PC Oyunlarında Amacınızı Nasıl Artırırsınız

Neredeyse tüm PC çekim oyunlarında fare ile nişan almak, böylece çevrimiçi oynuyorsanız iki katına çıkar. Bu basit ve sezgisel bir süreçtir, ancak bu gelişme için yer olmadığı anlamına gelmez.

En sevdiğiniz atıcılar oynarken hassasiyet ve tepki sürenizi geliştirmek için üç şeye bakmak isteyeceksiniz: donanım, yazılım ve eğitim. Endişelenme, bu sesler gibi zor (veya can sıkıcı) değildir.

Donanım: İş için Doğru Fare Alın

Razer gibi oyun aksesuarlarının hiperbolik pazarlaması bazen biraz saçma. Hayır, bir lazerle 150 dolarlık bir oyun faresi satın almak, Lasik ameliyatı için kullanabildiğiniz kadar hassas bir şekilde sizi bir gecede bir oyuncuya dönüştürmez. Ancak oyun fareleri daha geleneksel farelerde olmayan niyet ve özellikler ile tasarlanmıştır. Birisini almak ve özelliklerini kullanmak, standart bir ofis faresine karşı kesinlikle yardımcı olacaktır.

İLGİLİ: Doğru Oyun Fare Nasıl Seçilir

Bunlar arasında en önemlisi ergonomidir. Oyun fareleri sadece rahat olmak için tasarlanmamıştır – son on beş yılda yapılan her fare hemen hemen bu iddiayı yapabilir. Daha yoğun, genişletilmiş kullanım seanslarıyla ve insanların oynarken oynarken kullandıkları el tutamaçlarıyla rahat olacak şekilde tasarlandılar. Bu çeneler şaşırtıcı derecede değişik ve standart bir “oyun” tutucusunu bile fark etmeden kendi farenize uyarlamış olabilirsiniz.

This tall, rounded design is perfect for palm grips.

Genel olarak, bu saplar “avuç içi” ve “parmak ucu” stilleri ile gelir. Avuç içi tarzıyla, fareyi tüm elinizle tutarsınız, avucunuz farenin üstünde durur. Parmak ucu stiliyle, fareyi yalnızca baş parmağınızın, zil sesinin ve pembemsi parmakların uçları ile kavramış olursunuz. (“Pençe” tutamakları, ana düğmelerde yükseltilmiş parmak uçları, ancak farenin arkasındaki avuç içi ile arasında bir yerdedir.)

Avuç içi tutuş kullanıcıları, avuçlarını destekleyen uzun, yuvarlak bir fareyi tercih eder ve parmak ucu kullanıcıları, daha hızlı hareket etmek için daha kısa, daha hafif bir fare isterler. Hangisini tercih edeceğiniz, ergonomik hassasiyetinize bağlı olacaktır.

A shorter, lighter mouse is advantageous for fingertip grips.

Ergonomi için başka kaygılar da vardır, ancak genellikle iki kampa girerler: daha fazla düğme (yukarıdan aşağıya strateji, MOBA ve çok sayıda tuşlu RPG oyunları) veya daha az düğme (hızlı atıcılar ve aksiyon oyunları için). Farenin DPI'sini anında ayarlayan bir “keskin nişancı butonu”, kesin nişan alma için özellikle yararlı olabilir – bunu daha sonra ele alacağız.

Bir oyun faresinin en az önemli olan yönü, bir farenin ambalajında ​​en çok dikkat çeken şeydir: sensör. Sadece en saplantılı ve yetenekli oyuncular, 10,000 DPI'yi aşan lazer veya optik sensörlere ihtiyaç duyarlar – çoğu oyuncu çok daha düşük seviyelerde iyi performans gösterebilir. Aslında kullanamayacağınız özelliklere sahip bir oyun faresi için fazla ödeme yapmayın.

Ne yazık ki, fare konforu ve faydası online ve hatta perakende bir göstergede ölçülmek zordur. Size uygun olacağını düşündüğünüz daha ucuz bir modele yatırım yapmanızı tavsiye ederim, 50 $ 'ın altındaki bir şey ya da oyun stilinize nasıl uyum sağladığını bulmak. Buna alıştıktan ve ne aradığınızı öğrendikten sonra, daha fazla özellik ve ekstralar içeren bir oyun faresi için avlanmaya gidebilir, isterseniz bir tane düşünürsünüz.

Yazılım: DPI ve Hassasiyet Ayarlarınızı Size Uydurmak İçin Ayarlayın

Muhtemelen farenizin duyarlılığını, imlecin elinizin hareketine göre daha hızlı veya daha yavaş hareket etmesini sağlayacak şekilde ayarlayabileceğinizi zaten biliyorsunuzdur. (Eğer yapmadıysanız, iyi, şimdi yaparsınız.) Ve atıcı oyunlar için, Windows'da “Pointer Precision'ı Geliştir” olarak paradoksal olarak bilinen fare hızlandırmayı her zaman devre dışı bırakmalısınız.

Ancak, çalma biçiminiz için mükemmel olan hassaslık seviyesi ve hatta belirli, bireysel oyunları nasıl oynayabileceğiniz konusunda iki yön daha vardır. İlk önce, bir oyun faresi satın aldıysanız, resmi sürücü programını üreticiden yüklediğinizden emin olun. Bu araç, tuş bağlarını ve farenizin diğer işlevlerini ayarlamanıza izin verir. Ancak en önemlisi, sensörün yukarı veya aşağı doğru "inç başına nokta" (DPI) değerini ayarlamanıza da olanak tanır. Bu, elinizin hareketine karşılık gelir: DPI'nizi, elinizin daha küçük hareketlerini yapmak için fare imlecini (veya artı işaretlerini) daha fazla hareket ettirin, küçük, hassas imleç hareketleri yapmak için daha büyük hareketler için DPI'yı indirin.

Oyun faresi yazılımı ayrıca belirli duyarlılık ayarlarını bireysel oyunlara bağlamanızı sağlar. Örneğin, Fallout'ta uzaktaki haydutları vurmak için süper hassas, düşük DPI'lı bir fare ayarını tercih ediyorsanız, ancak Fortnite'deki gergin, av tüfeğindeki ağır dövüş için çok daha hızlı bir şey istiyorsanız, profillerini yüklemek için kolayca ayarlayabilirsiniz. Oyunun yürütülebilir dosyası. Daha da fazla çeşitlilik için, farenin yan tarafındaki kontroller tarafından etkinleştirilen DPI seviyelerini özelleştirebilirsiniz. Bunlar, fare modeline bağlı olarak tek düğmeyle ve çoklu düğmeli yukarıdan aşağıya ayarlarla gelir ve genellikle diğer düğmelere de bağlanabilir.

Yüksek uyarlanabilirlik için akıllıca bir yenilik, “keskin nişancı düğmesi” olarak bilinir. Bu, bazı oyun farelerinde, hemen hemen her zaman baş parmakla etkinleştirilen, DPI seviyesini sadece depresyonda iken düşüren özel bir düğmedir. Oyuncunun çoğu oyun sırasında hızlı, geniş kapsamlı kontroller için yüksek DPI ayarını kullanmasına izin verir, ancak hassas, uzun menzilli shootout'lar için daha düşük bir DPI moduna geçebilirsiniz. Overwatch, Team Fortress 2 veya Battlefield gibi birden fazla rol arasında hızla geçiş yapabilen oyunculardan yararlanan oyunların hayranıysanız, farenizde arama yapmak çok kullanışlı bir özelliktir.

The “sniper button” on this Corsair mouse lowers the DPI while it’s pressed.

Senin için başka küçük bir ipucu. Fareler keskin nişancı butonları ile gelmeden önce, birçok oyuncu parmak izi denilen bir teknikle efekti yaklaştı. Parmaklarınızın üzerinde durduğu “kanatları” olmayan bir fareniz varsa, kendiniz için deneyebilirsiniz. Hareket halindeyken (hareket ettiğiniz yöne göre değişir) fare hareketini yavaşlatmak için pinkie parmağınızı veya baş parmağınızı mouse pad'inize doğru sürükleyin. Daha hassas hareketler istediğinizde ve oyun dışındaki hassas hareketler için bile yararlı olduğunda, şaşırtıcı derecede etkilidir.

Ayrıca, sürücü ayarlarınıza ek olarak, hemen hemen her büyük PC oyununun, fare imlecinin hassasiyetini kontrol ayarlarında ayarlamanıza izin verdiğine dikkat edin. Bu, sürücü yazılımındaki donanım tabanlı DPI denetimlerinden daha az hassastır, ancak birden çok profil kurmadan daha hassas ayarlamalar yapmanın daha kolay bir yolu olabilir. Bazı oyunlar, Overwatch'daki bireysel karakter ayarları gibi oyunun farklı bölümleri için farklı hassasiyet ayarlarına bile izin verir.

Eğitim: Uygulama Mükemmel Hale Getirir

Açıkça, bireysel bir oyunla ne kadar çok zaman harcarsanız, sanal dünyasını hedeflemenin o kadar iyi olur. Ancak, yaptığınız şeyin farkında olarak daha da gelişebilirsiniz. Yukarıda belirtilen farklı DPI ayarlarıyla denemeler yapın ve özel oyun stiliniz için hangisinin en iyi çalıştığını öğrenebileceksiniz. Sizi daha hareketli veya daha hassas yapıp yapmadığınızı ve bu özel oyun için avantajlı olup olmadığını görmek için yukarı veya aşağı doğru kayma yapmayı deneyin.

Değişiklik yaptığınızda, her seferinde bir tane yapın ve oyununuzu nasıl etkilediğini görün. Ama değişiklikler arasında uzun süre beklemeyin çünkü kas belleğinizin tam olarak uyarlanmasını istemezsiniz.

Çevrimiçi atıcılardaki oyuncuya karşı ortam seçenekleri gibi, “kolay” ayarda veya daha az zorlu rakiplere karşı becerilerinizi geliştirme isteğinize direnin. Düşük zorluk derecesine sahip robotlara karşı yeteneklerinizi geliştirirseniz, hızlı hareket eden, hızlı düşünen çevrimiçi oyunculara uyum sağlamanın zor olduğunu görürsünüz. Atasözü klişe ve belki de sinir bozucu, ama pratik mükemmel yapıyor: Kendinizi daha iyi hale getirmenin en iyi yolu sizden daha iyi olanlara karşı oynamaktır.

Aim Hero is a popular aim training game on Steam.

Daha da ileri gitmek isterseniz, özellikle fare hassasiyetinizi ve el-göz koordinasyonunuzu geliştirmek için tasarlanmış araçlar vardır. Bu meta-oyunlar ya da “eğitmenler”, atıcılarda hız, kesinlik ve mekansal farkındalık için sizi eğitmek için özel olarak tasarlanmış seviyelere ve aşamalara sahiptir. Onları çevrimiçi atıcılar için vuruş uygulaması olarak düşünün. Steam gibi çevrimiçi oyun mağazalarında genellikle ücretsiz veya düşük maliyetlidirler.

Bu, bu amaç eğitmenlere karşı dikkatli olun dedi. Bazıları dikkat ve niyeti ile yapılırken, diğerleri sadece hızlı bir kova arayan ucuz mal varlıklarıdır. Diğer oyunlarda sizi daha iyi hale getirmek için bir oyuna para harcamayıncaya kadar yorumları dikkatlice okuyun. Ve pratik yaparken, DPI ayarlarınızı ve hassasiyet seviyenizi tutarlı tuttuğunuzdan emin olun: eğiticideki fare hareketlerini tercih ettiğiniz shooter oyununda olanlarla mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde eşleştirin.

Resim kredisi: Amazon, Razer, Corsair, Steam