PowerPoint sunumunuzdaki metni vurgulamak nasıl

Metnin vurgulanması, ona dikkat çeker. Office 365'e abone iseniz, metni doğrudan PowerPoint'te vurgulayabilirsiniz. PowerPoint'in masaüstü bir sürümünü kullanıyorsanız, bir geçici çözüm kullanmanız gerekir. Size iki yolu da göstereceğiz.

PowerPoint'te Metni Vurgulama (Office 365 Aboneleri)

Bir Office 365 abonesiyseniz, devam edin ve PowerPoint'i açın ve vurgulamak istediğiniz metni içeren slayta gidin. Bir kez, sol fare düğmesini basılı tutup imleci metnin üzerine sürükleyerek metni seçin.

Metni seçtikten sonra, bir açılır pencere birkaç farklı yazı tipi seçeneği sunar. Devam edin ve vurgulayıcı simgesini tıklayın.

Metniniz şimdi vurgulanacaktır.

Ayrıca birkaç farklı renk arasından seçim yapabilirsiniz. Sarıdan başka bir şey istiyorsanız, vurgulayıcı simgesinin yanındaki oku tıklayın. Birkaç farklı renk sunan bir menü görünecektir. En beğendiğinizi seçin.

Tüm bu seçenekleri “Giriş” sekmesinin “Yazı Tipi” bölümünde de bulabilirsiniz.

PowerPoint'te Vurgulama (Office 365 Olmayan Aboneler)

Bu yöntem, zor olandan daha fazla zaman alıcıdır. Bir Office 365 abonesi değilseniz, PowerPoint'te yerel bir vurgulama aracınız yoktur; bu, bunun çalışması için diğer Office uygulamalarından birinde çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Hangisini tercih ederseniz edin Excel'i veya Word'ü kullanabilirsiniz. Word'ü kullanacağız.

Devam edin ve Word'ü açın ve vurgulamak ve PowerPoint'e aktarmak istediğiniz metni girin.

Sol fare düğmesini basılı tutarak ve imleci metnin üzerine sürükleyerek metni seçin. Metin seçildikten sonra, bir açılır pencere belirir ve vurgulama eklemek için vurgula düğmesini tıklatabilirsiniz. Farklı renkleri seçmek için vurgulama düğmesinin sağındaki aşağı oku da tıklayabilirsiniz.

Ve metniniz şimdi vurgulanmıştır.

Metni tekrar seçin, sonra metni panoya kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına basın ve ardından PowerPoint'e geri dönün.

PowerPoint'te, metni Ctrl + V tuşlarına basarak istediğiniz yere yapıştırın. Metniniz şimdi slaytta görünecek, ancak vurgulamadan görünecektir.

Sonra, görünen “Yapıştırma Seçenekleri” menüsünde, “Kaynak Formatını Koru” seçeneğini seçin.

Metniniz şimdi vurgulanarak görünecektir.

Glow Metin Efektini Kullanma

Bu tam olarak vurgulanan metin olmasa da, efekt çok benzer. Bir Office 365 abonesi değilseniz ve metninizi vurgulamak ve aktarmak için farklı bir Office uygulaması açmak istemiyorsanız, PowerPoint'in "Glow" efektini kullanmayı düşünebilirsiniz.

İlk önce o metni seçin.

Ardından, "Biçim" sekmesinin "WordArt Stilleri" grubunda, "Metin Efektleri" ni tıklayın.

Görünen menüden “Glow” u seçin.

Parlama efekti için farklı renklerde bir alt menü görünecektir. Beğendiğiniz birini bulursanız, devam edip seçin. Bu örnekte sarı bir parıltı arıyoruz, bu nedenle menünün alt kısmındaki “Daha Fazla Parıltı Renkleri” ni seçeceğiz.

Sonunda sarıyı seçeceğiz.

Metniniz, vurgulanan metne çok benzeyen sarı parıltılı efekti alacaktır.