PowerPoint'te Kesirler Nasıl Yazılır?

Bir şirkete sunum yapıyorsanız veya bir matematik dersinde ders veriyorsanız, sunumda kesirleri kullanmanız olasıdır. PowerPoint, eğri, yığılmış, doğrusal ve küçük dahil olmak üzere birçok farklı kesir yapısı sunar. İşte onları nasıl kullanacağınız.

PowerPoint'te Farklı Kesir Yapıları

PowerPoint'te kesir yazmanın birkaç yolu vardır. Fraksiyonu yazarak elde ettiğiniz varsayılan fraksiyon yapısından memnunsanız, bu harika! Daha karmaşık denklemleri tartışıyorsanız, PowerPoint'teki diğer mevcut yapılara bakmakta fayda olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, basitçe PowerPoint içindeki fraksiyonu yazarak elde ettiğiniz varsayılan fraksiyon yapısı doğrusal bir yapı olarak adlandırılır. İşte nasıl göründüğüne bir örnek. Bu durumda, kesir, geçerli yazı tipi stilini ve boyut ayarlarını paragrafınızdaki metnin geri kalan kısmı olarak korur.

Doğrusal kesri eklemek için PowerPoint tarafından sağlanan aracı kullandığınızda, onu biraz biçimlendirir. İşte nasıl göründüğüne bir örnek.

Gördüğünüz gibi, doğrudan yazdığınızdan biraz farklı görünüyor. Eklenen sürüm metni italikleştirir ve Cambria Math yazı tipini kullanır.

PowerPoint ayrıca doğrusal sizin için işe yaramazsa, birkaç diğer kesir yapıları sağlar. İşte farklı stillerin bir listesi:

  • Yığılmış Kesir
  • Eğri Kesir
  • Doğrusal Kesir
  • Küçük Kesir
  • dx üzerinde dy
  • kapak deltası y üzerinde kapak delta x
  • kısmi x üzerinden kısmi y
  • delta y üzerinden delta x
  • pi 2'den fazla

Ve işte nasıl göründüklerinin bir önizlemesi:

Bu yapılar, kesirleri kullanma esnekliği sağlamalıdır, ancak malzemenizi en iyi şekilde desteklemektedirler.

PowerPoint'te Kesirler Ekleme

Size hangi kesir yapısını kullanacağınıza karar vereceğiz. Neye karar verirsen ver, işte onları nasıl bulacaksın.

İlk önce, “Ekle” sekmesine gelin ve “Denklem” düğmesine (pi sembolü) tıklayın.

Bu, Çizim Araçları adlı yeni bir sekme grubundaki özel bir Tasarım sekmesini açar. Ayrıca slaytınızda yeni bir “Buraya denklem yazın” metin kutusunun göründüğünü fark edeceksiniz.

“Tasarım” sekmesinde, “Kesir” düğmesine tıklayın.

Açılır menüde, kullanmak istediğiniz kesir yapısını seçin. Bu örnekte, “Yığılmış” ı seçeceğiz.

Şimdi seçtiğiniz kesir yapısının slaytta göründüğünü göreceksiniz.

Şimdi tek yapmanız gereken sayıları kesirinize eklemek.

Kendi Kesirlerinizi Çizmek

PowerPoint'teki bir başka temiz özellik de kesir çizme yeteneğidir. “Ekle” sekmesinde, “Denklem” düğmesinin altındaki aşağı oku tıklayın.

Görünen açılır menü birkaç farklı denklem sunar. Bu menünün en altındaki “Mürekkep Denklemini” tıklayın.

Denkleminizi çizmenize olanak tanıyan “Matematiksel Giriş Kontrolü” penceresi açılır. Dokunma özellikli bir cihaz kullanmıyorsanız, farenizi kullanabilirsiniz. Önce basit bir kesir deneyelim.

Yukarıdaki GIF'te görebileceğiniz gibi, biz (eğimli olarak) yığılmış kesir yapısının 1 / 3'ünü çizdik. PowerPoint, çizim tablasının üstündeki alanın kesirinin bir önizlemesini sunar.

Şimdi biraz daha karmaşık bir şey çizdiğimizde ne olacağını görelim.

Tamam, şimdiye kadar gördüğünüz en karmaşık denklem değil, ama iyi bir örnek. Denklemden memnun olduğunuzda devam edin ve “Ekle” yi seçin.

Şimdi denklemin PowerPoint slaytında göründüğünü göreceksiniz.

Çizim aracını kullanarak, istediğiniz kesir yapısını çizebilirsiniz. Bununla birlikte, oldukça hassas bir araç olduğunu aklınızda bulundurun, bu nedenle yığılmış yapıyı istediğinizde eğrilmiş yapı için çiziminizi yanlış yapmak kolaydır. Her şeyi mümkün olduğunca düzgün çizdiğinizden emin olun. Eğer karışırsanız, verilen silme özelliğini her zaman kullanabilirsiniz veya denklemi temizleyip baştan başlayabilirsiniz.