PowerPoint'te Filigranlar Nasıl Kullanılır?

Filigran, belgedeki metnin arkasında görüntülenen soluk arka plan görüntüsüdür. Bunları bir belgenin durumunu (gizli, taslak vb.) Belirtmek, ince bir şirket logosu eklemek veya hatta bir miktar sanatsal yetenek için kullanabilirsiniz. PowerPoint'te Word gibi yerleşik bir filigran özelliği yoktur, ancak yine de bunları bir metin kutusu ile ekleyebilirsiniz.

Filigran PowerPoint'e Ekleme

Microsoft'a olduğu gibi PowerPoint'e filigran eklemek de o kadar kolay değil. Ancak, Ana Slayt işlevini kullanarak tek tek slaytların veya tüm slaytların arka planına filigran metni ekleyebilirsiniz.

Master Slide özelliğini kullanarak bir sunumdaki tüm slaytlara filigran metni nasıl ekleyeceğimize bakacağız. Yalnızca bir slayta filigran metni eklemek istiyorsanız, Slide Master'a gitmek için gereken adımları atlayabilirsiniz.

İlk olarak, PowerPoint şeridindeki “Görünüm” sekmesine geçin.

“Slide Master” düğmesine tıklayın. Bu, destenizdeki tüm slaytlar için ana slayt düzenini getirir.

İlk ebeveyn ana slayta tıklayın.

Yalnızca bir slayta filigran metni ekliyorsanız, başladığınız yer burasıdır; Slayt masterına gitmek yerine metni eklemek istediğiniz tekli slaytı seçin.

Filigranınız olarak kullanmak istediğiniz metni veya resmi eklemek için “Ekle” sekmesine tıklayın.

“Metin Kutusu” düğmesini tıklayın.

Slaytınızda bir metin kutusu belirecek.

İstediğiniz metni metin kutusuna yazın.

Ne istediğinizi yazdıktan sonra, metin kutusunun biçimlendirmesini bozabilirsiniz. Metni döndürmek için eğri oku sürüklemek isteyebilirsiniz, şöyle:

Veya, renk, dönüşüm ve daha fazlası gibi ayarları değiştirmek için ana PowerPoint şeridindeki “Format” sekmesine geçmek isteyebilirsiniz. Sana kalmış!

Son olarak, filigranın slayttaki her şeyin arkasında görünmesini isteyip istemediğinize karar verin. Bunu yapmak için, "Format" sekmesindeki "Geri Gönder" düğmesini tıklayın ve "Geriye Gönder" i seçin.

Metninizi istediğiniz gibi elde ettikten sonra, kullanıyorsanız ana slayt görünümünden çıkma zamanı gelmiştir. “Görünüm” sekmesine geçin ve ardından normal slayt gösterisi görünümüne geri dönmek için “Normal” düğmesine tıklayın.

Artık filigran metninizi slaytlarınızda göreceksiniz.

Metni ana slaydınıza eklediyseniz, eklediğiniz yeni slaytların üzerinde aynı filigran metni bulunur.

Filigranı PowerPoint'ten Kaldırma

Filigranınızı PowerPoint'ten kaldırmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey o metin kutusunu silmek.

Filigranla slaytı seçin (veya metin kutusunu yerleştirdiğiniz yerdeyse Ana Slayt görünümüne geri dönün).

Metin kutusuna tıklayın.

 

Ve ondan kurtulmak için “Sil” e basın. Slaytlarınız filigran ücretsiz olacak!