PlayStation 4 veya Pro'yu Manuel Olarak Güncelleme

Sony, çoğu zaman aksamadan takılan PlayStation 4 ailesine düzenli güncellemeleri zorluyor. Ancak, indirmek veya yüklemek için güncelleme almakla ilgili sorun yaşıyorsanız, bunu manuel olarak yapma zamanı gelmiştir.

Bir Güncelleştirmeyi El İle Neden Yüklemeniz Gerekir?

Çoğu zaman, herhangi bir sistem güncellemesini otomatik olarak indirmek için PlayStation'ınıza güvenebilirsiniz, bu da güzeldir. Ama bir güncelleme başarısız olması-ve eğer bunu gerçekleştirebilmek sonra gelmez karşıdan kapmak ve kendiniz yanıp gerekir.

Ayrıca, PS4'ün Wi-Fi erişimine sahip olmadığı bir durumda kendinizi bulabilirsiniz. Belki de bunu tatilde yanınızda taşıdınız. Yine, bu bir güncellemeyi manuel olarak kurmak isteyeceğiniz bir zamandır.

İyi haber, manuel kurulumun bir esinti olmasıdır. Bunu yapmanın iki yolu vardır: sistem menüsü ve güvenli modda. Sistem menüsü ile başlamak isteyeceksiniz ve eğer bu işe yaramazsa, Güvenli Mod'a geçin. Doğal olarak, ikisini de burada ele alacağız.

Başlamadan önce birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

  • Başka bir cihazdaki internet bağlantısına erişim – telefon, bilgisayar vb.
  • Güncellemeyi indirmek için yeterli alana sahip bir USB flash sürücü (8 GB, fazlasıyla yeterli olmalıdır).
  • En son güncelleme dosyası.
  • Bir mikro USB kablosu (güncellemeyi yalnızca Güvenli Modda yüklemeniz gerekiyorsa)

Not: Güncelleme dosyasını telefonunuza indirecekseniz, el cihazınızla uyumlu bir flash sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Hem iPhone hem de Android ile bir flash sürücünün nasıl kullanılacağı konusunda kılavuzlarımız var.

İhtiyacınız olan her şeye sahipseniz, başlayalım.

Sistem Menüsünden Güncelleştirme Nasıl Yüklenir

İlk önce ilk şeyler – Playstation web sitesinden en son indirilenleri alın. Sony, sorun yaşayabilecek kullanıcılara manuel indirme sağlama konusunda mükemmel bir iş çıkarmaktadır.

Ardından, güncellemeyi flash sürücünüze taşımanız gerekir. Yine de, kopyalayamazsın, belli bir dosya yapısına düşmek zorunda. Bu nedenle, dosyayı kopyalamaya başlamadan önce flash sürücünüzde birkaç klasör oluşturmanız gerekecektir.

Önce PS4 adlı bir klasör oluşturun, ardından UPDATE adlı yeni PS4 klasörünüzün içinde başka bir klasör oluşturun. Her iki klasörün isimleri için tüm büyük harfleri kullanın. Son olarak, indirdiğiniz güncelleme dosyasını UPDATE klasörüne kopyalayın.

Doğru klasör yapısında güncellemeye sahip olduğunuzda, flash sürücüyü PS4'ün USB bağlantı noktalarından birine takın ve sonra Ayarlar menüsünü açın. Biraz aşağı kaydırın ve “Sistem Yazılımı Güncellemesi” girişini seçin. Bunu yaptığınızda, PS4 otomatik flaş diskte güncelleme dosyasını bulup yüklemeniz gerekir.

Her şey yolunda giderse, bitti. PS4, otomatik olarak indirilmiş olsaydı, bu güncellemeyi ele alacaktır.

Güncellemeyi sistem menüsü üzerinden yüklemeye devam ederseniz, bunu Güvenli Mod'dan yüklemeyi denemeniz gerekir.

Güvenli Mod Kullanarak Güncelleme Nasıl Yüklenir

Sistem menüsünde otomatik ve manuel olarak güncelleme yapılması başarısız olduysa, Güvenli Mod aracılığıyla güncelleme yapılması, kurulumu gerçekten zorlamalıdır.

Flash sürücünüzü, önceki bölümde anlattığımız şekilde ayarlamanız gerekir. Güncelleme dosyasını indirin, flash sürücünüzdeki PS4 / UPDATE klasör yapısını oluşturun ve güncelleme dosyasını UPDATE klasörüne taşıyın.

Ardından, PS4'ünüze eklediğiniz harici depolama birimlerinin bağlantısını kesmeniz gerekecektir. Birden fazla sürücünüz varsa, PS4 karışık olacak ve güncelleştirmeyi nerede kontrol edeceğini bilmeyecektir. Sistem> Depolama menüsünü kullanarak harici depolama biriminin bağlantısını kaldırdığınızdan emin olun, sadece fişini çekmeyin. Güncelleme bittiğinde, sürücüyü yeniden takabilirsiniz.

Diğer tüm harici sürücüler takılı değilken, PS4'ünüzü tamamen kapatın ve tamamen kapatın.

Güç ışığı kapalıyken (sistemin tamamen kapalı olduğunu gösteren), flash sürücünüzü takın ve ardından PS4 güç düğmesine basın ve basılı tutun. Sistem açıldığında cihaz bir kez bip sesi çıkarır, ancak tekrar bip sesi duyana kadar düğmeyi basılı tutmaya devam eder – yaklaşık yedi saniye sürer. Bu ikinci bip sesi, sistemin Güvenli Mod'a girdiği anlamına gelir.

Sistem açıldığında, bir DualShock kontrol cihazını USB üzerinden bağlayın ve ardından PS düğmesine basın.

Güvenli Mod menüsü yüklendiğinde, güncelleme menüsünü başlatmak için “Sistem Yazılımını Güncelle” yi seçin.

Bir sonraki ekranda, “USB Depolama Aygıtından Güncelle” seçeneğini seçin. Flash sürücünüzü henüz bağlamadıysanız, şimdi bunu yapma şansınız olacak. Sürücünüz bağlandığında devam etmek için “Tamam” seçeneğini seçin.

Güncelleme dosyasını aramak için PS4'ünüzü birkaç dakikanızı alacak ve ardından sistem güncellemesinin mevcut olduğunu söylemelidir. Güncellemeyi yüklemek için “İleri” ye tıklayınız.

PS4'ün güncelleme dosyasını flash sürücüden kopyalaması birkaç saniye sürecektir. Bu yapıldığında, sistemi yeniden başlatmak ve güncellemeyi yüklemek için “Güncelle” düğmesine tıklayın.

PS4 yeniden başlatıldıktan sonra güncellemeye başlar. Sakinleşirken bir şey yapmasına izin ver. Tamamlandığında, PS4 yeniden başlayacak ve en yeni sürümü çalıştırıyor olmalısınız.

Bitti ve bitti.