PC Oyunlarınızı Steam Linkli Android'e Aktarma

Hareket halindeyken oynayabileceğiniz bir PC oyuncusuysanız, Steam Link aradığınız cevap olabilir. Bunun ile Android telefonunuzda, PC'nizden telefonunuza oyunlar aktarabilirsiniz.

Buhar Bağlantısı nedir?

Özetle, Steam Link, Steam kütüphanenizden başka bir cihaza oyun akışı yapmanın bir yoludur. Orijinal Steam Bağlantısı, TV'nize bağladığınız ve daha sonra oyun PC'nizdeki oyunları TV'nize aktarmak için kullandığınız fiziksel bir set üstü kutudur. Steam Link uygulaması, PC'nizden Android cihazınıza (telefon, tablet veya Android TV) oyun akışı yapmanızı sağlayan yeni bir Android uygulamasıdır.

Not : Steam Link de iOS için geliştirildi, ancak Apple uygulamayı reddetti. Bu noktada, Steam'in uygulamayı gelecekte yeniden gönderip göndermeyeceğine dair bir kelime yok. Şimdilik sadece Android için.

Bir oyunu oynattığınızda, hala bilgisayarınızda çalışır ve bilgisayarınızın daha güçlü donanımını kullanır. Ekran ve kontrol sinyalleri yerel ağınız üzerinden Android cihazınıza aktarılır. O kısım önemli. Telefonunuzun (veya tabletinizin veya Android TV'nizin) çalışmak için Steam Link için aynı yerel ağda olması gerekir. İnternet üzerinden oyun akışı yapamazsınız .. Steam, kablosuz olarak akış yapmayı planlıyorsanız 5 Ghz Wi-Fi bağlantısı kullanmanızı önerir. Android TV’ye akış yapıyorsanız, kablolu bağlantı daha da iyidir.

Tabii ki Steam, böyle bir şey sunan ilk şirket değil: NVIDIA, GameStream yazılımı ile bir süredir bunu yapıyor, ancak elbette NVIDIA kartları ve SHIELD cihazları ile sınırlı.

Sadece NVIDIA'nın SHIELD marka ürünleri yerine tüm diğer Android cihazlar için NVIDIA GameStream olan Moonlight Game Streaming de var.

Steam Link, Steam kullanıcılarına özel bir GPU veya Android cihazı gerektirmediği için Steam kullanıcılarının çoğuna akış sağlar; eğer Steam'i kullanıyorsanız ve bir Android cihazınız varsa, olasılıklar sizin için çalışacaktır.

Not : Steam Link kullanmak için uyumlu bir oyun denetleyicisi kullanılması önerilir. Dokunmatik kontrolleri kullanabilirsiniz, ancak bir kontrolör daha iyi bir seçenek olacaktır.

Yani, Buhar Link uygulaması sorun değer mi? Kanaatimize göre, mobil cihazınızda Steam oyunları oynamak oldukça havalıdır, ancak PC'nizle aynı yerel ağda oynamaya sınırlıdır. Bu açık soruyu gündeme getiriyor: Neden sadece PC'nizde oynamıyorsunuz?

Belki de gerçekten oyuna geri dönüp arkadaşlarınızla tabletinizde oynamak istediğiniz bazı oyunlarınız var. Ya da belki bir Android TV'niz var ve büyük ekran deneyimini istiyorsunuz. Nedeni ne olursa olsun, uygulama ücretsizdir, bu yüzden neden denemeyin?

Buhar Bağlantısını Kurma ve Kullanma

İlk önce ilk şeyler: Uygulamayı telefonunuza veya tabletinize yüklemeniz gerekir. Öyleyse devam et ve şimdi yap.

Ardından, PC'nizde akış kurmanız gerekecek. Steam istemcisini ateşleyin ve sonra Steam> Ayarlar'a tıklayın.

Ayarlar menüsünde, “Ev Akışı” seçeneğini seçin.

Bir NVIDIA grafik kartı kullanıyorsanız, “Gelişmiş Ana Bilgisayar Seçenekleri” düğmesine tıklayın ve ardından “NVIDIA GPU'da NVFBC yakalama kullan” seçeneğini etkinleştirin. Bu akış performansını artırmalı.

Gelişmiş menüden çıkmak için “Tamam” a tıklayın ve ana Ayarlar penceresinden tekrar “Tamam” a tıklayın.

Şimdi, devam edin ve cihazınızda Steam Link'i açın. Android cihazınızla bir kontrol cihazını daha önce eşleştirmediyseniz, bunu şimdi yapmanız gerekir. Telefonunuzdaki veya tabletinizdeki dokunmatik kontrolleri isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz, ancak deneyim bu kadar iyi değildir. Gerçek bir kontrol cihazıyla çok daha iyi bir zamana sahip olacaksınız ve uygulama, Steam Controller da dahil olmak üzere birçok popüler Bluetooth kontrol cihazıyla uyumlu.

Steam Bağlantısı hemen ağda Steam çalıştıran bilgisayarlar için taramayı başlatır. PC (veya PC'ler) bulunduğunda, bağlanmak istediğiniz birine dokunun.

Android cihazınız bir PIN sağlayacaktır. PC'nizdeki Steam istemcisi bu PIN kodunu soracaktır, bu yüzden devam edin ve şimdi tuşlayın.

Uygulama, daha sonra hızlı bir ağ testi çalıştırır ve size sonuç verir — ağınız yeterince hızlı değilse, deneyimin iyi olmayabileceğini size bildirir. Test edilmemiş bir cihazda Steam Link'i çalıştırıyorsanız ve sizi olası performans sorunları konusunda uyarırsanız size bildirecektir.

Her iki durumda da, test etmek için yine de bağlantı kurabilirsiniz – Steam Link cihazınızda test edilmemiş olsa da veya şebekeniz yeterlilikleri karşılamıyorsa. Gitmek için Başlatmaya Başla düğmesine dokunun.

Steam Link'i nasıl kontrol edeceğinizi bilmenizi sağlayan hızlı bir kontrolör rehberi alacaksınız, ancak oldukça sezgisel. Devam etmek için “Devam” a basın.

Uzaktan bağlantı ile ilgili herhangi bir sorun varsa, burada bir uyarı alırsınız. Test sırasında, Steam Link'in çalışmasından önce Steam'in ses sürücüsünü güncellemeliydim.

Bağlandıktan sonra, Steam'in Büyük Resim modu patlar ve PC'nizin önünde oturduğunuz gibi oynayabilirsiniz.

Peki, Steam Link Uygulaması Nasıl Çalışır?

Sınırlı testlerim sırasında Steam Link yeterince duyarlıydı ve oyunların çoğu çok oynanabilirdi. Ağ hızımın yeterince iyi olmadığını iddia eden uygulamaya rağmen, iyi oynayabiliyordum.

Açıkçası, oyunun ağınız üzerinden akması gereken daha fazla detay, daha çok bir performans isabeti oyunu alacak. Yine de, büyük oyunlar bile oldukça iyi çalışır. Ayrıca, komutlarınızın ağınız üzerinden ve geri iletilmesi gerektiğinden, denetleyici yanıtında biraz gecikme olacak. Daha sıradan oyunlarda neredeyse farkedilemez, ancak atıcılarınızda PC'nizde otururken aldığınız cevapların aynısını beklemeyin.

Steam Link uygulaması hakkındaki hislerimiz oldukça havalı bir teknolojidir. Pek çok oyun için iyi çalışır, ancak muhtemelen telefonunuzda zaman kaybetmek veya oturma odanızda arkadaşlarınızla gündelik oyunları oynamak için en iyisidir – özellikle Android TV'ye akış yapıyorsanız. Daha büyük, daha yoğun oyunlar için, sadece PC'nizde olmanızı istersiniz.