PS3 Denetleyicisini Windows PC'nizle Kullanma

Sony

Denetleyici desteği, Windows PC'lerde sınırlıdır. En yeni nesil konsol denetleyicileri Windows'la birlikte çalışacak olsa da, PlayStation 3'ün DualShock 3'ü gibi son nesil gamepadler bile özel sürücüler gerektirir.

Bu makalenin önceki bir sürümü, Windows PC'nizde Sony PS3 denetleyicinizi joystick olarak kullanmak için MotioninJoy'un kullanımını ayrıntılı olarak anlattı. Ne yazık ki, MotioninJoy, yıllar içinde kötü amaçlı yazılıma dönüşen tescilli bir yazılım parçasıydı. Neyse ki, ScpToolkit'te açık kaynaklı bir alternatif olduğu için bilgisayarınıza virüs bulaşmasına gerek yok. MotioninJoy kullanmayın.

ScpToolkit Nasıl Kurulur?

ScpToolkit, denetleyicinin çalışabilmesi için bazı sistem sürücülerini değiştirmelidir, bu nedenle en güvenli yükleme işlemi değildir. Dikkatli hareket edin, talimatlarımızı izleyin ve anlamadığınız hiçbir şeyi tıklamayın.

ScpToolkit’in en son sürümünü projenin Github sayfasından indirin, kurulum programını açın ve tabii ki okuduysanız Şartlar ve Koşulları kabul edin. Yükleme seçeneklerinin listesini içeren bir iletişim kutusu gösterilir:

Muhtemelen Gamepad Analyzer ve Debug Info Collector'a ihtiyacınız yok, ancak her şeyi yüklemelisiniz.

Yükleme işlemi birkaç dakika sürecektir. PS3 denetleyicinizi bulmak ve bir USB kablosuyla takmak için bu süreyi kullanmanız gerekir. Yardımcı program araç seti yüklendikten sonra, sürücü yükleyicisini çalıştırmanızı isteyecektir. “Çalıştır” a tıkladığınızda denetleyicinizi şimdi içermesi gereken bir liste gösterilir.

“Tüm Bağlı Cihazları Sıfırla” düğmesine tıklayın (bir sonraki düğmeyle atlamayın), kurulmasına izin verin ve ardından “İleri” düğmesine tıklayın. Bu, denetleyiciyi PS3 denetleyicisi olarak tanınacak ve bazı sürücüleri yükleyecek şekilde yapılandırır.

Bir sonraki ekran, istemeyeceğiniz Bluetooth desteği içindir; çünkü özel bir Bluetooth dongle'ın “feda edilmesini” gerektirir. Bu nedenle, bu ekranda büyük bir “UYARI” etiketi var, çünkü kazayla kablosuz bir kablosuz dongle'a takılıyor çünkü çok kötü zaman geçirmene neden olacak.

Gerçekten kablosuz destek almak istiyorsanız, kurbanlık donanım kilidini takmanız , listede SADECE cihaz olduğundan emin olmanız ve ardından “Tüm Bağlı Cihazları Sıfırla” seçeneğini tıklamanız gerekir.

Aksi takdirde, “İleri” ye basmaktan çekinmeyin ve bu işlemi atlayın.

Bir sonraki adım, PS3 denetleyicinizin bir Xbox 360 denetleyici olduğunu düşünmesi için Windows'u kandıracak sanal bir Xbox 360 Denetleyici sürücüsü yüklemek. Bu daha fazla oyun için çalışmasını sağlayacaktır.

Sürücüyü yüklemek için, “Sanal Xbox 360 Denetleyicisi sürücüsünü yükle” seçeneğini ve ardından “İleri” düğmesini tıklayın.

Bundan sonra, ScpToolkit, kontrol cihazıyla iletişimi sağlamak için bir Windows Hizmeti kurmak isteyecektir.

“Windows Service Kur” u tıklayın ve “İleri” yi tıklayın. Artık işiniz bitmiştir ve PS3 denetleyicinizi Xbox 360 denetleyicilerini destekleyen herhangi bir oyunda kullanabilmelisiniz. Bu hemen hemen bir denetleyici destekleyen her oyun, bu yüzden deli gidin. Diğer oyunlarda çalışmasını sağlamak için denetleyicinin düğmelerini yeniden eşleyebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows ve MacOS'taki herhangi bir Denetleyiciyi Klavye Tuşlarına Yeniden Eşleme