitli bölümlerin orijinalleri üzerinde, büyük ölçüde bantta para biriktirmek için kaydedildi (o zamanlar için ortak bir uygulama).

Zamanla, Birleşik Krallık'ta ve ötesinde bir kültür kurumu olan Doktor ve dünyanın dört bir yanındaki taraftarlar, bu kayıp bölümleri görmek istediler. BBC'ye konuşan Philip Morris'in burada özetlediği gibi, birkaç tanesi muhteşem bir şekilde ele geçirildi:

Kasetler Nijerya'daki bir televizyon röle istasyonundaki bir depoda toz biriktirilmişti. Kutudaki maskeleme bandındaki tozu sildiğimi hatırlıyorum ve kelimeleri gördüğümde kalbim bir atımı kaçırdı, Doktor Who. Hikaye kodunu okuduğumda, çok özel bir şey buldum.

Böyle çabalarla bile, bazı bölümler hala eksik. Asla bulunmayacaklar.

Emülasyon Korumayla Nasıl Yardımcı Olur?

Bu bizi emülasyona geri getiriyor. Ekrandaki orijinal bir kartuş veya CD, oyunu kısmen korur, ancak oyun oynama deneyimini mutlaka korumaz. En azından, çoğu insanın katılabileceği bir şekilde değil.

Emülatörler bunu geri getiremezler – düğmeler aynı kalmaz ve aynı CRT monitörüne bakmazsınız. Ancak klasik başlıkları, oynanabilir bir halde tutmak açısından, emülatörler işi yapar.

Ve İnternet Arşivi bunun gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Şu anda oynanabilir klasik oyun koleksiyonlarına göz atabilir ve doğrudan tarayıcınızda oynayabilirsiniz. Onlar da DOS oyunları sunuyorlar.

Herkesin Sırrı: Emülatörler Tarihin Korunmasına Yardımcı Olur

2018'de tamamen ortadan kaybolan herhangi bir Doctor Who bölümünü hayal etmek zor ve korsanlık bunun küçük bir parçası değil. Yeryüzündeki her televizyon istasyonu bir bölümün tüm kopyalarını silmiş olsa bile, Usenet ve BitTorrent hala bunu sunacaktı. BBC'nin sonunda arşivi kendi arşivlerini geri almak için bölümden ayırdığını hayal etmek zor değil.

Bu korsan TV bölümlerini yasallaştırmaz, hatta ahlaki açıdan kabul edilebilir değildir. Fakat bu koruma mevcut durum için bir avantajdır. Emülatörler ve ROM'lar benzer.

Bir bakıma, en büyük emülatör olan RetroArch'i kurmak, tarihin korunmasına yardımcı olmaktır. Elbette ki, bir ihtimal, telif hakkı yasasını ihlal ediyor. Ama tarihin hep aynı şekilde korunmasına yardımcı olan biri.

Fotoğraf kredisi: chrisjohnsson / Shutterstock.com, robtek / Shutterstock.com