PowerPoint'te Saat Nasıl Eklenir

Bir duvardaki bir saate sürekli olarak bakmak ya da saatinize dikkat etmek, zamana ayak uydurmak için dikkat dağıtıcı olabilir ve bir sunum sırasında muhtemelen kabaca ortaya çıkabilir. Gözlerinizi sunumun üzerinde tutun ve sunumunuza bir saat ekleyerek odaklanmaya devam edin.

PowerPoint'te bir saat ekleme

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Birincisi, sunumdaki saati ve tarihi göze çarpmadan göstermenize izin veren yerleşik bir PowerPoint işlevi kullanmaktır. Bu yöntem canlı bir yöntem değildir ve sunum sırasında slayt değiştirdiğinizde yalnızca saat / tarihi günceller. Zamanında göz kulak olmak istiyorsanız çoğunlukla kullanışlıdır.

İkinci yöntem, birkaç farklı üçüncü taraf web sitesinden indirilebilir canlı bir saat eklemek. Bu yöntemi kullanmak sunum sırasında gerçek zamanlı güncellemeleri göstermenizi sağlar – yalnızca slayt değiştirdiğinizde. Muhtemelen en iyisi, izleyicinizin gözünü sunumda tutmak istediğinizde kullanılır.

PowerPoint'in Dahili İşlevi

PowerPoint'in yerleşik işlevini kullanmak için devam edin ve birlikte çalışacağımız PowerPoint sunumunu açın ve “Ekle” sekmesine gidin.

Burada “Metin” bölümünü bulun ve “Tarih ve Saat” i seçin.

Seçildikten sonra, “Üst Bilgi ve Alt Bilgi” penceresi görünecektir. Burada, “Tarih ve saat” in yanındaki kutuyu işaretleyin ve “Otomatik güncelle” yi seçin. Bu, slaytları her değiştirdiğinizde tarih ve saatin güncellenmesini sağlar. Şimdi, gösterilen tarihin yanındaki oku seçin.

Bu, aralarından seçim yapman için birkaç farklı tarih / saat değişimi getirecektir. Sunumunuzda en çok kullanmak istediğinizi seçin. Bu örnekte, 24 saatlik bir saatteki saati, dakikayı ve saniyeyi gösteren alttan üçüncü seçeneği kullanacağız.

Bunu başlık slaytının dışında bırakmak istiyorsanız, "Başlık slaytında gösterme" nin yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterlidir. Hazır olduğunuzda, saati tüm slaytlarınıza eklemek için "Herkese Uygula" yı tıklayın. .

Şimdi seçtiğiniz tarih / saat varyasyonunun sunumun sol alt köşesinde göründüğünü göreceksiniz. Görünen saat ve tarih, sisteminizin saatiyle aynı olduğundan, doğru ayarlandığından emin olun.

PowerPoint için Çevrimiçi Flash Saatleri Kullanma

Daha önce söylediğimiz gibi, birkaç farklı web sitesi sunumunuz için kullanabileceğiniz flaş tabanlı saatler sağlar. Bu örnekte Flash-Clock'lardan indirilen bir saati kullanacağız, ancak bu işi yapmak için temel öncül aynı olduğu için dolaşmaktan ve beğendiğiniz bir web sitesini bulmaktan çekinmeyin.

Flash-Saatler web sitesine gidin ve Adobe Flash Player'ın etkin olduğundan emin olun. Oraya vardığınızda, analogdan dijitale ve hatta antik değerlere kadar uzanan geniş bir yelpazede farklı saatler galerisi bulacaksınız. Kullanmak istediğiniz türü seçin. Dijital seçeneklere bir göz atacağız.

Kullanılabilir saatlerin büyük galerisine göz atın ve beğendiğinizi bulun. Bir tane bulduğunuzda, saatin üzerinde bulunan “HTML Etiket Kodu” bağlantısını tıklayın.

Burada, embed kodunu bulacaksınız. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, http: // ile .swf arasındaki her şeyi vurgulayın ve kopyalayın.

Adres çubuğuna gidin, kodu yapıştırın ve “Enter” tuşuna basın. Chrome kullanıyorsanız, bu tür bir dosyanın bilgisayarınıza zarar verebileceğini söyleyen bir mesaj alacaksınız. Bu güvenilir bir web sitesinden olduğu için, devam etmek için güvenli bir yere gidin ve “Keep” (Sakla) düğmesine tıklayın. Bu .swf (Shockwave Flash Object) dosyasını bilgisayarınıza indirir.

Dosyayı PowerPoint'e eklemek için, basitçe sürükleyip bırakın. Bir YouTube videosunu gömdüğünüz gibi, ilk başta yalnızca bir kara kutu göreceksiniz. Sorun değil, sunum sırasında canlı saati göreceksiniz. Devam edin ve saati yeniden boyutlandırıp yeniden yerleştirin.

Boyutundan ve konumundan memnun olduğunuzda, sunumu her slayda kutuyu kopyalayıp yapıştırın.

Şimdi sunumunuzu bir kez oynattığınızda, saat gerçek zamanlı olarak görünecektir!

Bu seçenek biraz daha fazla göze çarpsa da, bu sunumun tamamı boyunca geçerli saati gerçek zamanlı olarak görüntülemenizi sağlar.