Portre Odaklı Word Belgesinde Yatay Sayfa Oluşturma

Bazen, portre odaklı bir Word belgesinin ortasına bir manzara yönelimli sayfa yapıştırmanız gerekir – bir elektronik tablo, grafik veya geniş bir resim, belki. Bunu nasıl yapacağınız ve yaptığınız zaman sayfa numaralandırma işleminizin nasıl devam edeceği.

Portre Odaklı Word Belgesinde Yatay Sayfa Oluşturma

Word belgeleri varsayılan olarak dikey odaklı olup, bu da mantıklıdır. Bazen, bir veya daha fazla yatay yönlendirilmiş sayfa eklemek isteyeceksiniz. Ne yazık ki, Word'e sayfayı yeniden yönlendirmesini söyleyemezsiniz. Word'ün sayfa düzeni özellikleri, belgenin tüm bölümleri için geçerlidir ve varsayılan olarak, belgeniz büyük bir bölümdür.

Öncelikle, belgede ayrı bir bölüm oluşturmanız gerekir (sadece bir sayfa için olsa bile) ve bu yeni bölüm için sayfa düzenini yatay yönlendirmeye değiştirmeniz gerekecektir. İşte nasıl.

Belgenizde, imlecinizi sayfanın sonuna doğru, yatay olarak yerleştirilmek istediğiniz sayfadan önce yerleştirin. Belgenizde manzara odaklı olmasını istediğiniz sayfayı zaten aldığınızı varsayıyoruz. Eğer yapmazsan, bu da sorun değil. Önce bölümü oluşturabilir ve ardından isterseniz sayfayı ekleyebilirsiniz.

Örneğin, sayfa 31'in yatay olmasını istiyorsanız, imlecinizi sayfa 30'un sonuna yerleştirin.

Ardından, Word Şerit'teki “Layout” sekmesine geçin.

Düzen sekmesinde, “Breaks” düğmesine tıklayın ve ardından açılan menüden “Next Page” seçeneğini seçin.

Açık olmasa da, daha önce yaptığınız işlem, imlecinizin yerleştirildiği bir bölüm sonu oluşturdu ve yeni bölümünüzü bir sonraki sayfada başlattı. Sayfanın üst kısmında yeniden yönlendirdiğinizde fazladan bir alanın eklendiğini fark edeceksiniz. Endişelenme! Bunun olması gerekiyordu.

İmleciniz şimdi, yeni bölümünüzde sayfanın üst kısmında olmalıdır.

“Düzen” sekmesine geri dönün. Bu kez “Yönlendirme” düğmesine tıklayın ve ardından “Peyzaj” seçeneğine tıklayın.

Şimdi yeni bölümünüzü manzara moduna başarıyla geçirdiniz. Ancak, dokümanınızı gözden geçirirseniz, oluşturduğunuz bölümün ardından oluşturduğunuz tüm bölümlerin artık yatay modda olduğunu fark edersiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, şimdi başka bir bölüm sonu oluşturmalı ve ardından belgenin geri kalanını portre moduna döndürmelisiniz. Bu, yaptığınız gibi hemen hemen aynı.

İmlecinizi yatay modda olmasını istediğiniz son sayfanın sonuna yerleştirin – başka bir deyişle, ilk sayfaya geçmeden, tekrar dikey moda geçmek istediğinizde.

“Layout” sekmesinde, “Breaks” düğmesine tıklayın ve “Next Page” seçeneğini seçin.

İmleciniz yeni bölümün ilk sayfasında, yani portre modunu yeniden başlatmak istediğiniz sayfanın sonuna gelmelidir.

“Layouts” sekmesinde, “Orientation” düğmesine tıklayın ve “Portrait” seçeneğine tıklayın.

Şimdi, dokümanınızı gözden geçirirseniz, anahtarı yalnızca yatay yönde, istediğiniz sayfada (sayfalarda) görmelisiniz.

Bozuk sayfa numaralarını düzeltin

Artık belgenizde yeni bir bölüm oluşturduğunuza göre, mevcut sayfa numaralarının tümü devre dışı kalmış olabilir. Bunun nedeni, Word'ün genellikle her yeni bölümde sayfa numaralandırma üzerinden başlıyor olmasıdır. Endişelenecek bir şey yok ama! Düzeltme kolaydır.

Sayfa numaralamanın kapalı olduğu yeni bölümünüzdeki herhangi bir sayfanın altbilgi veya üstbilgi alanında (sayfa numaralarını nereye koyduğunuza bağlı olarak) çift tıklatın. Bu sadece üstbilgi / altbilgi alanlarını etkinleştirir, böylece değişiklik yapabilirsiniz.

Yanlış sayfa numarasını sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden “Sayfa Numaralarını Biçimlendir” seçeneğini seçin.

Sayfa Numarası Formatı penceresinde “Önceki Bölümden Devam Et” seçeneğini seçin.

Bu bölümdeki sayfa numaralarını düzeltmelidir. Şimdi, tek yapmanız gereken bir sonraki bölüme – portre moduna geri döneceğiniz yere – gidip o bölümün sayfa numaralarını tam olarak aynı şekilde düzeltmektir.