PC'nizin RAM'i Nasıl Yükseltilir veya Değiştirilir

Bellek ekleme, bilgisayarınızın performansını arttırmanın daha kolay yollarından biridir. Paranı harcamadan önce kontrol edilmesi gereken birkaç şey var, o yüzden hadi onlardan bahsedelim.

Yeni RAM'inizi Seçme

PC'nizi yükseltmek, ihtiyacınız olanı bulmak ve sonra bazı karşılaştırmalı alışveriş yapmak gibi pek çok şey zor kısımdır. Bundan sonra, yeni belleğinizi fiziksel olarak yüklemek, karşılaştırma yaparak bir esinti. Kararınızı verirken anlamanız gereken bazı şeyler.

Ne kadar RAM ihtiyacınız var?

Genel olarak konuşmak gerekirse, daha fazla RAM daha iyidir. Yani, azalan iadeler yasası geçerlidir. 4 GB ile 8 GB RAM arasında geçiş yapmak büyük bir fark yaratıyor. 8 GB ile 16 GB arasında hareket etmek hala performansta bazı iyi kazançlar gösteriyor, ancak bu kadar değil. Ve 16 GB'ın ötesine geçmek hala daha küçük bir destek olacak. Tabii ki, bunun bir kısmı PC'nizi kullandığınız şeye bağlıdır.

Şu anda, çoğu insan için genellikle en az 8 GB RAM tavsiye ediyoruz. İnsanların çoğunluğunun PC'lerini nasıl kullandığı için bu çok güzel bir yer. Eğer bir oyuncuysanız ya da çoğu zaman çok sayıda daha büyük bir program yapıyorsanız, bütçenize uygunsa muhtemelen 12-16 GB isteyebilirsiniz.

İLGİLİ: Bilgisayarınızın PC Oyunları için ne kadar RAM İhtiyacı Var?

Ve eğer büyük medya dosyaları ile çalışıyorsanız (Photoshop veya Lightroom'daki projeler gibi), PC'nizde sanal makineler kullanıyor veya başka özel ihtiyaçlarınız varsa, alabileceğiniz kadar RAM isteyeceksiniz (ve PC'niz fiziksel olarak Karşılamak).

Şimdi Ne Kadar RAM Var (ve Hangi Konfigürasyonda)?

Ayarlar uygulamanızı açmaya, “Bu Bilgisayar Hakkında” bölümüne girmeye ve sahip olduğunuz RAM miktarına bakmaya yetecek kadar kolay.

Bu sadece hikayenin bir kısmını anlatıyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde listelenen 32 GB (evet, çok fazla — bu sistem birden fazla sanal makineyi aynı anda çalıştırmak için kullanılır) her biri 8 GB'lık dört modül olabilir veya her biri 16 GB'lık iki modül olabilir. Yeni sürüme geçtiğinizde önemlidir, çünkü bellek genellikle çift olarak kurulur ve farklı sistemler farklı sayıda yuvaya sahip olabilir.

Örneğin, bu sistemi daha fazla RAM'e yükseltmek istediğimizi varsayalım. Şimdi bazı ek bilgileri bilmemiz gerekiyor. PC'de kaç tane toplam bellek yuvası var? Kaç RAM modülü yüklü? Boş yuva var mı?

Bunun için, davayı açabilir ve içindeki modül ve yuva sayısını sayarsınız veya başka bir araca dönebilirsiniz. Orada birçok donanım bilgisi aracı var, ama bizim favorimiz ücretsiz versiyonu olan Speccy (CCleaner'ın yapımcıları Piriform tarafından yapılmış).

Speccy'yi kurduktan ve çalıştırdıktan sonra, soldaki RAM kategorisine geçiyoruz ve sağdaki panel bize ihtiyacımız olan bilgiyi veriyor.

Maalesef, şimdi dört adet toplam yuvaya sahip olduğumuzu ve dördü de bellek modülleriyle aldığımızı görebiliyoruz. 32 GB'lık toplam RAM'imiz olduğu için, yerinde 4 adet 8 GB modülümüz olduğunu varsayabiliriz. Bu, makinede daha fazla RAM elde etmek için, orada olanların bir kısmını veya tamamını değiştirmemiz gerektiği anlamına gelir.

Eğer iki adet 16 GB RAM modülünün iki slotu ele geçirmiş olsaydık, başka bir modül çifti ekledik – toplam 48 GB için iki 8 GB modül veya toplam 64 adet için iki adet daha 16 GB modül GB.

PC'niz ne kadar RAM kullanabilir?

RAM denkleminin diğer kısmı, bilgisayarınızın ne kadar RAM destekleyebileceğini bilmektir. Burada iki faktör vardır: Windows'un sürümünü kullanabileceğiniz maksimum RAM ve anakartınızın üstesinden gelebilecek maksimum miktar. Ne kadar düşük olursa, sıkıştığınız şeydir, ancak genellikle daha sınırlayıcı bir faktör olan anakarttır.

Windows kısmı kolaydır:

  • 32-bit Windows: Windows 10'un 32-bit sürümleri, Home, Professional veya Enterprise sürümlerini çalıştırdığınızdan bağımsız olarak sadece 4 GB RAM'e kadar işlem yapabilir. Aynı şey Windows 7 için de geçerlidir.
  • 64-bit Windows: Windows'un 64-bit sürümleri, Windows 10 Home için 128 GB'a kadar ve Windows 10 Eğitim, Profesyonel veya Kurumsal için 2 TB'a kadar işlem yapabilir. Windows 7'de işler biraz farklı. Home Basic sürümü, 8 GB'a kadar, Home Premium'a 16 GB'a kadar ve Professional'a kadar 192 GB'a kadar işleyebilir.

Denklemin ikinci kısmı (anakartınızın ne kadar tutabileceğine), tüm modern bilgisayarların en az 8 GB ve daha büyük olasılıkla 16 GB veya daha fazlasını destekleyebilmesine rağmen, tamamen üreticiye bağlıdır.

Ayrıntılar için anakartınızın veya PC'nizin belgelerini kontrol etmeniz gerekir. Anakartın ne olduğundan emin değilseniz, Anakart kategorisinin size ihtiyacınız olan bilgiyi gösterdiği Speccy'ye dönebilirsiniz.

Sadece model numaranızı kullanarak Google'a gelin ve neyin peşinde olduğunu bulmalısınız.

Ne tür bir RAM PC'niz gerektirir?

Bilgisayarınızın ne tür bir RAM kullanabileceğini de belirlemeniz gerekecek. Ve bu bulmacanın birkaç parçası da var.

İlk olarak, masaüstleri için RAM genellikle DIMM modüllerinde (aşağıdaki resimde üstte resimde görülen daha uzun çubuk) gelir. Dizüstü bilgisayarlar için RAM ve bazı ultra kompakt masaüstü bilgisayarlar daha küçük SODIMM modülleriyle gelir (aşağıdaki resimde en alttaki resim).

Ardından, bilgisayarınızın anakartının kabul ettiği RAM neslini kontrol edin. Bu bilgi DDR versiyonu olarak sunulmuştur:

  • DDR2: Bu nesil 2003 yılında piyasaya sürüldü. Bilgisayarınız oldukça eski bir sistem olmadıkça DDR2 bellek kullanmıyor.
  • DDR3: Bu nesil 2007'de piyasaya sürüldü. Son 5-8 yıl içinde üretilen PC'lerde DDR3 kullanımı çok daha yaygın ve bugün bütçe bilgisayarlarında hala ortak bir tercih.
  • DDR4: Bu jenerasyon 2014 yılında piyasaya sürüldü. Çoğu yepyeni bilgisayarda, özellikle oyuncular ve meraklıları için tasarlanan (veya geliştiren) bilgisayarlarda bulunur.

Anakartlar belirli bir RAM üretimi için tasarlanmıştır, bu yüzden ihtiyacınız olanı belirlemeniz gerekir. En son DDR4 RAM'i satın alıp DDR3 için tasarlanmış bir PC'ye yapıştıramazsınız. Aslında, fiziksel olarak bile uymuyordu. Aşağıdaki hafızanın altındaki çentiklerin farklı pozisyonlarına dikkat edin. Farklı şekilde anahtarlanmışlardır, böylece onlar için tasarlanmayan yuvalara yerleştirilemezler.

DDR3 memory, top. DDR4 memory, bottom. Note the different notch positions.

Yani, bir sonraki açık soru. Hangi nesle ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Cevap, tabi ki, tekrar Speccy'ye döneceğiz. Soldaki RAM kategorisine geri dönün. Sağ tarafta, “SPD” girişini genişletin. Ve tam orada, yüklediğiniz her bir RAM modülünün neslini, boyutunu, üreticisini ve model numarasını görebilirsiniz.

Yani şimdi biliyoruz ki bu PC DDR4 bellek kullanıyor.

RAM Hız ve Gecikme Nedir?

Hafızada alışveriş yapmak (veya okumak) için giderseniz, bir çok konu hakkında konuşulan birkaç başka özellik de görürsünüz: RAM hızı ve gecikme süresi (zamanlama olarak da adlandırılır).

  • RAM Hızı: Bu, donanım faktörlerinin oldukça karmaşık bir kombinasyonuna dayanır ve RAM'in nispi hızı, bir jenerasyona özgüdür. Hızlar genellikle daha eski bir standart (bu durumda PC2 / PC3 / PC4 gibi hızları göreceksiniz) veya daha spesifik bir hız derecesi de içeren yeni standart (bu durumda bir hız DDR 1600'e benzeyecektir) kullanılarak etiketlenir. .
  • Gecikme: Bu, RAM modülünün kendi donanımına ne kadar hızlı erişebileceği ile ilgilidir. Düşük gecikme süresi, daha hızlı veri erişimi anlamına gelir. Gecikme zamanlamaları bir dizi dört sayı olarak sunulur, böylece 5-5-5-15 gibi bir şey görebilirsiniz.

Gerçek şu ki, hız ve gecikme bu kadar önemli değil. Daha yüksek hız ve düşük gecikme süresi RAM'i, daha düşük hızdan daha yüksek gecikme sürelerinden çok daha hızlı değil. Onun sistemleri hakkında övünmeyi seven insanlardan çok fazla konuşacaksınız, ama görmezden gelmek oldukça güvenli. Yüksek performanslı bir oyun makinesinde bile, bu çok büyük bir fark yaratmıyor – özellikle de oyunların çoğu RAM tarafından ayrı grafik kartlarında işleniyor.

Bu, akılda tutulması gereken bir kaç şey var dedi.

Anakartınız veya PC'niz, desteklediği RAM'in hızını sınırlayabilir, bunun nedeni anakartın üretildiği andaki RAM için tasarlandığından. Ne işleyebileceğini görmek için sistem teknik özelliklerini kontrol edin. İsterseniz daha yüksek hızda RAM'i desteklemek için BIOS'unuzu güncelleyebilirsiniz. Bunun için üreticinizin web sitesini kontrol edin.

Gecikme için, aynı gecikme sayılarını spor eden modüller kullanıyorsanız en iyisidir. Kritik değil, özellikle bir sisteme bellek ekliyorsanız. Ama hafızayı değiştirirseniz, aynı türden de alabilirsiniz.

Isı Lavaboları ve RGB Nedir?

Çoğunlukla anlamsızlar. RAM'inizdeki RGB LED'leri, bir pencere ile (bu tür bir şeye giriyorsanız) bir masaüstü kasasında düzgün görünüyor. Hafızanızda overclock yapmayı planlıyorsanız, gösterişli ısı alıcıları da avantajlı olabilir. Bu şeylerin hiçbiri size hitap etmiyorsa, o özelliklere bakmayın – sadece belleğinizi daha pahalı hale getirirler.

Dizüstü bilgisayarımın RAM'ini yükseltebilir miyim?

RAM'i dizüstü bilgisayarlarda yükseltmek, masaüstü bilgisayarlardan daha zorlayıcı bir konu. Bazı dizüstü bilgisayarlarda, RAM modüllerini kolayca değiştirmenize izin veren bir erişim paneli vardır. Bazıları bir erişim panelinden erişilebilen bir veya iki RAM yuvasına sahipken, diğerleri gerçekten onlara ulaşamayacağınız bir yere sıkışmış durumda. Bazı dizüstü bilgisayarlar, RAM'i değiştirmek için neredeyse her şeyi parçalara ayırmanızı gerektirir. Ve bazı dizüstü bilgisayarlarda RAM yuvaları yok; hafızaları anakart lehimlidir.

Hangi durumun sizin için geçerli olduğunu anlamak için, biraz araştırma yapmak zorunda kalacaksınız. Kullanım kılavuzunuzu kontrol edin, üretici web sitesine gidin ya da hızlı bir şekilde iş yapın. Bu, belirli modeliniz için sorunun cevabının oldukça iyi olduğu anlamına gelir.

Masaüstü Belleği Nasıl Yükseltilir

Masaüstünüzdeki belleği değiştirmek genellikle oldukça basittir. Davayı açmak için bir Philips tornavida gerekir ve bu konuyla ilgili. Bu talimatların standart ATX kule tipi bir kutu için geçerli olduğunu unutmayın – daha egzotik bir kasa tasarımına sahipseniz, biraz daha fazla çalışmanız veya bilgisayarı açmak ve dahili bileşenlerine erişmek için garip bir şekilde konumlandırmanız gerekebilir.

Tüm kabloları ve harici aksesuarları bilgisayarınızdan çıkarın, ardından bir masaya veya masaya taşıyın. İdeal olarak, halı kaplı olmayan serin ve kuru bir çalışma alanı istiyorsunuz. Eviniz statik darbelere karşı özellikle hassassa, anti-statik bilezik de isteyebilirsiniz.

Erişim panelini yerinde tutan arkadaki vidaları sökün. Bilgisayarın sol tarafındaki erişim panelini çıkaracaksınız (önden baktığınız varsayılmıştır). Bazı durumlarda, tüm kapağı kaldırmanız gerekir. Daha sonra davayı, içeride kalanlar ile yan tarafa yerleştirin.

Bu noktada anakarta bakıyor olmalısınız. RAM'in fark edilmesi kolay olmalı. Genellikle CPU'ya yakın olan fakat bilgisayarın ön tarafına doğru olan yuvalardan yapışan iki veya daha fazla modül olacaktır.

Mevcut RAM'i kaldırmak için RAM yuvalarının her iki ucundaki plastik tırnaklara bakın. Tıklayıncaya kadar bu sekmeleri aşağıya (RAM'den uzağa) bastırın. Modül biraz açılır ve çekilmeye hazırdır. Kaldırmak istediğiniz tüm modüller ile bu adımı tekrarlayın.

Push down on these tabs to release the RAM module.

Ardından, her bir modülü düz yukarı ve yuvadan çıkarın.

Yeni RAM'i takmadan önce, yuvalara bir göz atın. RAM'in çift olarak nasıl kurulduğunu hatırlıyor musunuz? Nerede kurarsanız önemli. Aşağıdaki resimde yer alan anakartta, eşlenmiş yuvalar farklı renklerdir – bir çift için siyah ve diğer çift için gri. Ana kart tutuculardan daha az modül takıyorsanız (veya iki 8 GB modül ve iki 4 GB modül gibi iki eşleşmeyen çiftiniz varsa), eşleşen yuvalara çiftleri takmanız gerekir.

Not : Bazı anakartlar yuva çiftleri için farklı göstergeler kullanır. Emin değilseniz, özelliklerinizi kontrol edin.

Yeni RAM'i takmak için elektrik kontaklarını bellek yuvasına hizalayın, konektördeki çentiğin doğru şekilde konumlandığından emin olun – sadece bir yönde takılabilirler. Ardından, bellek modülünü yuvasının iki ucundaki plastik çıkıntıları yerine oturduğundan emin olarak yerine oturtun ve modülü emniyete alın.

Three locked slot tabs in the back, and an unlocked tab in the foreground. Lock down all the tabs on the corresponding dimples in the RAM modules to make sure they’re fully inserted.

RAM yuvalarına daha iyi erişmek için makinenizdeki güç veya veri kablolarından herhangi birini çıkardıysanız, bunları şimdi tekrar takın.

All four RAM modules re-installed, with the data cables on the motherboard replaced. We’re ready to close up.

Erişim panelini yerine takın ve makinenin arkasına geri vidalayın. Sen bittin! Makinenizi her zamanki yerine geri götürün ve her şeyi tekrar takın.

Laptop Belleği Nasıl Yükseltilir

Başlamadan önce, RAM DIMM veya DIMM'lerinin dizüstü bilgisayarınızda nerede olduğunu ve bunlara nasıl ulaşacağınızı belirlemeniz gerekir. Dizüstü bilgisayarınız ne kadar büyükse, belleği tamamen sökmeden belleğe erişme olasılığınız o kadar artacaktır. Dizüstü bilgisayarınız ne kadar küçük ve hafifse, bellek anakartla lehimlenir ve daha sonra hiç değiştirilemez. Ultralight dizüstü bilgisayarlar neredeyse hiç kullanıcı tarafından erişilebilir belleğe sahip değildir.

Kullanıcı tarafından erişilebilir bellek yükseltmelerine izin veren çoğu dizüstü bilgisayar, ya da kasanın altındaki küçük bir erişim paneli aracılığıyla ya da bir miktar sökme işlemi yaparak (bazen tüm klavyeyi kaldırarak, bazen klavyeyi kaldırarak, bazen bir arada) . Modelinize ait bilgileri bulmak için dizüstü bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna bakın veya bazı web aramaları yapın.

If you can find one for your model, a maintenance manual will tell you exactly where your laptop’s RAM is and how to replace it.

Başlamadan önce dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve tüm kabloları, aksesuarları ve pilleri çıkarın.

Benim ThinkPad T450'lerde buranın tam ortasında bir yol var: Bataryayı çıkarmam, sekiz farklı vidayı çıkarmam ve RAM'e erişmek için metal tabanı açmamı istiyor. Diğer tasarımlar sadece tek bir vidayı çıkarmanızı ve ardından bir bölüm kapağını çıkarmanızı gerektirir. Sadece bir DIMM yuvasına erişebiliyorum, diğeri anakartla lehimleniyor.

Yeni bir DIMM eklemek için, zaten yuvada olanı kaldırmam gerekiyor. Bunu yapmak için, her iki tarafta da DIMM'i kilitleyen iki parçayı yavaşça çekiyorum. RAM DIMM çapraz bir açıyla yaylar.

Pull apart these two tabs to release the RAM module. It will pop up at an angle.

Bu konumda, kartı hafifçe kavrayın ve yuvasından dışarı doğru çekin. Elektrik kontaklarına dokunmamaya dikkat edin ve modülü bir kenara koyun.

Yeni modülü eklemek için aynı açıya geçin. (Birini kaldırmak zorunda kalmazsanız göz küresi gerekir). Modül, elektrik bağlantıları hala görünmeyecek şekilde yuvaya eşit olarak oturmalıdır. Ardından, gövdeye paralel olana kadar modülü aşağı doğru itin. Basınç, klipsleri otomatik olarak modülün üzerine kelepçeleyerek, yerine kilitlemelidir. Aynı anda birden fazla yükleme yapıyorsanız, bu adımları ikinci modülle tekrarlayın.

Insert the module in the slot, then push down, Make sure the retention clips are in place.

Sonra, her şeyi bir araya getirdin. Pili tekrar yerine taktığınızda, dizüstü bilgisayarınızı çalıştırmaya hazırsınız ve işletim sisteminin yeni RAM'i tanıdığından emin olun.

RAM Kurulumunu Kontrol Etme

RAM'i kurmayı bitirdiğinizde, doğru çalıştığından emin olmak istersiniz. Bilgisayarınıza bağlı olarak, BIOS ilk açılış ekranındaki bellek miktarını görüntüleyebilir. Bunu görmüyorsanız, bilgisayarınızın BIOS'una yükleyebilir veya işletim sisteminizin başlamasına izin verebilir ve daha sonra orada tanınmış RAM miktarını kontrol edebilirsiniz. Windows 10'da, Ayarlar> Sistem> Hakkında'ya gidebilirsiniz.

Bilgisayarınız olması gerekenden daha az RAM gösteriyorsa, birkaç olası açıklama vardır.

Birincisi, kurulum sırasında bir hata yaptığınız ve bir veya daha fazla modülün tam olarak oturmadığıdır. Bunu çözmek için geri dönün ve tüm modüllerin yuvalarına tam olarak yerleştirildiğini iki kez kontrol edin.

Bir sonraki olasılık, RAM'in anakartınızla uyumlu olmaması (belki de yanlış üretim) veya yuvadan daha yüksek bir kapasiteye sahip bir modül kurmuş olmanızdır. Uyumluluk kontrollerine geri dönmeli ve doğru RAM'i kullandığınızdan emin olmalısınız.

Ve son olarak, eğer tüm bunlar başarısız olursa, değiştirilmesi gereken kötü bir bellek modülünüz olabilir.

İLGİLİ: RAM'ınız PC'niz tarafından Algılanmıyorsa Ne Yapmalı?

Resim kredisi: Corsair, Newegg, Newegg, iFixIt, GSkill, Lenovo