PC’niz hakkında veri toplamadan Ubuntu durdurmak nasıl

Ubuntu 18.04, yüklediğiniz paketleri ve uygulama çökme raporlarını PC’nizin donanım ve yazılımı hakkındaki verileri toplayarak hepsini Ubuntu sunucularına gönderir. Bu veri koleksiyonundan çıkabilirsiniz, ancak bunu üç ayrı yerde yapmanız gerekir.

Sistem Bilgi Raporlarından Nasıl Çıkabilirsiniz?

Ubuntu 18.04’ü yükledikten ve önyükledikten sonra “Ubuntu’ya Hoş Geldiniz” penceresini göreceksiniz. Tıklayın ve “Ubuntu geliştirmeye yardım et” ekranında Ubuntu’ya PC’nizle ilgili verilerin gönderilip gönderilmeyeceğini seçebilirsiniz.

Varsayılan olarak, “Evet, sistem bilgilerini Canonical’a gönder” seçeneği seçilir. Bu veri koleksiyonunu devre dışı bırakmak için “Hayır, sistem bilgisi göndermeyin” seçeneğini seçin.

Hangi verinin gönderildiğini merak ediyorsanız “İlk Raporu Göster” e tıklayabilirsiniz. Veriler, üreticinin, BIOS sürümünün ve CPU’nuzun modeli de dahil olmak üzere PC’nizin donanımıyla ilgili bilgileri içerir. Ayrıca, kurduğunuz Ubuntu sürümü, seçtiğiniz masaüstü ortamı, Xorg veya Wayland ekran sunucusunu kullanıp kullanmadığınız ve Ubuntu’yu kurarken seçtiğiniz seçenekler gibi yazılımınız hakkında bilgiler de içerir. Saat diliminiz, bölümleriniz hakkında bilgi ve ekranınızın çözünürlüğü gibi diğer bilgiler de gönderilir.

Canonical’s Will Cooke’a göre, bu veriler Ubuntu’nun kaç kullanıcıya sahip olduğunu, hangi özellikleri kullandığını ve neye sahip olduklarını öğrenmeye yardımcı olmak için tasarlandı ve Ubuntu’nun geliştiricilerinin neyin önemli olduğuna odaklanmalarına izin verdi. Ubuntu, her raporla ilişkili IP adresini tutmaz ve tek tek bir PC’ye geri bağlama olanağı yoktur.

Bu raporu PC’nizde /home/NAME/.cache/ubuntu-report/ubuntu.18.04 adresinde bulabilirsiniz.

Veri toplama, ubuntu-report komutu ile gerçekleştirilir. Belgelerine göre, PC’nizle ilgili bilgiler Ubuntu sürümünde sadece bir kez gönderilir. Dolayısıyla, PC’nizle ilgili bilgileri bildirmeyi zaten kabul ettiyseniz, verileriniz zaten gönderildi.

Çıkmak isterseniz, ubuntu-report komutunu, PC’nizin verileri yerine bir çıkış mesajı ile yeni bir rapor göndermeye zorlayarak bunu yapabilirsiniz. Ubuntu’yu yükledikten sonra zaten seçtiyseniz, buna gerek yoktur; ancak bu, verilerinizi Ubuntu’nun sunucularına zaten gönderdiyseniz, bu seçeneği devre dışı bırakmanızı sağlar.

Başlamak için bir Terminal penceresi başlatın. Bunu, ekranınızın sol üst köşesindeki “Etkinlikler” bağlantısını tıklayarak, arama kutusuna “Terminal” yazarak ve ardından Enter düğmesine veya “Terminal” simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Terminal penceresinde, aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

ubuntu-report -f send no

Ubuntu, PC’nizin devre dışı kaldığını belirten basit bir rapor gönderir. Bu, içerdiği tüm bilgiler ve veriler herkese açık olarak herkesin kaç tane Ubuntu kullanıcısını seçtiğini görebilecek. Bu, herkese toplam kaç Ubuntu kullanıcısı olduğuna dair iyi bir fikir verir.

Paket Popülerliği Yarışması Nasıl Yapılır?

“Popular-contest” veya “popcon” aracı ayrıca Ubuntu 18.04’te varsayılan olarak yüklenir. Bu araç Ubuntu’ya sisteminizde hangi yazılım paketlerini yüklediğinizi bildirir. Ubuntu, her paketin ne kadar popüler olduğunu bilir ve bu bilgileri geliştirme çabalarına odaklanmak için kullanabilir.

Popülerlik yarışmasından vazgeçmek isterseniz, bir Terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt remove popularity-contest

Kullanıcı hesabınızın şifresini girmeniz ve devam etmek için “y” yazmanız gerekecektir. Bu alsos, ubuntu standart paketini kaldırır, ancak bu Ubuntu’yu yüklediğinizde varsayılan yazılımı (popülerlik-yarışma gibi) çekmek için mevcut olan bir “metapackage” dir. Güvenli bir şekilde çıkarılabilir.

Otomatik Hata Raporlarından Nasıl Çıkabilirsiniz?

Ubuntu’nun uygulama çökmelerini otomatik olarak fark eden ve kilitlenme raporları üreten bir “Apport” aracı vardı. Ubuntu 18.04’te, Apport otomatik olarak hata raporlarını yüklemek için yapılandırılmıştır. Bu hata raporları anonimleştirilmiş ve kişisel veriler onlardan kaldırılmıştır. Geliştiriciler tarafından, neyin kilitlendiğini ve neden olduğunu anlamak için kullanılabilirler.

Bundan vazgeçmek isterseniz, Ubuntu masaüstünün sağ üst köşesindeki sistem durumu simgelerini tıklayın ve açılır pencerede “Ayarlar” simgesini tıklayın. Görüntülenen Ayarlar penceresinde “Gizlilik” i seçin ve ardından “Sorun Bildirme” girdisine tıklayın.

“Otomatik Sorun Bildirme” yi “Kapalı” olarak ayarlayın ve pencereyi kapatın. Apport çökmeleri hala fark edecek ve kilitlenme raporları oluşturacak, ancak göndermeden önce izin isteyecektir.