Özerkliğin Farklı Kendi Kendine Süren Arabaları “Seviyeleri” Neler?

Olivier Le Moal/Shutterstock

Kendi kendine sürüş arabaları burada, neredeyse burada ve yıllarca aynı anda gelmeyeceklerine dair bir söz gibi görünüyor. Bu ifadelerin hepsi doğrudur, çünkü farklı “özerklik seviyeleri” vardır. İşte bu seviyelerin anlamı.

NHTSA Netlik Düzeyleri Oluşturdu

Arabaların kendi kendine araba sürebileceği ve araçların araba kullanamayacağı söyleniyor gibi görünüyorsa, bunu esasen her iki yönde de duydunuz. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) altı araç özerkliği seviyesi belirlemiştir. Özerk araç testini hem ileriye götürmek hem de standartlaştırmak için bu kılavuzu yayınladılar.

Kendi kendini süren otomobiller potansiyel olarak birçok can kurtarabilir, ancak ortak bir amaç ve test edilebilecek herhangi bir potansiyel kazancı ortadan kaldırabilecek kurallara uymayan ortak bir amacı yoktur. Sonunda Wi-Fi 6 standardına uyan bir yönlendirici satın alırken ne olacağını bilmek daha kolaydır, bir gün kendi kendine sürüş seviyesine uyan bir araba satın alırken ne bekleyeceğinizi bilmek daha kolaydır.

NHTSA, Self-Driving araçlarını Level 0 ile başlayan altı kategoriye ayırıyor.

NHTSA

Seviye 0: Otomasyon Yok

The 1976 Chevrolet Chevette doesn’t include any automation technology. Chevrolet

Bir Level 0 arabanın kendi kendine sürüş kabiliyeti yoktur. İnsan tüm sürüşü her zaman yapar. Temel olarak, bir Seviye 0 arabası hiç kendiliğinden sürmez. Model T'ler, Seviye 0 otomobilleriydi, eğer 80'lerde doğduysanız, muhtemelen ilk arabanızdı. Gerçekçi, yakın zamana kadar çoğu araç Seviye 0 idi.

2007 Ford Focus'ınızdan 2010 Toyota Prius'unuza kadar, piyasadaki en çok kullanılan araçlar bugün hala Level 0'dır.

Seviye 1: Sürücü Yardımı

The 2014 Chevy Impala includes Adaptive Cruise Control. Chevrolet

Bir Seviye 1 aracı, direksiyon veya frenlemede yardımcı olabilir, ancak her ikisi de aynı anda değil. Adaptif cruise control sistemi (ACC) bu kategoriye girer, çünkü sadece frenleme yapar (önünüzdeki araçla belirli bir mesafeyi korumak için), ancak direksiyon kullanmaz.

Oldukça az sayıda araba zaten bu teknolojiye sahip. 2011 Jeep Cherokee'nin ACC'si vardı, Chevrolet 2015'te birkaç model tanıttı ve Ford sadece birkaç yıl önce ACC'yi içeren ilk kamyoneti (F150) kullandı.

Seviye 2: Kısmi Otomasyon

Tesla’s Model S has both automated steering and breaking technology. Tesla

Bir Seviye 2 aracı, aynı anda hem direksiyon hem de frenlemede yardımcı olabilir. Hala tam sürücünün dikkatini istiyorlar ve istediğiniz zaman devralmaya hazır olmalısınız. Seviye 1 araçlarının açıklama bölümünden uyarlamalı hız sabitleyiciyi şerit merkezleme (arabanızı şeridin ortasına yönlendiren) ile birleştirirseniz, o zaman Seviye 2'nin tanımına ulaştınız.

GM'in Süper Cruise, Seviye 2'nin mükemmel bir örneği. Süper Cruise özellikli bir araçla ellerinizi direksiyondan çekebilirsiniz. Ancak kameralar gözlerinize yöneliktir ve yolu izlememediğiniz tespit edilirse, sistem kendini devre dışı bırakacaktır. Tesla'nın Otomatik Pilot özelliği, S, X ve 3 Modellerinde görüldüğü gibi (eklenti için ödeme yaptığınızda), şu anda Seviye 2 kategorisine girer.

Seviye 3: Koşullu Otomasyon

The Audi A8 features level 3 capabilities, but not in the U.S. Audi

Seviye 3'te gözlerini yoldan çekebilirsin. Bir sürücünün hala arabada olması gerekirken, Seviye 2 ve 1 otomasyonunda olduğu gibi her zaman her şeyin farkında olmaları beklenmiyor. Yine de, bir anlığına bile olsa sürüşü devralmanız gerekebilir ve bu bazı zorluklar ortaya çıkarır. Sorun, otomobilin idare edemediği yaklaşmakta olan bir enkaz ise, sürücünün durumu tam olarak değerlendirmek için yeterli zamanı olmayabilir.

Audi, A8'i Trafik Sıkışıklığı Pilotu adlı bir özellikle piyasaya sürmeyi planladı, ancak ABD'deki bu planları ülkedeki karmaşık yasal çerçeve nedeniyle iptal etti. Adından da anlaşılacağı gibi, Audi bu özelliği, yalnızca yaklaşmakta olan trafiği ayıran fiziksel bir engelin olduğu yerlerde ve hızı yavaşlatmak (tercihen trafiği durdurmak ve 37 mil kadar gitmek) özelliğini kısıtladı.

Seviye 4: Yüksek Otomasyon

Waymo is among the first level 4 cars you can potentially ride in now. Waymo

Seviye 4 özelliğine sahip bir otomobil tüm sürüşleri yapabilir, ancak yalnızca belirli durumlarda. Seviye 3'ün aksine, tüm koşullar uygun olduğunda devralmanız gerekmez. Ancak yağmur yağıyor veya kar yağıyorsa, araç kendi kendine sürüş yapmanıza izin vermeyebilir.

Honda, 2026 yılına kadar 4. Seviye bir araca doğru çalıştığını açıkladı. Lyft, Uber, Google ve daha fazlası oldukça uzun süredir 4. Seviye araçlar üzerinde çalışıyor, ancak gerçekte tüm arabalarının güvenlik sürücüleri gerektirdiği ve aralarında bir test yaptıkları Seviye 2 ve 3 standartları. Bunun bir istisnası, Erken Erişim programında Seviye 4 koşullarında test eden Waymo'dur. Bir Waymo aracına bindiğinizde, güvenlik sürücüsü yoktur. Ancak, tipik olarak kuru hava koşullarını bir avantaj olarak kullanarak, kısmen Arizona'da test ederek araçların sürülme koşullarını kısıtlarlar.

Seviye 5: Tam Otomasyon

The Numo is a level 5 vehicle with no space for a driver. Nuro.ai

Tam otomasyon, insan sürücünün gerekmediği yüce rüya hedefidir. Yalnızca bir yolcu olabilir ve araç kullanmanız beklenmeyebilir. Seviye 0, kullandığınız araba ise, Seviye 5, sizi kullanan arabadır. İlk seviye 5 aracı zaten yolda. Ama insanları feribotla dolaştırdığını görmeyeceksiniz – bunun yerine bakkaliye taşıyorlar.

Nuro, kısa bir süre içinde yiyecek taşıyan küçük arabaları test etmek için Krogers ile ortaklık kuruyor. Mağazayı terk ediyorlar ve evinize geliyorlar. Yiyeceklerini çıkardın. Uzaklaşıyor.

Hiçbir insan arabayı kullanmaz ve bir direksiyon bile yoktur. Mesafeyi sınırlandırarak ve araç hızını azaltarak, tam özerkliğe daha hızlı ulaşmak için değişkenleri azalttı. Ancak, yolcularla kendilerini yüksek hızda süren otomobiller çok uzakta.

Teknoloji Tek Komplikasyon Değil

Gelecekte otomobil üreticilerinin çözmesi gereken tek sorun teknoloji değil. Yasaların tamamen standart hale getirilmesi ve bazı önemli soruların cevaplarını çıkarmamız gerekiyor. Örneğin, tamamen özerk bir araç başka bir arabaya çarptığında, kim hatalı? Araba kullanmayan yolcu? Hatalı kod üreticisi? Hangi sigorta hasarı öder?

Otomobil üreticileri aynı zamanda insanları kontrol etmekten vazgeçmeye ve bilgisayarları yollarımızda gezinmenin çok hassas yolunu kontrol etmek için güvenmeye ikna etmek zorunda kalacaklar ve şu anda çoğu Amerikalı bu güvenden yoksun.

Tamamen özerk araçların uzun yıllar uzakta olması muhtemeldir ve o zaman bile lüks araçlara düşeceklerdir. Teknoloji, günlük alıcılara ulaşmadan önce daha da uzun sürecek. Lyft, Uber, Waymo ve diğerleri kendi kendini süren taksiler üzerinde çalışıyorlar ve bazı yerlerde zaten bunlara binebilirsiniz. Bazıları için, bir araca ihtiyaç duyduğunuzda bir uygulamanın içinden size ulaşması için bir araç arayabileceğiniz için, bir araca sahip olma ihtiyacının yerini alabilir.

Kim bilir? Bir gün, çocuklarımız veya torunlarımız, o zamanlar bilgisayarlar tarafından kullanılmayan tehlikeli insan sürüş alışkanlıklarımızı göz önüne aldıklarında, bize şokla bakabilirler.