PowerPoint Şablonlarını Yeniden Boyutlandırma

Varsayılan olarak, PowerPoint slaytları, 16: 9 oranında geniş ekran biçimini kullanır. Standart formatta (4: 3 oranla) değiştirmek veya özel bir boyut oluşturmak istiyorsanız, PowerPoint bunun gerçekleşmesi için hızlı ve acısız bir yol sunar.

PowerPoint Şablonlarını Yeniden Boyutlandırma

Slaytların PowerPoint'te yeniden boyutlandırılması, gerçek sunum sırasında görünme şeklini ve el ilanlarında nasıl göründüklerini etkiler. Devam edin ve yeniden boyutlandıracağımız sunumu açın ve “Tasarım” sekmesini seçin.

Sonra, “Slide Size” butonuna tıklayın.

“Standart” format (4: 3) veya “Geniş Ekran” formatı (16: 9) arasında seçim yapmanıza izin veren bir menü görünecektir. Başka bir değişiklik yapmadan standart formata geçiyorsanız, menüden seçebilirsiniz ve değişiklikler geçerli olacaktır. Boyutu özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için biraz özel ayar yapmak istiyorsanız, “Özel Slayt Boyutu” nu seçin.

Görünen Slayt Boyutu penceresinde, “Slaytlar için boyutlandırılmış” (1) altındaki kutuya tıklamak, birkaç farklı seçeneğe sahip bir menü açar. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin. Alternatif olarak, “Genişlik” ve “Yükseklik” kutularında (2) slayt boyutunu girerek slaytların boyutlarını kişiselleştirebilirsiniz. Son olarak, ilgili bölümdeki “Portre” veya “Manzara” (4) seçimini yaparak slayt ve el broşürlerinin yönünü seçebilirsiniz.

Kurulumunuzdan memnun kaldığınızda, “Tamam” ı tıklayın.

Gelecekteki sunumlar için kullanmak istediğiniz boyut buysa, bu temayı kaydedin ve bir sonraki sunumunuz için seçin. “Tasarım” sekmesine geri döndüğünüzde, “Temalar” grubunun sağ altında bulabileceğiniz “daha” okunu seçin.

Görünen menünün altında, “Geçerli Temayı Kaydet” i seçin.

Windows Gezgini görünecek ve temanızı adlandırmanız ve kaydetmeniz istenecek. Devam edin ve yeniden adlandırın, ancak kaydedileceği konumu değiştirmeyin. Bu varsayılan konuma kaydedilen temalar, PowerPoint'in açılış ekranındaki farenizin düğmesini tıklatarak kullanılabilir. Tamamlandığında, “Kaydet” i tıklayın.

Kurtarıldığından emin olalım. Devam edin ve mevcut PowerPoint sunumunuzu kapatın ve PowerPoint'i yeniden açın; bu kez boş sunu olarak. Sol bölmede “Yeni” yi seçin.

Pencerenin üst kısmının yakınında, “Özel” i seçin.

Düzgün kaydedilmişse, temanız burada görünecektir.

Özel temanızı seçmek, tüm ayarlarınızın kaydedildiği yeni bir sunum açar.