PowerPoint'te Hareketli Karakterler Nasıl Yapılır?

PowerPoint'in cazibesinin bir kısmı, görüntüler, şekiller ve metin kutuları animasyonları gibi nesneler sunabilmekte ve sunumunuzu daha etkileşimli ve ilgi çekici hale getirmektedir. Metin kutularını canlandırırken, kutudaki tüm metni aynı anda canlandırabilir veya karakterleri tek tek canlandırabilirsiniz.

PowerPoint'te Karakterleri Hareketlendirme

Bir metin kutusu seçip bir animasyon verdiğinizde, PowerPoint, metin kutusunu (ve içindeki tüm içeriği) varsayılan olarak tek bir nesne olarak kabul eder.

Her karaktere farklı bir animasyon türü vermek istiyorsanız, her karakteri ayrı ayrı vurgulamanız ve ardından animasyonu ona atamanız gerekir. Ancak, tüm karakterlerin veya kelimelerin aynı animasyona sahip olmasını istiyorsanız ve animasyonu ayrı ayrı başlatmak veya zamanlamak istiyorsanız, daha kolay bir yol var.

İLGİLİ: Bir Resim PowerPoint'te Göründüğünde Kontrol Etme

PowerPoint sunumunuzda metni seçin ve ardından atamak istediğiniz animasyonu seçin. Bunu yapmak için, “Animasyonlar” sekmesine gidin ve “Animasyon” grubunda istediğiniz animasyonu seçin. Bu örnekte “Fly In” seçeneğini kullanacağız.

Sonra, “Gelişmiş Animasyon” grubuna gidin ve “Animasyon Bölmesi” ni seçin.

Sağ tarafta bir bölme görünecektir. Metin kutusuna atanan animasyon efektini bulun ve çift tıklayın.

Animasyon için size birçok gelişmiş seçenek sunan bir pencere açılacaktır. “Efekt” sekmesinde, “Metni canlandır” açılır menüsünü tıklayın. Burada, sözcük veya harfle hareketlendirmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Seçiminizi yapın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Şimdi animasyonun bir önizlemesinin gerçekleştiğini göreceksiniz. Her karakterin (veya kelimenin) tek tek animasyonu çalıştırdığına dikkat edin. Sunumunuz için bu adımları gerektiği kadar tekrarlayın.