PowerPoint Nesnelerini Sıralamak İçin Yönergeler Nasıl Kullanılır?

Bir slaytta birkaç görüntünüz varsa, daha profesyonel bir görünüm için nesnelerinizi hem yatay hem de dikey olarak hizalayabilirsiniz. Nesneleri elle hizalamanıza yardımcı olacak kılavuzlar ve kılavuz çizgileri vardır ve nesneleri sizin için otomatik olarak hizalama seçenekleri vardır. Bakalım nasıl oldu.

Nesneleri El İle Hizalama

Bu örnekte, slaytta üç nesne vardır. İlk nesneye gelin ve farenizi kullanarak yukarı veya aşağı sürükleyin. Nesne yatay veya dikey olarak ortalandığında, bir kılavuz görüntülenecektir.

Nesneleri hizalamanıza yardımcı olması için kılavuzları ve kılavuz çizgilerini de kullanabilirsiniz. “Görünüm” sekmesinden “Kılavuzlar” ı tıklayın. Ardından iki noktalı çizgi belirir – biri slaydın yatay merkezine, diğeri dikey merkeze hizalanır.

Ek olarak, nesneyi slaydınız başka bir yere hizalamanıza yardımcı olacak kılavuz çizgilerini açabilirsiniz. “Görünüm” sekmesinden “Kılavuz Çizgiler” i tıklayın. Nesneleri hizalamanıza yardımcı olmak için daha fazla noktalı çizgi daha sonra görüntülenir. Nesnelerini sürükleyebilir ve kılavuz çizgilerini uygun şekilde hizalamak için kullanabilirsiniz.

Bu örnekte, en üstteki yatay ızgara çizgisini kullanarak hizalamak için üç nesnenin her birini yukarı doğru hareket ettirdik:

Nesneleri Otomatik Olarak Hizalama

Şimdi, nesnelerin otomatik olarak nasıl hizalanacağına bir göz atalım. İlk önce, hizalanacak tüm nesneleri seçin. Bu, slaydınızdaki tüm nesnelerden oluşuyorsa, her şeyi seçmek için Ctrl + A tuşlarına basabilirsiniz. Belirli nesneleri seçmek için, seçilecek ilk nesneyi tıklayın. Ardından, Shift tuşunu basılı tutarken, her birini sırayla seçmek için diğer nesnelere tıklayın. Bu örnekte, seçilen üç resim var ve hepsini yatay ve dikey olarak hizalamak istiyoruz.

Biçim sekmesinden “Hizala” düğmesine tıklayın. Gördüğünüz gibi, burada slaytları yatay olarak (üst grup), dikey olarak (ikinci grup) hizalamak ve onları (birbirlerinden eşit olarak aralıklı kılan) dağıtmak için komutlarınız var. Burada, seçtiğimiz nesneyi ortaları boyunca dikey olarak hizalıyoruz.

Bu, seçilen tüm nesneleri dikey olarak hizalar. Şimdi, eşit aralıklarla yerleştirildiklerinden emin olmak istiyoruz, bu yüzden hala seçilen üç nesnenin tümü ile o menüye geri dönüyoruz ve “Yatay Olarak Dağıt” komutunu seçiyoruz.

 

İşte tüm sonuçlar yatay ve dikey olarak hizalanmış son sonuç.

Ve hepsi bu kadar var!