PowerPoint'te Hareketli Pasta Grafikleri Nasıl Oluşturulur

Grafikler verileri görselleştirmek için mükemmeldir. Grafiklere animasyon eklemek, bu görselleştirmeyi daha da iyi hale getirerek, her seferinde bir dilim pasta grafiği tanıtmak gibi şeyler yapmanıza izin verir; İşte Microsoft PowerPoint'te bunun nasıl yapılacağı.

PowerPoint'te Pasta Grafiği Animasyonu

Öncelikle, PowerPoint sunumunuzu açın ve hareketli pasta grafiğini istediğiniz slayta gidin. Bir pasta grafiği eklemek için, “Ekle” sekmesine geçin ve “Grafik” düğmesine tıklayın.

Görünen Grafik Ekle penceresinde soldaki listeden “Pasta” yı seçin. Sağ tarafta, beliren beş seçenek arasından kullanmak istediğiniz pasta grafiği stilini seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra, pencerenin sağ altındaki "Tamam" ı tıklayın.

Pasta grafiğin slaytta ve onunla birlikte Excel grafiğinde göründüğünü fark edeceksiniz. Pasta grafiğin etiketlerini, A sütunundaki metni düzenleyerek değiştirin ve B sütununa ilgili verilerini girin.

Ardından, pasta grafiğini seçin ve “Animasyonlar” sekmesine gidin. Burada, mevcut seçeneklerden hangi animasyonu kullanmak istediğinizi seçin. Bu örnekte, “Sil” i kullanacağız.

Ardından, açmak için “Animasyon Bölmesi” ne tıklayın.

Animasyon Bölmesi slaytınızın sağında görünür. Burada, pasta grafiğinize eklediğiniz animasyonu çift tıklayın veya yanındaki oku tıklayın ve ardından “Efekt Seçenekleri” ni seçin.

Efekt, zamanlama ve grafik animasyon seçenekleriyle bir pencere açılacaktır. “Grafik Animasyonu” sekmesine gidin. Burada, grafik animasyonunun nasıl davranacağını seçebilirsiniz – tek bir nesne veya kategoriye göre. “Bir Nesne Olarak” seçimi, tüm grafiğin bir kerede görünmesini sağlar. “Kategoriye Göre” seçimi, grafiğin birer birer dilim görünmesini sağlar ve tam olarak burada istediğimiz şey budur.

Animasyonun grafik arka planını çizerek başlamasını isteyip istemediğinize bile karar verebilirsiniz.

“Tamam” ı tıklattığınızda, pasta grafiğiniz düzenleme görünümünde aynı görünür ancak slaydınızı oynatmak için Shift + F5 tuşlarına basın ve ardından yeni hareketli pasta grafiğinizi çalışırken izlemek için sol fare düğmesini tıklayın.