PSA: Bu Yeni Google Translate Phishing Saldırısına Dikkat Edin

Akamai

Dolandırıcılarla ilgili olan şey, her zaman dolandırıcılık için yeni yollar bulacaklarıdır. Yaptıkları şey bu. Ve bu yeni Google Translate kimlik avı girişimi basit ama mükemmel. Dikkat etmeniz gereken kişi.

Kimlik avı girişimlerinin çoğu, örneğin, bir Apple veya Google giriş sayfası gibi, verilerinizi kaldırmaya çalıştıkları her site için çoğaltma sayfaları oluşturmak için en azından biraz iyidir. Ancak, genellikle tespit edilmesi oldukça kolay olan büyük bir kırmızı bayrak vardır: ayakkabılı bir URL. Dikkat ederseniz, URL her zaman vermeyecektir.

İşte bu yeni kimlik avı taktiğinin öne çıktığı nokta: Google Translate üzerinden yönlendiriliyor, böylece URL “translate.google.com” ile başlıyor ve bazı saçma sapan URL’lerden daha okunaklı görünüyor. Hatta eğitimli gözler URL’de “google.com” u gördüğü ve okunaklı olduğu varsayılarak affedilebilir. Bu yüzden bunun için fazladan dikkat gerekiyor.

Akamai

Kimlik avı girişimi bunun gibi bir şeyle sonuçlanır: Google hesabınızla ilgili bir şeyler olduğunu belirten bir e-posta alırsınız; birisi bu yayının baş resmi gibi. E-posta yeterince inandırıcı görünüyor, bu yüzden aslında Google Translate üzerinden yönlendirilen bir çöp URL olan bağlantıyı tıklıyorsunuz. Bilginizi girdiniz ve bir sonraki pislik bildiğiniz bir sonraki şey hesabınıza erişebildi.

Saçma sapan kurbanı önlemek için (ama akıllıca) taktiğe dikkat et, normalden daha fazla dikkat et. Örneğin, alarmın geldiği e-posta adresini kontrol edin. Güvenlik araştırması şirketi Akamai, "facebook_secur@hotmail.com" adresinden gelen bu tür bir aldatmaca örneği hakkında hiçbir şey ifade etmedi. Facebook neden Gmail kimlik bilgilerinizi istiyor? Onlar değil. Eşyalarını çalmaya çalışan biri.

Aksi takdirde, sadece “translate.google.com” URL’sini izleyin. Google, Çeviri yoluyla resmi e-postalar göndermiyor, çünkü yine de bu aptalca.

Uyanık olun, şüpheci olun. Herşeyi sorgula. Çok dikkat. Oh, ve her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin . Bilirsin, sadece durumda.

Gizmodo üzerinden Akamai