Photoshop ve Illustrator'da Varsayılan Yazı Tipi Nasıl Ayarlanır

Photoshop ve Illustrator güçlü, ancak tam olarak sezgisel değil. Bu, metin araçları için iki katına çıkıyor. Yanlış varsayılan yazı tipini yanlış zamanda görmekten sıkıldıysanız, işte manuel olarak nasıl ayarlanır.

Photoshop

Photoshop'ta varsayılan yazı tipi seçimini yapmak için, önce programı temizleyin veya açık olan tüm projelerinizi kapatın. Bunun gibi programın kendisinde hiç pencere açılmamalıdır:

Şimdi sol taraftaki araç kutusundaki Metin aracını seçin. Türünü değiştirme seçeneği, üstteki menü çubuğunda görünür.

Şimdi menü çubuğundaki yazı tipini seçtiğiniz varsayılan değere değiştirin. Menüdeki boyutu, stili ve diğer ayarları da ayarlayabilirsiniz.

Bu kadar! Photoshop'taki herhangi bir yeni belge veya pencere artık metin aracını kullandığınız her zaman seçtiğiniz varsayılan yazı tipiyle başlayacaktır. Varsayılanı tekrar değiştirmek için istediğiniz zaman (hiçbir pencere açıkken) bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

ressam

Illustrator'daki varsayılan yazı tipini değiştirme adımları biraz daha karmaşıktır. Programı açın ve sonra Dosya> Aç ile yeni bir kayıtlı belge açın.

Windows'da aşağıdaki klasöre gidin:

Users[your Windows username]AppDataRoamingAdobeAdobe Illustrator [version] Settings[your region edition]x64New Document Profiles

Ya da MacOS'taki bu klasör:

/Users/[your macOS username]/Library/Preferences/Adobe Illustrator [version] Settings/[your region edition]/Adobe Illustrator Prefs

Köşeli parantez içindeki değerleri not edin: İşletim sistemi giriş bilgilerinize, Adobe Creative Suite sürümüne ve dil ayarlarına göre değişirler. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri'nde Creative Suite 6'yı İngilizce'ye ayarlı olarak kullanan bir Windows kullanıcısı için tam dosya yolu:

UsersMichael AppDataRoamingAdobeAdobe Illustrator CS6 Settingsen_USx64New Document Profiles

Bu klasörde, Illustrator CS6 veya daha eski bir sürümü kullanıyorsanız veya Creative Cloud kullanıcıları için Adobe CC kullanıcı adınız varsa “Temel RGB” adlı dosyayı açın. En sık kullandığınız başka bir profilse, onu seçin; geri dönüp bu işlemi birden çok belge profilinde gerçekleştirebilirsiniz.

Varsayılan profil açıkken, Pencere> Yazım> Karakter Stilleri'ne gidin. Görünen yeni araç penceresinde, “[Normal Karakter Stili]” seçeneğini çift tıklayın.

Yeni pencerede, soldaki “Temel Karakter Biçimleri” ni tıklayın. Buradan, varsayılan yazı tipinizi, stilinizi, boyutunuzu ve diğer özelliklerinizi ayarlayabilirsiniz. Seçimlerinizi sonlandırmak için “Tamam” a tıklayın.

Illustrator uygulamasında kullandığınız yalnızca sizin profiliniz veya Temel RGB profiliniz varsa, gitmeye hazırsınız demektir. Şimdi, her yeni proje veya çalışma alanını açtığınızda, seçtiğiniz font ve nitelikler aktif olacaktır. Birden çok profil kullanırsanız veya kendi ayarlarınızı yaparsanız, bu belirli profillerde varsayılan yazı tiplerini ayarlamak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.